2015’te, Kosta Rika kıyısı açıklarında bir deniz kaplumbağasının burnundan plastik bir pipet çıkaran deniz biyologlarını gösteren bir video internette hızla yayıldı.

Sekiz dakikalık sarsıcı videoda bilim insanları pipeti çıkarmaya çalışırken, Olive Ridley türü bir erkek kaplumbağa kan kaybetmekteydi. Araştırma ekibi, deniz yaşamını tehlikeye atan plastik ürünlere karşı farkındalık yaratmak için görüntülerini internette yayınladı.

Fotoğraf: Christine Figgener

Şimdilerde Kosta Rika, plastik atıklara karşı ani bir harekat başlatmış durumda ve 2021’e kadar tüm plastik ürün kullanımını yasaklamış olmayı planlıyor. Buna pipetler, şişeler, sofra gereçleri, bardaklar ve poşetler de dahil.

Hükümet bu amaca ulaşmak için işletmelere teşvikler sağlayıp aynı zamanda tek kullanımlık plastik ürünlere alternatifler üretme yönünde araştırmalara yatırım yapıyor.

Her dakika, bir kamyon dolusu plastik ürün okyanuslara boşaltılıp denizlerdeki vahşi yaşama ciddi ölçüde zarar veriyor. Bir tahmine göre bu günümüzdeki hızda devam ederse 2050’ye kadar deniz kuşlarının %99’u plastik atık sindirmiş olacak.

Denizlerdeki çöpler: Okyanuslarımız için devasa bir sorun: (Yukarıdan aşağıya) 2050’ye kadar deniz kuşlarının tahmini %99’u plastik yutmuş olacak. Denizlerdeki çöpler 600’den fazla deniz canlısı türüne zarar vermektedir. Deniz çöplerini yutan ya da bunlara dolanan canlıların %15’i nesli tükenmekte olan türlerdendir. Görsel: UN Environment

A report from the Ellen MacArthur Foundation in partnership with the World Economic Forum predicts that by 2050 plastic in the ocean could weigh more than fish.

Disposable plastics are used for a matter of minutes, sometimes seconds, but as the chart below shows, they can take hundreds of years to decompose.

Ellen MacArthur Vakfı’nın Dünya Ekonomik Forumu ile ortaklaşa hazırladığı bir rapora göre 2050’ye geldiğimizde okyanuslardaki plastik atıkların ağırlığı okyanuslardaki tüm balıkların ağırlığından fazla olacak.

Kullan-at plastik ürünler sadece dakikalar içinde, bazen saniyeler içinde kullanılır ama aşağıdaki tablonun da gösterdiği gibi çözülmeleri yüzlerce yıl sürebilir.

Soldan Sağa: Cam Şişe: 1 Milyon Yıl / Plastik Poşet: 10-20 Yıl / Plastik Şişeler: 450 Yıl / Sigara İzmariti: 1-5 Yıl / Alüminyum Kutu: 80-200 Yıl / Parafinli Süt Kutusu: 3 Ay / Köpük Plastik Bardak: 50 Yıl / Elma Çekirdeği: 2 Ay / Teneke Kutular: 50 Yıl / Gazete: 6 Hafta / Plastik Örtü Torbası: 20-30 Yıl / Portakal ya da Muz Kabuğu: 2-5 Hafta Görsel: Environmental Protection Authority, Victoria

Kosta Rika’nın Yeşil Yeterliliği

Bazı ülkeler ve şehirler plastik poşet kullanımını yasakladı ve Yeni Delhi kullan-at plastiklere yönelik yeni bir yasak getirdi. Kosta Rika ise tüm tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklayan ilk ülke olmanın peşinde.

Bu hareket Kosta Rika’nın  yeşil yeterliliğine olumlu etki edecek. 2015 ve 2016’da bu Orta Amerika ülkesi kendisine yılın 3’te 2’sinden uzun süre boyunca %100 yenilenebilir enerji sağladı. Kosta Rika aynı zamanda vahşi yaşam korumada dünya birincisi ve 2021’e kadar karbonsuz olmayı amaçlıyor.

 

Yazar: Rosamond Hutt

Çevirmen: Umut Devrim Çelik

Kaynak: World Economic Forum