Eleştirmenler, filmdeki siyahi karakterin erkenden öldürülmediği ya da kötü karakter olmadığı için bu türdeki filmlerin en temel örneklerinden ayrıştığını söylüyor.

The Wrap tarafından yayınlanan yakın zamanlı bir rapora göre Jordan Peele’in Kapan adlı korku filmi, Amerika’daki ırkçı politikaları konu alan mükemmel bir film olmakla yetinmeyip aynı zamanda çok da para kazandı.

Peele’in ilk yönetmenlik denemesi olan bu film, 217 milyon dolar kâr ve yüzde 630’luk bir yatırım getirisi ile başka bir korku filmi olan M. Night Shyamalan’ın Split isimli yüzde 610’luk bir yatırım getirisi kaydeden filmini geride bırakarak birinciliğe yükseldi.

Her iki film de, korku filmlerini küçük bütçelerle çekmekte uzman Blumhouse Pictures tarafından çekildi.

Kapan filmine gelirsek, Peele için başlangıçta 4,5 milyon dolarlık bir bütçe tahsis edildi. Bu para, bu yıl içinde şimdiye kadar dünya çapındaki gişelerde 252,4 milyon dolar, sadece ABD’de ise 175 milyon dolar kâr olarak geri döndü.

Eleştirmenlerin beğenisini kazanan film, beyaz bir kadınla siyahi bir erkeğin ilişkisini konu alıyor. Chris’in (Daniel Kaluuya) beyaz ve liberal olan kız arkadaşının (Alison Williams) ailesi ile ilk defa buluşması ve bu buluşmanın kısa zamanda korkunç bir noktaya gelmesine odaklanıyor.

Peele, izleyicilerin (ırk gözetmeksizin) ince ırkçılığı* Chris’in gözüyle görebilmelerini istedi.

“Bu ülkede siyahi olarak doğunca oluşan korkuların herhangi bir şekilde bütün seyirciyle etkileşime girmesini sağlamak benim için çok önemliydi.” diyor Peele. “Bu ülkede siyahi olmanın bir parçası ve varsayıyorum herhangi bir azınlığın parçası olmak bile sürekli olarak hatırlatılıyor. Sadece ırkçılıkla ilgili olmayan yerlerde bile ırkçılığı görüyoruz.

Kapan filmi seyirciler tarafından benimsendi ve Rotten Tomatoes sitesinde ilk etapta %100 derecesini kazanan nadir filmlerden biri oldu . Aynı zamanda Wall Street Journal’da yazan Joe Morgenstern, Kapan filmini “patlamaya hazır bir parlaklık” diyerek selamlarken New York Street’te film eleştirmeni olan Manohla Dargis de “heyecan verici derecede zekice” diyerek övdü.

 

Çevirmenin notu:

*ince ırkçılık:  gizli ırkçılık olarak da bilinir; başka gruplara karşı zımni ırkçı veya olumsuz tutumlara sahip kişiler

Çevirmen: Ekin Dutar

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/Liberal-Racism-Horror-Get-Out-Is-Most-Profitable-Film-of-2017-20170805-0023.html