Bazıları için, burası kimsenin toprağı değil ve dünyanın en çok askerileştirilmiş bölgelerinden biri. Diğerleri için, dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri. Kore Yarımadası’nın Tarafsız Bölgesini (DMZ) tanımlamak için birçok yol var.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında, 250 kilometre uzunluğunda ve dört kilometre genişliğindeki sınırlı alan, 1953’te kurulduğundan beri savaşla ilgili hayalleri ele geçiriyor ve kaygıları canlandırıyor.

Fakat Güney Koreli bir fotoğrafçı için Tarafsız Bölge, önemsiz bir ikilem alanından çok daha fazlası. Jeong Seung-ik, Güney Kore askerlerinin gündelik hayatlarını belgelemek amacıyla yaklaşık 20 yıldır Tarafsız Bölgede ve çevresinde çalışıyor.

Jeong, “İşimin bir kısmı çevredeki askerleri takip etmek ve çok tehlikeli yerlere giden genç askerler görüyorum” diyor. “Bu yüzden ordumuzun güçlü mevcudiyetini göstermenin iyi olduğunu düşünsem de mutluluk ve diğer çeşitli yüz ifadeleri gibi onların duygularını da yakalayabildiğim kadar yakalamaya çalışıyorum.”

Tarafsız Bölgenin içinde bir doğa vahası

Tarafsız Bölgedeki hayatı kaydetmek: Jeong Seung-ik, Kore Yarımadası’nın Tarafsız Bölgesi’nde ve çevresinde yaklaşık 20 yıldır çalışıyor ve Güney Kore askerlerinin gündelik hayatlarını belgeliyor.

İşin diğer yüzünü yakalamak: “Bu yüzden ordumuzun güçlü mevcudiyetini göstermenin iyi olduğunu düşünsem de mutluluk ve diğer çeşitli yüz ifadeleri gibi onların duygularını da yakalayabildiğim kadar yakalamaya çalışıyorum” diyor Jeong.

Tarafsız Bölge: Kuzey Kore ve Güney Kore arasında, 250 kilometre uzunluğunda ve dört kilometre genişliğindeki Tarafsız Bölge, 1953’te kurulduğundan beri savaşla ilgili hayalleri ele geçiriyor ve kaygıları canlandırıyor.

Askeri fotoğrafçı: Jeong “İşimin bir kısmı çevredeki askerleri takip etmek ve çok tehlikeli yerlere giden genç askerler görüyorum” diyor.

Doğal yaşam vahası: Büyük ölçüde ıssız, bitmemiş bir savaşın sembolü olan Tarafsız Bölge, doğal yaşam ve doğal güzelliklerle dolu şaşırtıcı bir vahadır.

Barışın fotoğrafı: Barış veya bunun için umut, Jeong’un fotoğraflarıyla dünyaya göstermek istediği şey tam olarak bu.

Tek fotoğrafta barış: Jeong, “Tarafsız Bölgede çektiğim en unutulmaz fotoğraf, gözcü kulübesinin üzerinden uçan turnalardı” diyor. “Bu fotoğraf bana barışın nasıl tek bir görselle açıklanabileceğini fark ettirdi.”

Özel erişim: Jeong’un Güney Kore ordusu tarafından Tarafsız Bölgeyi belgelemek için işe alındığından dolayı halka açık olmayan yerlere erişimi var.  Fakat Jeong, Askerden Arındırılmış Alana bir göz atmak için gezginlerin hala ziyaret edebileceği bazı yerler olduğunu söylüyor.

Baengmagoji Anıtı: Jeong, Tarafsız Bölgeye merakı olan ziyaretçilerin Baengmagoji anıtını ziyaret etmeleri gerektiğini söylüyor. Kore Turizm Organizasyonu, Kore Savaşı esnasında en kanlı savaşlardan birinin anıtı olan bu alanda 17.000’den fazla kişinin öldüğünü söylüyor.

Gözetleme kulesi: Tarafsız Bölgenin yasaklı alanına bakan manzara izleme platformuna ulaşmadan önce sizi dağın tepesinde duran, 22 metre uzunluğunda bir anıt ve anma salonu sizi karşılar.

İş tutkusu: Jeong, “Bir askeri fotoğrafçı olarak savaşın izlerini Tarafsız Bölgenin içinde görmek, fakat aynı zamanda çevrenin ne kadar iyi korunduğunu yakalayabilmek de gerçekten ilginç. Buraya bu kadar sık gelmemin nedeni bu” diyor.

Beklenmedik güzellik: Jeong, sınırın bu beklenmedik güzelliğinin dünyada yeterince dikkat çektiğinden emin olmak istiyor.

İşçi Partisi Genel Merkezi: Kore Savaşı’nın anıları, Cheorwon’daki eski Kore İşçi Partisi Genel Merkezinde, ufalanan cephesini kaplayan kurşun deliklerinde saklı.

Tarihin bir parçasını korumak: Jeong, “Bence Tarafsız Bölgeyi dünyaya tanıtmak benim rolüm” diyor. “Yani gelecekte birleşme olsa bile benim fotoğraflarım Tarafsız Bölgeyi şimdiki haliyle saklayabilir ve koruyabilir.”

Tehlikeli bir yer: Kara Mayınlarının Yasaklanması için Uluslararası Kampanyası, Tarafsız Bölgede iki milyondan fazla mayın döşendiğini tahmin ediyor.

Tarafsız Bölgedeyken Jeong’un dikkatini çeken şey yalnızca askeri tatbikatlar ve askerlerin ruhsal çöküntüleri değil. Büyük ölçüde ıssız, bitmemiş savaşın sembolü olan bu bölge, doğal manzaraların saf görünümünü sunan şaşırtıcı bir vahşi yaşam vahasıdır.

Dünyanın en çok asker barındıran sınırlarından biri olan Kore Tarafsız Bölgesi, her yıl 1,2 milyondan fazla gezgini ağırlıyor.

Cheorwon’daki eski Kore İşçi Partisi Genel Merkezi, Kore Savaşı’nın anıları ufalanan cephesini kaplayan kurşun deliklerinden görebileceğiniz bir başka yer. Bu terk edilmiş bina, Japon sömürgeciliğinden Kore’nin kurtarılmasından sonra, 1940’larda bölgeyi işgalleri sırasında Kuzey Koreli askerler tarafından bölgenin gücünü ve kamu kontrolünü güçlendirmek için inşa edildi.

Bu alan 22 numaralı Güney Kore Modern Kültür Mirası olarak 2002 yılının mayıs ayında tescil edildi.

Yazar: Sol Han

Kaynak: CNN Travel

Çeviren: Sinem Nur Uyanık

Düzenleyen: Kübra Aslanhan