Kosova Cumhurbaşkanı Lahey’de savaş suçuyla yargılanıyor

Kosova Cumhurbaşkanı Lahey’de savaş suçuyla yargılanıyor

1990’larda Sırbistan’a karşı verilen bağımsızlık savaşında gerilla lideri olan Kosova cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, işlediği savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar yüzünden özel askeri mahkemede yargılanıyor.

Thaçi, Kosova’nın başkenti Priştine’deki yeni konferansta istifasını duyurdu. “Başkanlık müessesesinin birliğini korumak için” adım attığını söyledi.

Eski etnik Arnavut liderlerinin işlediği iddia edilen suçları yargılamak üzere kurulmuş olan Hollanda’nın Lahey kenti merkezli özel mahkeme tarafından kendisine dava açıldı. Mahkemedeki savcı sözcüsü Thaçi’nin bu konuyla alakalı yorumda bulunmadığını söyledi.

Thaçi; cinayet, cebri kaybolma, zulüm ve işkence suçlarından aleyhine dava açılan birkaç politikacıdan biri. Bu politikacıların arasında bulunan eski meclis başkanı Kadri Veseli de kendisine duruşma öncesi yargıç tarafından iddianame verildiğini ve perşembe günü Lahey’e gitmeyi planladığını söyledi.

Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (KLA) Sırbistan’a karşı bağımsızlık için savaşan diğer üç eski komutanı da mahkeme tarafından yargılandı ve beş yıl önce ilgili özel savcılık bürosu tesis edildi.

Thaçi, Veseli ve diğerleri aleyhindeki on maddelik iddianamenin tam detayları henüz açıklanmadı. Bu yılın başlarında iddianamenin varlığını açıklayan uzman savcılık, Thaçi ve diğerlerinin “neredeyse 100 cinayetten cezai sorumlu olduklarını” iddia etti.

Savcılık o tarihlerde iddianamenin Thaçi ve Veseli’nin tekrarlayan “mahkemenin hizmetlerini baltalama ve hizmetlerine mâni olma” çabaları yüzünden kamuoyuna açıldığını söyledi. Ayrıca onların mahkemeyi oluşturan Kosova hukukunu devirmeye çalıştıklarına inanıyorlardı.

Mahkeme ve savcılık, insan haklarını savunan uluslararası bir kuruluş olan Avrupa Konseyi’nin 2011 yılındaki KLA savaşçılarının esirlerinden alınan organların ticaretini yaptığı ve Sırplarla diğer etnik Arnavutları öldürdüğü iddialarını içeren raporunu takiben kuruldu.

Mahkeme, 1998-2000 yılları arasında Kosova’da işlenen insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarını veya Kosova savaşıyla bağlantılı iddiaları soruşturmak ve kovuşturmakla görevlendirilmişti.

Sırbistan’a karşı verilen 1998-1999 bağımsızlık savaşı, Sırp birliklerine karşı yapılan 78 günlük bir NATO hava harekâtı sonrasında sona erdi.

Kosova, Sırbistan’ın bu durumu hala resmen tanımamasına rağmen, 2008’de bağımsızlığını ilan etti.

Yazar: Associated Press in Pristina

Kaynak: The Guardian

Çeviren: Mavera Bayram

Düzenleyen: Merve Bulut Mehmed

Leave a comment