Koronavirüs aşısı: Neden Obama, Bush ve Clinton kameralar karşısında aşı olmaya söz verdi?

Koronavirüs aşısı: Neden Obama, Bush ve Clinton kameralar karşısında aşı olmaya söz verdi?

Üç başkan, düzenleyiciler onayladığında aşıyı alacaklarını söyledi. Alıntı: GETTY IMAGES

Eski ABD başkanları Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton Covid-19 aşısını kameralar önünde yaptırmaya gönüllü olduklarını açıkladılar.

Üçlü, ABD sağlık yetkililerinin tavsiyeleri uyarınca denetim makamları onaylaması durumunda aşı olacaklarını söyledi.

Adım, vatandaşların korona virüs aşılarının güvenirliği ve etkinliğine olan güvenini artırmayı hedefliyor.

Ve anketler, aşı yaptırma konusunda Amerikan halkının büyük bir kısmının kararsız olduğunu gösteriyor.

Pfizer ve Moderna aşılarının denemelerinin sonuçları açıklanmadan önce ekim ayında yapılan bir Gallup şirketi anketi, her 10 Amerikalıdan yaklaşık 6’sının aşı olmak istediklerini gösterdi. Oran, eylül ayında %50’den daha azdı.

ABD yetkilileri şu ana kadar herhangi bir aşıyı onaylamadı ancak hükümete bağlı düzenleyici kuruluşlar, önümüzdeki haftalarda Pfizer ve Moderna aşılarını incelemeyi planlıyor.

Obama çarşamba günü SiriusXM radyosuna verdiği röportajda: “Söz veriyorum daha az riskli insanlar için yapıldığında aşıyı ben de olacağım” dedi.

“Belki de aşıyı kameralar karşında olacağım ya da aşı olurken video kaydı yapılmasına izin vereceğim sadece insanların bilime güvendiğimi ve güvenmediğim şeyin Covid-19’a yakalanmak olduğunu görsün” diye ekledi.

Bush ve Clinton temsilcileri, CNN’e iki eski başkanın “mümkün olan en kısa sürede” olma sözü verdiğini ve tüm Amerikalıları aynısını yapmaya çağırdıklarını söylediler.

Halk sağlığı uzmanları, koronavirüse karşı aşı ile toplu bağışıklık kazandırmanın, hastalığın yayılmasını sınırlamada önemli bir adım olan sürü bağışıklığına yol açabileceğini söyledi.

Aşıların halka açık bir şekilde olunması, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından resmi olarak aşıyı onaylaması durumunda daha geniş bir bilinçlendirme kampanyasında önemli bir role yardımcı olabilir.

İngiltere, Pfizer aşısını fiili olarak onayladı. Başbakan Boris Johnson’ın basın sekreteri, diğerlerini de ikna etmek için aşıyı doğrudan kameraların önünde yaptırabileceğini belirtti.

Kaynak: BBC News

Çeviren: Şeyma Uçan

Düzenleyen: Serap Demirtaş

Leave a comment