Köpekler akıl okuyabiliyor:

Köpekler akıl okuyabiliyor:

Yapılan yeni bir araştırmaya göre insanların hareketlerindeki amacı anlayabiliyorlar

Araştırmacılar, ödül mamalarına ulaşmaları engellenen köpeklerin tepkilerini analiz ettikleri yeni bir çalışmada, köpeklerin “kazara” ve “bilinçli” gerçekleştirilen eylemleri ayırt edebildiklerini öne sürdü.

Araştırmacılar, köpeklerin bir avuç dolusu yemeğin bilinçli mi yoksa kazara mı onlardan esirgendiğini anladıklarını ve farklı tepkiler verdiklerini gözlemlediler. Almanya’daki Max Planck Enstitüsünde yürütülen araştırmada, farklı ırklardan 51 köpeğin bulunduğu bir grup oluşturularak köpeklerin üç farklı durumda verdikleri tepkiler analiz edildi. Araştırmada, insanlarla köpekleri ayırmak için iki grubun arasına transparan bir bariyer kurularak köpeklerin bariyerdeki küçük bir açıklıktan beslenmesi sağlandı.

Farklı ırklardan 51 köpekten oluşan bir grup oluşturuldu (Görsel: PA)

Çalışmadaki üç durumdan biri, kişinin mamayı köpeğin önünden hızla alıp kendi önüne koyduğu “isteksiz” gerçekleşen durumken ikinci durum ise kişinin mamayı köpeğe ulaştırmaya çalışıp düşürerek köpeğin mamanın kazara düştüğünü düşünmesini sağlayan “istemsiz” durumdu.

Araştırmada kişiler ve köpekler arasına transparan bir bariyer konuldu (Görsel: SWNS)

Son olarak da kişinin mamayı köpeğe ulaştırmaya çalıştığı fakat bariyerdeki açıklık kapatıldığı için eylemin başarısız olduğu “engellenmiş” durumdu.

Bütün bu durumlarda, ödül mamaları insanların olduğu tarafta bulunuyordu.

Köpekler bilinçli eylemleri ve kazaları ayırt edebiliyorlar (Görsel: PA)

Araştırmacılar, köpeklerin çalışmadaki kişilerin niyetini daha iyi anladıkça, baştakine göre verilmeyen mamalara hamle yapmada ortalama %33 daha uzun bir süre beklediklerine işaret etti.

Verilere göre köpekler kişilerin amacını anlarsa; oturmayı, uzanmayı ya da kuyruk sallamayı bırakmaya daha meyilli oldular.

Araştırmacılar, bu çalışmanın; köpeklerin bilinçli ve kazara gerçekleştirilen eylemler arasında şüphesiz ayrım yapabildiklerini kanıtladığını düşünüyor ki bu da köpeklerin sadece verilen komutları anlayabildikleri düşüncesini rafa kaldırıyor.

Çalışma, köpekler ve insanlar arasındaki bağın bambaşka bir boyutunu ortaya koyuyor (Görsel: PA)

Araştırma, hayvanların insanlarla bağlarını kuvvetlendirmek için kullandıkları bambaşka bir yolu ortaya koyuyor.

Önceleri, köpeklerin insanları gerçekten anlayıp anlayamadıkları bilinmiyordu.

Almanya Göttingen Üniversitesi’nden Dr. Hannes Rakoczy, “Bu çalışma, köpeklerin insanların amaçlarını gerçekten de kavrayabildiklerini gösteriyor.” dedi.

Önceleri köpeklerin insanları gerçekten anlayıp anlayamadıkları bilinmiyordu (Görsel: PA)

Yürütülen bu çalışma, zihinsel durumları kişinin kendine ve başkalarına atfetme yeteneğini ifade eden, psikologların “Zihin Kuramı” olarak adlandırdıkları ve yıllardır insana özgü kabul edilen özelliğin temelindeki fikrin bir parçası.

Yazar: Jacob Paul

Çeviren: Yağmur Akşit

Düzenleyen: İsmail Çiçek

Kaynak:https://www.express.co.uk/news/science/1485325/dog-news-read-human-minds-intentions-mistakes-research-study-germany

Leave a comment