“Kadınların liderliğine ve karar alma süreçlerine katılımına hiç bu kadar ihtiyacımız olmamıştı”

“Kadınların liderliğine ve karar alma süreçlerine katılımına hiç bu kadar ihtiyacımız olmamıştı”

Dünyanın dört bir yanından kadın liderler sesleniyor:

BM Kadın Birimi, Meksika Hükümeti ve Küresel Kadın Liderleri Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen, Nesil Eşitliği Forum’u ile işbirliği içinde düzenlenen küresel, sanal nesiller arası bir etkinlikte, kadın liderler çeşitli ve kapsayıcı feminist liderliğinin önemini tartışmak için bir araya geldi.

Nesil Eşitliği kampanyasının ve Nesil Eşitliği Forumu’nun bir parçası olarak, BM Kadın Birimi, Meksika Hükümeti ve Küresel Kadın Liderleri Konseyi, 17 Eylül 2020’de BM Genel Kurulu’nun 75. oturumu sırasında, kadın liderlerle sanal bir kuşaklararası diyaloga ev sahipliği yaptı.

“Nesil Eşitliği için Liderler” girişiminin birinci yıl dönümünün kutlanıldığı etkinlikte, kapsayıcı feminist liderliğin dünyaya ne tür dönüştürücü değişiklikler getirebileceğini tartışmak için dünyanın farklı yerlerinden, farklı yaşlardan ve sektörlerden liderler bir araya getirildi.

Dünya çapında hayatları ve ekonomileri altüst eden küresel salgının zemininde gerçekleşen etkinlik, yüksek riskli durumlarda çeşitli, farklı yaşlardan liderliğin ve karar almada kadınların eşit temsilinin daha iyi bir yapı oluşturmamıza nasıl yardımcı olabileceğinin etkisini ve önemini gözler önüne serdi. Tartışmada, hem genç hem de daha deneyimli kadın liderlerin COVID-19 salgını öncesinde ve sırasında yaklaşımlarını ve deneyimlerini paylaşmalarına ve geleceğe yönelik önerilerde bulunmalarına olanak sağlandı.

Etkinliğin açılışında, Harvard Kennedy Okulu Kadın ve Kamu Politikası Programının Kurucu Yetkili Direktörü olan moderatör Victoria Budson, “kapsayıcı liderliğin tüm kadınlar ve genç kızlar için değişim getirebileceğini” vurguladı.

BM Kadın Birimi’nin İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, kapsayıcı ve feminist liderliğin önemini vurguladı. Bayan Mlambo-Ngcuka,

“Kadınlar dışlanmanın nasıl bir şey olduğunu ve bu nedenle dâhil edilmenin ne kadar önemli olduğunu anlıyorlar.” Dedi. “Bu, kadın liderleri daha fazla kadına, çeşitli kadınlara, yer açmaya motive ediyor ve zorluyor, çünkü ilk kadın olmak ya da şunu yapan ilk kadın olmak onlara atanmış bir görev değil. Gerekli değişiklikleri yapmak istiyorsak bulabildiğimiz her kadına ihtiyacımız var. “

İzlanda Başbakanı ve Küresel Kadın Liderleri Konseyi Başkanı Katrín Jakobsdóttir, karar merciiler arasındaki çeşitliliğin herkese fayda sağladığını öne sürdü.

Başbakan Jakobsdóttir, “Çeşitli liderliğe sahip olduğumuzda, daha iyi kararlar alıyor ve kendimizi birbirimizin yerine koyabilmemiz gerektiğinin daha çok farkında oluyoruz. Liderler için en önemli şey, birbirinden çok farklı insanlarla konuşabilmek ve onlarla konuşurken vizyonunuzun bir parçası olarak yaptığımız her şeyde, sadece liderlikte değil, her daim aklınızda çeşitliliğe sahip olmanız gerektiğini bilmektir. ” dedi.

Meksika İçişleri Bakanı Olga Sánchez Cordero, ivedi bir konu olan cinsiyete dayalı şiddet sorununa ve kadınları güçlendirmeye devam edip liderlik rolleri üstlenmelerini sağlamak için bu sorunu ele alma ihtiyacına dikkat çekti:

“Bu sistem içerisinde kadınların gerçek bir cevap bulmaları için kadın hareketlerine karşı anlayışlı bir tavır sergilememiz ve adalet sistemini güçlendirmemiz gerekiyor.”

