Kelebekleri küresel ısınmanın etkilerinden nasıl koruyabiliriz?

Kelebekleri küresel ısınmanın etkilerinden nasıl koruyabiliriz?

Bazı kelebek türleri, hava çok ısındığında vücut sıcaklıklarını düzenlemek için gölgeye güvenir. Bu hafta “Advanced Science News” iklim bilincini, iklim değişikliği ile ilgili sürdürülebilirliği ve net sıfır geleceğe doğru ilerleme çabalarıyla ilgili bilimsel çalışmaları ve makaleleri vurgulayarak iklim farkındalığını artırıyor.

İklim değişiyor. Bu sırada çoğu kamusal tartışmanın odak noktasında daha fazla ısınmayı önleme tedbirleri olmakla birlikte, buna ek olarak önceden meydana gelmiş değişikliklerin etkilerini yönetmek için yapılması gereken önemli işler de bulunmaktadır.

2016’da, Bramble Cay melomileri (mozaik kuyruklu sıçan) insanların sebep olduğu küresel ısınmanın direkt sonucu olarak ilk nesli tükenen memeli oldu. Melomiler, Queensland’in kıyılarındaki alçak adaya has bir hayvandı.  Deniz seviyesi yükseldikçe, melomilerin doğal yaşam alanları yok oldu ve bu sebeple nesilleri tükendi.

Günümüzdeki türlerin mevcut yok olma hızının, arka plandaki yok olma hızından üç kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Çoğu yok olma olaylarının birçok sebebi vardır; ancak ısınan iklimlerin birçok türün geleneksel habitatlarında yaşamaya devam etmesini zorlaştırdığı tespit edilmiştir.

Topluluk olarak küresel ısınmanın sonucunda riske giren türleri muhafaza etmek ve gözetmek gücümüz dâhilindedir. Hayvanların değişen iklimi yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla sıcağa karşı tepkilerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılması çok önemlidir.

Bu durumda, İngiltere’deki kelebeklerin sıcaklık değişikliğini nasıl yönettiğini anlamak için 10 yıl boyunca çalışan büyük bir gönüllü ve profesyonel bilim insanları takımı bir araya geldi.

Çalışmayı yöneten Cambridge Üniversitesi Hayvanbilim Müzesi’nden Dr. Ed Turner; basın açıklamasında, “İklim değişikliğinin etkilerini ele almak için koruma önlemleri planlarken yalnızca farklı kelebek türlerinin habitat gereksinimlerini değil, aynı zamanda sıcaklık gereksinimlerini de anlamak önemli olacaktır.” dedi.

Bu araştırma boyunca 4 binden fazla kelebek el ağları ile yakalandı. Her birinin sıcaklığı özel ekipmanlar ile kaydedildi. Aynı zamanda ortam sıcaklığı da kaydedildi. Kelebek yakalayıcıları her bir yakaladıkları kelebeklerin görünümünü, davranışını ve konumunu en ince ayrıntısına kadar kaydettiler.

Neticede, 29 tür kelebek incelendi. Açık renkli kelebeklerin vücutlarına gelen ışığın yoğunluğunu kontrol etmek için kanatlarının açısını ayarlayarak vücut sıcaklıklarını kontrol edebildikleri keşfedildi; ancak koyu renkli kelebekler aynı tekniği kullanamıyorlar. Ortam sıcaklığı fazlasıyla arttığında, serinlemeye uygun bir gölge bulmak zorundalar. Bu, bahçesi hatta balkonu olan herkese, kelebek türlerinin korunmasında yardımcı olabileceği bariz bir yol gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü’nde Doktora sonrası Araştırma Görevlisi olan aynı zamanda raporun ilk yazarı Dr. Andrew Bladon, durumu şu şekilde ifade ediyor: “Kelebek türlerimizin çoğunu korumaya yardımcı olmak için manzaraları daha çeşitli hale getirmemiz gerekiyor. Bir bahçe çimenliği içinde bile çimen parçaları daha uzun süre büyümeye bırakılabilir. Bu alanlar birçok kelebek türü için daha serin ve gölgeli yerler sağlayacaktır. Doğa rezervlerinde bazı alanlar otlatılabilir, kesilebilir ve diğerleri ayakta kalabilir. Ayrıca çalılıklar, hendekler ve ormanlık alanlar gibi çiftlik manzaralarının monotonluğunu bozan özellikleri korumamız gerekiyor. “

Yazarlar, çimlerin uzun süre büyümesine izin vermenin kelebeğin ötesinde bir etkiye sahip olabileceğini savunuyorlar. İklim değişikliğinin etkilerinden risk altında olan birçok böcek türü var ve bu canlılara gölgeli noktalar sağlamak, kelebeğe olduğu kadar onlara da yardımcı olacaktır.

Kaynak: advancedsciencenews  

Yazar: Andrew J. Bladon

Çeviren: Uğur Mete Eren

Düzenleyen: Dilan Azizoğlu

Leave a comment