Kraliyet Ailesi kazancını nasıl sağlıyor?

Kraliyet Ailesi kazancını nasıl sağlıyor?

Britanya Kraliyet ailesini duyduğumuzda, aklımıza kraliçeden bile önce onların devasa sarayları ve muhakkak zevk aldıkları şatafatlı yaşamları gelir. Kraliyet ailesi gayrimenkul, değerli mücevher ve sanat eserlerinden gelen büyük bir servete sahip olsa da sanıldığı kadar zengin değildir. Aslında, kraliçenin kendisinden daha zengin olan yüzlerce Britanyalı vardır. Özel mülk sahibi vergi mükellefleri de kraliyet ailesinin servetine katkı sağlarken, kraliçe ve kraliyetin diğer üyeleri için de finansman bu şekilde sağlanır.

Kraliyet özel mirası

Kraliçe, tacı elinden alınsa bile sahip olacağı epeyce özel mülke sahiptir. Kraliçe’ye   atalarından miras kalan bu mülkler, ilk olarak Kraliçe Victoria tarafından 1800’lü yıllarda satın alınmıştır. Bu mülklerin arasında İskoçya’daki ‘Balmoral Kalesi’ ve İngiltere’nin doğusundaki ‘Sandringham Estate’ de bulunur. Bunlar kraliçenin net servetinin büyük bir parçasını oluştururken aynı zamanda kraliçenin en sevdiği yaz inziva mekanlarından kabul edilmektedir. Gayrimenkulün dışında, bir servet değerinde olan değerli sanat eserlerinin yanı sıra sahip olduğu kişisel pul koleksiyonu da zenginliğine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte, sahip olduğu miras kraliçeye yığınla nakit para sağlamazken birçok kraliyet üyesi İngiltere’ye olan hizmetlerinden dolayı ödeme almaktadır. Örneğin, Edinburgh dükü ve kraliçenin eşi olan Prens Philip’e, hizmetlerinden dolayı yıllık yaklaşık olarak 500.000 dolarlık bir ödeme yapılmaktadır.

Kraliçe haricinde, diğer kraliyet üyelerinden Prens Harry ve Prens William, onlara büyük miktarda para ve arazi bırakan merhum anneleri Prenses Diana’nın mirasından istifade etmektedirler. Ayrıca kraliyete ve İngiltere monarşisine olan hizmetlerinden dolayı kraliçe tarafından ödeme de almaktadırlar.

Kötü şöhretli dükler

Kraliyetin gelirine büyük katkı sağlayan iki ana dukalık vardır: Lancaster ve Cornwall dukalığı. Bu her iki dukalığın da kendi kraliyetlerine ait olan gayrimenkul ve mülkiyetlerinin tamamına el konulmuş, dahası tahta geçmek için kraliçenin olduğu kadar kendilerinin de hak sahibi olduklarını savunmuşlardır.

Lancaster Dukalığı, sadece 2019 yılında bile kraliçeye 20 milyon sterlin kazandıran ve çok karlı olan Londra’nın merkezinde bir ticari mülk ve kraliyet mülküne sahiptir. Kraliçe, Monarşinin başı olduğu için Lancaster Dukalığından para alır. Bu, fonların sadece kraliçe Elizabeth için değil, kraliçe unvanını alan herkes için olduğu anlamına gelmektedir.

Benzer olarak Cornwall Dukalığının da 2019’da 20 milyon poundu aşan, birçok kale ve hatta bütün bir kriket stadyumunu içeren bir portföyü vardır. Ancak Cornwall Dukalığı özellikle tahtın mirasçıları içindir. Para yalnızca 2019 yılında 5 milyon sterlin aldığı söylenen Prens Harry ve Prens Williams arasında paylaşılmaktadır.

Crown Malikanesi

Kraliyet ailesinin son olarak gelirinin önemli, belki de en tartışmalı kaynağı Crown mülkleridir. Bunlar, 1200’lerden itibaren kraliyet ailesine ait olan, ancak yöneticilerin kötü kararları nedeniyle her yıl toplu nakit karşılığında hükümete satılan mülklerdir. Bu nedenle, milyarlarca dolar değerindeki bu mülkler artık pratikte (fiilen) kamusal alanın bir parçası sayılmaktadır. Bu, halkın, kraliçeye 80 milyon sterlin (önceki yıla göre fonda %70 artış) getiren Crown Mülkünün Egemen Hibe’sini (Sovereign Grant) finanse etmek için harcanan vergi gelirlerini ödediği anlamına gelmektedir. Bu para, özellikle Kraliçe’nin Buckingham Sarayı gibi mülklerinin bakımını ve diğer yerleri ziyaret ederken maruz kalabileceği her türlü seyahat ve konaklama masraflarını karşılaması içindir. Egemen Fon (The Sovereign Fund), kraliyet görevleri ve monarşiye verdikleri hizmetler için Kraliyet ailesinin diğer üyelerine de para tahsis eder.

Egemen Fon (Sovereign Grant), halkın parasıyla ödendiği için yıllar geçtikçe bu durum tartışmalara yol açmıştır. Zaman zaman halk, kraliyet ailesinin abartılı yaşamlarına devam ederken bunun büyük bir kısmını karşılıyor olmaktan dolayı tepki gösterse de kraliçe ve kraliyet ailesine duyulan sevgi ve saygıdan dolayı bu tepki gölgede kalmaktadır ve bu sevgi İngiltere halkının, kraliyet ailesinin savurgan hayatını desteklemek için vergilerini harcamaya istekli olmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Son fikirler

Kraliyet ailesinin şu anda sahip olduğu özel servet ve gelir kaynakları ne olursa olsun, kraliyet ailesi içinde finansal bağımsızlık eğilimi artmaktadır. Bunu daha önce Prens Andrew’un kızının sanat ve girişimcilik dünyasında iş bulması şeklinde görmüştük.

Son günlerde de bu bağımsızlığa doğru hareket, Meghan Markle ve Prens Harry’nin Egemen Fondan (Sovereign Grant) uzaklaşması ve hayatlarını sadece kişisel servetleri üzerinden idame ettirmeye başlamalarıyla sağlamlaşmıştır. Zaman geçtikçe, kraliyet ailesinin para kaynağı için halka güvenmek yerine gelir elde etme yöntemlerini başka şekillerde çeşitlendirmeleri şaşırtıcı olmayacaktır.

Yazan: Sal

Kaynak: Medium

Çeviren: Susın Zeynep Yılmazlar

Düzenleyen: Elif Rana Yılmazlar

Leave a comment