Küba, Çin ve Rusya ‘Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne seçildi: ABD bunu bir ‘alay konusu’ olarak nitelendiriyor

Küba, Çin ve Rusya ‘Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne seçildi: ABD bunu bir ‘alay konusu’ olarak nitelendiriyor

Dışişleri Bakanı Pompeo, Birleşmiş Milletlerin yaptığı bu hareketin ABD’nin örgütten ayrılma kararındaki haklılığını gösterdiğini söyledi.

Küba, Çin ve Rusya salı günü Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne seçildi. Bu hamle ABD’nin, örgütün asıl amacını “alay konusu” olarak damgalamasına ve Washington’un 2018’de konseyden ayrılmasındaki haklılığının bir kanıtı olarak nitelendirmesine yol açtı. Geçmişlerinde otoriterlik ve insan hakları ihlalleri bulunan bu üç ülke; Bolivya, Fransa, Meksika, Nepal, Pakistan, Senegal, Özbekistan ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ile birlikte Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından seçildi.

Suudi Arabistan da oy pusulasındaydı, ancak sandalye kazanmak için yeterli desteği toplayamadı.

ABD, Haziran 2018’de Cenevre merkezli konseyden ayrıldı. O zamanki Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, örgütü “insan hakları ihlallerinin koruyucusu ve siyasi önyargıların lağım çukuru” olarak tanımladı.

Salı günü Dışişleri Bakanı Mike Pompeo seçimlere yönelik; “Bu durum sadece ABD’nin örgütten ayrılıp evrensel insan haklarını koruması için başka organizasyonlar ve fırsatları değerlendirme kararını doğruluyor.” dedi.

Aynı şekilde ABD’nin BM Büyükelçisi Kelly Craft da “İçinde bulunduğumuz durum, Trump’ın bu derinden yozlaşmış birliği terk etme kararının ne kadar doğru olduğunu gösterir niteliktedir.” dedi.

“Çin, Rusya, Küba ve Venezuela’nın üye olduğu konsey, amacıyla ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile adeta alay ediyor.” diye ekledi.

Geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu; Libya, Sudan ve Venezuela’yı konseye seçtiğinde de Craft, yoksulluk ve insan hakları ihlalleriyle karşılaşılan bir ülke olan Venezuela’nın seçilmesini bir “utanç” olarak nitelendirdi.

ABD özellikle Çin’deki insan hakları ihlallerine parmak basmaya çalıştı. Pekin’in Xinjiang eyaletindeki dini azınlıklara yönelik zulmüne ve Hong Kong’daki protestoculara yönelik baskısına dikkat çekti. ABD, Hong Kong olayı üzerine Çinli yetkililere bir dizi yaptırım uygulamıştı.

 Pompeo, “Taahhütlerimiz BM Deklarasyonunda ve eylem sicilimizde açıkça belirtilmiştir.” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri, dünyada iyilik için çalışan bir güçtür ve her zaman öyle olacaktır.” diye ekledi.

Bu arada Çin heyeti, “BM üyelerinin güçlü desteğini içtenlikle takdir ettiğini” söyleyerek hareketi memnuniyetle karşıladı.

Komünist rejim, konseyin insan haklarını geliştirme ve koruma çalışmalarını ilerletmek için diğer üyelerle birlikte çalışma sözü verdi.

Temmuz ayında Küba’nın liderlik ettiği BM’deki 53 ülke, Hong Kong halkına yönelik baskının temelini oluşturan bir yasa olan Çin Ulusal Güvenlik Yasasını desteklediğini belirtmişti.

Yazar: Adam Shaw

Kaynak: Fox News

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Merve Bulut

Leave a comment