Koronavirüs karantinalarının uzaydan görülen çarpıcı etkisi

Koronavirüs karantinalarının uzaydan görülen çarpıcı etkisi

Çin’deki hava her zamankinden daha hızlı bir şekilde temiz bir hale geldi.

ABD ve Avrupa uydularından alınan verilere göre, yeni koronavirüsün Çin üzerindeki etkisi o kadar belirgin ki bu etki hava kirliliğinde çarpıcı bir düşüş olarak uzaydan görülebiliyor. Hava kalitesini izlemek için tasarlanan yörünge cihazları, ocak ayından bu yana nitrojen dioksit (NO2) konsantrasyonu kirliliğinde büyük bir düşüş yakaladı. NO2 gazlı araçlardan, enerji santrallerinden ve fosil yakıtları yakan diğer makinelerden yayılan zararlı bir maddedir. NASA Dünya Gözlemevi’nden yapılan bir açıklamaya göre, bu düşüş muhtemelen virüsün yaygın hale gelmesinden bu yana Çin’deki ekonomik yavaşlama ve seyahat kısıtlamalarından kaynaklanıyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde hava kalitesi araştırmacısı Fei Liu, “Belirli bir olay sonucu bu kadar geniş bir alanda böyle belirgin bir düşüşü ilk kez görüyorum.” dedi.

Makalenin başında görülebilir NASA Dünya Gözlemevi görüntüsü, ocak ile şubat başı arasında NO2’de şaşırtıcı bir düşüş olduğunu gösteriyor. Liu, 2008 ekonomik durgunluğu da dahil olmak üzere, ölçülebilir NO2 düşüşlerine yol açan başka olayların da olduğunu fakat hiçbirinin bu kadar yoğun ya da hızlı olmadığını söyledi. Ayrıca Çin’in Ay Takvimi Yeni Yılı’nı kutladığı bu dönemlerde sık sık somut bir düşüş yaşandığını, ancak daha önce hiç bu kadar belirgin olmadığını belirtti. Liu, “Bu yıl, düşüş oranı geçmiş yıllara oranla daha kayda değer ve daha uzun sürdü. Ülke genelinde birçok şehir virüsün yayılımını en aza indirmek için önlemler aldığından buna şaşırmadım” dedi.

Çin hükümeti iş yerlerini kapattı ve şehirler arası seyahati kısıtladı. Salgının patlak verdiği şehir Wuhan ise son derece sert önlemlere maruz kaldı. Bu önlemlerin etkisi yerel kirlilik seviyelerine yansıyor ki şehir haritası 1 Ocak – 25 Şubat tarihleri arasında NO2 seviyesinde şaşırtıcı bir düşüş gösteriyor.

Görünene göre, virüs dünya çapında yayılmayı sürdürdükçe ve hükümetler bununla mücadele etmek için önlemler almaya devam ettikçe, bu tür ikinci derece etkiler dünya genelinde ortaya çıkabilir.

Yazar: Rafi Letzter

Kaynak: LiveScience

Çeviren: Sema Tunç

Düzenleyen: Ceren Berk

Leave a comment