Kötüye giden ekonomik durumlar birleşti: Lübnan ve Sudan’daki protesto hareketleri

Kötüye giden ekonomik durumlar birleşti: Lübnan ve Sudan’daki protesto hareketleri

Lübnan şehirleri, koronavirüs salgınının şiddetlendirdiği kötüye giden ekonomik koşullara karşı protesto hareketlerine tanık oldu, ayrıca Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli bölgelerde arka arkaya beşinci gün de benzer protestolar gerçekleşti.

Lübnan’ın Trablus kentinde güvenlik güçleri ve protestocular arasında yaşanan çatışmalarda kötüye giden ekonomik ve yaşam koşullarını protesto eden onlarca kişi yaralandı.

Çevik kuvvet polisleri, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında ülkedeki genel izolasyon kararı ve sokağa çıkma yasağını kınayan onlarca protestocunun katıldığı bir oturma eylemini dağıtmaya çalıştı, böylece iki taraf arasında taş ve göz yaşartıcı bombalarının kullanıldığı çatışmalar meydana geldi. Trablus’un yeni tip koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için katı genel izolasyon önlemlerine karşı benzer protestolara tanık olduğu bir zamanda, hareketliliğin kendiliğinden mi olduğu yoksa belirli bir tarafın mı bunu talep ettiği netliğe kavuşmadı ancak sınırlı kaldı ve güvenlik güçleriyle bir çatışmaya dönüşmedi.

Ulusal Ajans, çok sayıda protestocunun genel kapatmayı protesto etmek, ihlal edenlere yönelik kayıtları tutma ve boğucu ekonomik krizi protesto etmek amacıyla Trablus tugaylarına taş attıklarını aktardı.

Bir AFP (Fransız Basın Ajansı) fotoğrafçısı, protestocuları, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiler kullanarak karşılık veren güvenlik güçlerine doğru lastik yakarken ve taş atarken tanık oldu.

Anadolu Ajansı muhabirine göre, Beyrut’ta birçok gösterici şehir merkezinde protesto yürüyüşü yapıp, ekonomik ve yaşam koşullarının çöküşünden siyasi sınıfı sorumlu tutan sloganlar attılar.

Lübnan’da 8 Şubat’a kadar yılın başından beri yaralı ve ölenlerin sayısında benzeri görülmemiş bir sıçrayış altında 24 saatlik bir sokağa çıkma yasağı içeren katı bir genel izolasyon geçerli olacak.

Salgın, Lübnan’ın (1975-1990) iç savaşının sona ermesinden bu yana ekonomik krizi daha da şiddetlendirdi ve bu liranın (yerel para birimi) dolar karşısındaki değerinde benzeri görülmemiş bir gerilemeye ve çoğu vatandaşın satın alma gücünün çöküşüne neden oldu.

Fransız Basın Ajansı’nın haberine göre Lübnanlılar, koronavirüse yakalanmaktan çok yoksulluk ve sefaletten korkuyorlar.

Sudan gösterileri

Sudan’da kötüye giden ekonomik koşulları protesto amacıyla salı günü başkent Hartum’da ve çeşitli eyaletlerde yüzlerce kişi arka arkaya beşinci gün gösteri yaptı ve göstericiler, Başbakan Abdullah Hamdok hükümetinin ayrılmasını talep etti. Göstericiler, başkentin pek çok mahallelerinde yolları kapattılar ve lastikleri yaktılar. Görgü tanıkları, Anadolu Ajansı muhabirine, direniş komiteleri dâhil olmak üzere çeşitli bölgelerden gelen çağrılara yanıt olarak yüzlerce göstericinin Hartum sokaklarına ve Port Sudan, El Kadarif (doğu) ve Ed Daein (batı) şehirlerine gittiklerini bildirdi. Bu, Hartum’daki Ordu Genel Komutanlığına giden yolların kapatılmasıyla aynı zamanda meydana geldi, bir kaynak El Cezire’ye, sosyal medya aracılığıyla eylemciler ve yerel taraflar tarafından başlatılan gösteri çağrıları sonrasında ordunun güvenlik önlemleri bağlamında geldiğini söyledi.

Sudan, rekor sayılara ulaşan paralel (gayri resmi) piyasalarda doların pound (yerel para birimi) karşısında yüksek fiyatının bir sonucu olarak ekmek, un, yakıt ve pişirme gazında yenilenen krizlerden sıkıntı çekmektedir (Dolar = resmi piyasada 55 pound ve paralelde 300 pound). Bu ayın başında Hamdok hükümeti, Sudan’ın Dünya Bankası ile olan borçlarını ele almak için ABD ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Diğer taraftan, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab perşembe günü Sudan’a yaptığı ziyarette Hartum’un Afrika Kalkınma Bankası ile olan borç sorununu çözmek için 330 milyon sterlin tutarında (geçici) bir köprü kredisi sağladığını duyurdu.

Çeviren: Şeyma Uçan

Düzenleyen: Ceren Berk

Kaynak: Aljazeera.net

Leave a comment