Kanada’da başka bir Kızılderili okulunda yüzlerce isimsiz mezar bulundu

Kanada’da başka bir Kızılderili okulunda yüzlerce isimsiz mezar bulundu

İşaretler, 13 Haziran 2021, Kamloops, British Columbia’daki yatılı okulun dışındaki bir anma töreninde resmedilmiştir.

Kanada’daki müfettişler, Kızılderili çocuklar için eski bir okulun bulunduğu yerde, 751 isimsiz mezar bulduklarını bildirdiler. Cesetler, Saskatchewan’ın başkenti Regina’nın doğusundaki Marieval Kızılderili Yatılı Okulu’nda bulundu.

Buluntu, British Columbia’daki başka bir okulda 215 çocuğun mezarının bulunmasından sadece haftalar sonra geldi.

Saskatchewan’daki Bağımsız Yerli Kanada Kızılderilileri Federasyonu Başkanı Bobby Cameron, “Bu, insanlığa karşı bir suç, Kanada Kızılderililerine karşı bir saldırıydı.” dedi.

“Bütün cesetleri bulana kadar durmayacağız.” dedi ve Kanada genelinde yatılı okul arazilerinde daha fazla mezar bulunmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

19. yüzyıldan 1970’lere kadar, 150.000’den fazla yerli çocuk, çoğunluğu Roma Katolik misyoner cemaatleri tarafından yönetilen, devlet tarafından finanse edilen Hristiyan okullarına gitmeye zorlandı. Hareket, çocukları Kanada toplumuna asimile etmeyi amaçlıyordu, ancak Kanada hükümeti okullarda fiziksel ve cinsel istismarın yaygın olduğunu ve öğrencilerin ana dillerini konuştukları için dövüldüğünü itiraf etti.

Marieval Kızılderili Yatılı Okulu, Cowessess First Nation’ın şu an bulunduğu yerde 1899’dan 1997’ye kadar işletildi.

Cowessess’in Şefi Cadmus Delmore, mezarların bir zamanlar işaretlendiğini, ancak okulu işleten Roma Katolik Kilisesi’nin işaretleri kaldırdığını söyledi.

“Papa’nın olanlar için özür dilemesi gerekiyor” dedi, “özür, iyileşme yolculuğunun bir aşamasıdır.”

Geçen ay, bazıları en fazla 3 yaşında olan 215 çocuğun kalıntısı, bir zamanlar Kanada’nın Kamloops yakınlarındaki en büyük yerli yatılı okulu olan yerde gömülü olarak bulundu. Bu keşfin ardından Papa Francis acısını dile getirdi ve dini ve siyasi otoritelere bu “üzücü olaya” ışık tutması için baskı yaptı.

Ancak Papa, Kanada Kızılderilileri ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun talep ettiği gibi bir özür dilemedi.

Kaynak: Euronews

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Beril Müldür                     

Leave a comment