Gençlik liderleri; seslerinin, ihtiyaçlarının ve taleplerinin yüksek ve net duyulmasını sağlamak için genç kadınların ve ergenlik çağında olan genç kızların liderliğini gündemin merkezine yerleştirmenin acil ihtiyacını vurguladılar. Katılımcı kadın liderler, sadece daha iyi bir yapıya kavuşmanın değil, aynı zamanda pandemiden sonra dönüşüm geçirmiş daha iyi bir yapı inşa etme ihtiyacının da altını çizdiler.

Kosta Rika Başkan Yardımcısı Epsy Campbell, “Dışlamalar küresel pandemide daha yüksek bir etki yaratıyor. En çok etkilenen grupların geri plana atıldığını görüyoruz.” Dedi.

Liderleri acil eylemde bulunmaya teşvik eden gençlik lideri Alaa Murabit, COVID-19’un açığa çıkardığı ve vurguladığı mevcut sorunların önemini anlayarak bu sorunlara değinme çağrısında bulundu.

Dr. Murabit, “Covid yeni eşitsizlikler yaratmadı, sadece var olan eşitsizlikleri öne çıkarıp şiddetlendirdi. Özellikle düşük gelirli topluluklardan olan kadınlar, beyaz olmayan kadınlar ve Küresel Güney’den kadınlar, topluluklarında aynı güce ve temsilcilere sahip değiller ve daha da dürüst olmak gerekirse, koruma ve güvenliğe de sahip değiller.” dedi.“Daha iyi bir yapı oluşturma konusunda gerçekçi olacaksak, şimdi neyin bozuk olduğu konusunda dürüst olmalıyız. Bozuk olan şey, hiyerarşik olarak en üstte bulunan, ağırlıklı olarak erkek olma, genellikle beyaz erkek olma, eğiliminde olan seçkin bir azınlığa hizmet eden politikalar oluşturmaya devam etmemizdir.”

Liderler, kadınların karar verme alanlarına katılımındaki cinsiyet ayrımını yok etmek için alınması gereken somut adımlara yönelik tavsiyelerini paylaşırken Ben de (MeToo) hareketinin kurucusu Tarana Burke, kritik bir mesele olan kadınların seslerindeki ve kadın hareketlerindeki çeşitlilikten farkında olmak gerektiği meselesini gündeme getirdi:

“İnsanlar genellikle çeşitlilikten ve daha fazla kadını liderlik rollerine getirmekten bahseder, ancak kadınlar tek parça değildir. Liderlik rollerini üstlenen kadınlar içerisinde de çeşitliliğe sahip olunması gerektiği konusunda hemfikir olmalıyız. “

Pekin +25 Gençlik Görev Gücü Üyesi ve Kenya Gençlik Kongresi Yetkili Direktörü olan Anika Jane Dorothy, Nesil Eşitliği Forumu için isteklerini dile getirerek şunları söyledi: “Nesil Eşitlik Forumu’nun gelecek nesil genç feministler için bir yuva oluşturabilecek platformlardan olacağını düşünüyorum.”

Etkinlikte başlatılmış olan diyalog, kadın liderliğinin gündemde ön plana çıkmasını sağlamak için 2021’de yapılması planlanan Nesil Eşitliği Forumu’na daha fazla rehberlik edecek.

Etkinlik, dünyanın dört bir yanından 2000 katılımcının dikkatini çekti ve panelistler ile izleyiciler arasında canlı çevrimiçi mübadeleye teşvik etti. Etkinlik, her kadın liderin akranlarına ve dünyaya, cinsiyet eşitliğine ve kadınların liderliğine yönelik bir Eylem Çağrısının ana hatlarını çizdikten sonra kısa ve hızlı bir şekilde sona erdi.

BM Kadın Birimi Yetkili Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Destek grupları oluşturmak çok önemlidir,” dedi. “Takipçileri olan bir lider olun, arkanızda olanın sadece çantanız olmadığından emin olun.”

Kaynak: UN Women

Yazar: Kolektif

Çeviren: Ceren Berk

Düzenleyen: Emel Nurşah Gedik

Leave a comment