Egzersiz yapmanız gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur; ama yeni bir egzersiz rutinine başlamak oldukça zordur. Bel yanlarınızda ağrı hissetmeden ve egzersiz boyunca süren rahatsız edici kaşıntı hissi olmadan da sabah erkenden kalkıp spor salonuna gitmek yeterince zorlayıcıdır. Neden yeni bir egzersiz rutini bu kadar berbat hissettirir? Bilim bu soruların hepsini cevaplamasa da bilimin verdiği bir iyi haber var: Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, o kadar az rahatsız hissedeceksiniz.

Neden Kaslarımıza Kramp Girer?

İnsanların kasları olduğu zamandan beri kramp mevcut, bu yüzden bilim insanlarının neden kaslara kramp girdiğini hâlâ tam olarak açıklayamadığını öğrenince şaşırabilirsiniz. Teoriler çok: yeterince su içmemek, yeteri kadar elektrolit tüketmemek, esneme hareketleri yapmamak ve sıcak hava sürekli bu korkutucu kramp ve spazmlardan sorumlu tutulmuş. Ama bu gerekçelerin hiçbiri bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor. Kramp giren atletler, kramp girmeyen atletlere göre elektrolit ve hidrasyon seviyeleri bakımından farklılık göstermiyor. Esneme hareketleri yapmak (yani zıt kasları germek) kramplardan kurtulmaya yardımcı olsa da bunun kasılmaları önlediğini gösteren bir kanıt yok.

En muhtemeli, kasların yorulduğunda reflekslerinin azalmaya başlaması ve kontrolsüz bir gerilme yaratmasıdır. Bu, dehidrasyon gibi önlenmesi kolay bir şey değil; ancak başa çıkmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Hızınızı kendiniz ayarlayın ve ihtiyacınız olduğunda dinlenin. Araştırmalar, kramp girdiğinde masajın ve hafifçe esnemenin yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışma ayrıca, turşu suyunun krampları rahatlatmaya yardımcı olabileceğini öneriyor -ama garip bir şekilde içerdiği elektrolitler sayesinde değil, sadece tadı sayesinde. Bu da demek oluyor ki tadı nispeten tuzlu ve asitli olan herhangi bir şey muhtemelen aynı işlevi görecektir.

Fakat yine de daha fazla egzersiz yapmak iyi bir çözüm. Ne kadar forma girerseniz, kaslarınızın yorulması o kadar uzun sürer.

Neden Bel Yanlarımız Ağrır?

Uzmanların çoğu, bel yanı ağrılarının ya da yanlarda hissedilen sancının, ciğerlerinizin havayla dolmasına yardım eden ve paraşüt şeklinde bir kas olan diyaframda bir kramp olduğu konusunda aynı fikirdedirler. Koştuğunuzdaki veya ata bindiğinizdeki gibi oluşan sürekli sıçrama hareketi de diyaframınızda spazma yol açabilir. Ama bir başka hipoteze göre sebep, karın ve pelvik boşluğunu çevreleyen parietal peritoneum adı verilen zarda meydana gelen tahriştir. Bu düşünceye göre aşırı hareketlilik, büyük bir öğünden sonra dolu bir karın ya da yorgunken kambur durmak da bu zarı tahriş edebilir. Bu durumda dehidrasyonun bel yanı ağrılarında payı olabilir; çünkü periton tabakalarında daha az sıvı birikecektir ve dolayısıyla daha fazla tahrişe yol açacaktır. Ağırdan almak ve nefesinizi düzenlemek de yararlı olabilir.

Bu durumda, tecrübenin yararı az olacaktır —seçkin atletlerin bile zaman zaman bel yanı ağrıları olur. Sadece acıyla başa çıkma konusunda daha donanımlı olurlar. Bel yanlarınızda oluşan sancıyı nasıl geçireceğinizi bulmak için en iyi yol deneme yanılma olabilir. Siz yalnızca kendinize en uygun yöntemi bulmalısınız.

Neden Bacaklarımız Kaşınır?

Birkaç ay (veya birkaç yıl içinde, yargılamıyoruz)  ilk kez koştuğunuzda baldırlarınız, göğüsleriniz veya karnınızda dayanılmaz bir kaşıntı hissedebilirsiniz. Bu kaşıntı hissi için olası birkaç neden vardır, ancak muhtemelen esas suçlu kan akışıdır. Kan önceden boş durmuş kılcal damarları ve arterleri doldurmaya başlarken, bunlar genişler. Bu da çevresindeki, beynininiz kaşıntı olarak yorumladığı sinyalleri ileten sinir hücrelerini uyarır. Zamanla dayanıklılık kazandığınızda bu his yatışacaktır.

Bununla birlikte, egzersizin sizi kaşındırmasına neden olabilecek birkaç sebep daha var. Bazen elbiselerinizden kaynaklanan sürtünme veya fiziksel aktivitede oluşan ısı, vücudunuzun alerji mevsiminde de kızarıklıklara ve burun akıntılarına neden olan histamin’i salgılamasına neden olabilir. Benadryl gibi antihistaminler bu konuda yardımcı olabilir. Olasılığı düşük ama en ciddi sebep, egzersize bağlı ürtiker olarak adlandırılan bir durumdur. Gördüğünüzde anlarsınız, kırmızı benekler cildinizin her yerine yayılır. En ciddi vakalar hayatınızı tehdit eden bir alerjik reaksiyona bile neden olabilir, bu sebeple bu durumdan şüpheleniyorsanız bir doktora danışabilirsiniz.

Bel Yanlarınızdaki Sancıya Sebep Olan Nedir?

  1. Sancı, egzersizle alakalı geçici karın ağrısı olarak bilinir. 00:26
  2. Egzersiz yaparken susuz kalabilirsiniz, bu da periton tabakaları arasında daha az sıvı var demektir ki bu da ağrıya neden olur.01:37
  3. Abdominal/merkezi kaslarınızı güçlendirmek için çalışmak, egzersiz yaparken karnınızdaki hareketi azaltacaktır. 02:02

 

Yazar: Ashley Hamer

Çevirmen: Dilan Şan

Kaynak: Curiosity