Kirlilik: Odun yakma ve lastik tozundan gelen zehirli tehdit

Kirlilik: Odun yakma ve lastik tozundan gelen zehirli tehdit

İsviçre çalışmaları hava kirliliğinin farklı kaynaklarını analiz etmektedir – erken ölüm için dördüncü büyük risk faktörü

Yenilenebilir enerji politikaları nedeniyle odun yakımı artmaktadır. Fotoğraf: Xavier Calvet Camats / Alamy

Küresel olarak, kirli havayı solumak, erken ölüm için dördüncü büyük bir risk faktörüdür. Bunun sağlığa olan etkisinin çoğu soluduğumuz kirli hava taneciklerinden kaynaklanmaktadır. Asbest ve kömür tozu gibi partikül türlerini solumanın zararlı olduğunu endüstriyel hastalıklardan bilmekteyiz. Açık havada, soluduğumuz parçacıklar çeşitli geniş kaynaklardan gelmektedir ve hangi kaynağın en çok zararlı olduğu belli değildir.

Yeni yapılan çalışmada, İsviçreli bilim insanları farklı kaynakların hâkim olduğu beş yerden örnek topladı: işlek bir yol, Zürih’in ortasındaki bir avlu ve dağ vadileri. Her örnek, ciğerlerimizde doğal savunma görevi gören koruyucu kimyasalları ne kadar etkisiz hale getirebildiğini görmek için test edildi. Bu kimyasal bileşim, her örnekteki parçacıkların kaynaklarını belirlemek, bunların zehirlilik oranları ile eşleştirmek ve her nefeste ne kadar soluduğumuzu tahmin etmek için ayrıca ölçüldü.

Bu Avrupa örneklerindeki en büyük zehirlilik oranı, kötü bir şekilde kontrol edilen kaynaklardan geldi. Bunların içinde yenilebilir enerji politikaları nedeniyle artan odun yakımı ve lastiklerin, frenlerin ve yolların aşınmasından kaynaklı tozları içermektedir. Bunları kontrol altına almak için, trafik yoğunluğunu azaltan politikalar uygulamak gerekmektedir.

Yazar: Gary Fuller

Kaynak: The Guardian

Çeviren: Selin Öztürk

Düzenleyen: Serap Demirtaş

Leave a comment