Josef Stalin’in Zafer Konuşması

Josef Stalin’in Zafer Konuşması

9 Mayıs 1945

YOLDAŞLAR! Kadın ve erkek yurttaşlar!

Bu büyük gün,  Almanya’ya karşı olan zaferimizin günüdür. Kızıl Ordu ve Kızıl Ordu ve müttefiklerimizin askerleri tarafından diz çöktürülen Faşist Almanya, yenilgiyi kabul etti ve kayıtsız, şartsız teslim oldu. 

7 Mayıs’ta Reims şehrinde teslimiyetin ön protokolü imzalandı. 8 Mayıs’ta Alman Yüksek Komutası temsilcileri, Müttefik orduları Başkomutanlığı ve Sovyet Orduları Başkomutanlığı temsilcilerinin huzurunda Berlin’de, 8 Mayıs gece yarısı resmiyete geçen teslimiyetlerini imzaladı.

Antlaşmaları boş birer kâğıt parçası olarak kabul eden Alman elebaşlarının vahşi alışkanlıklarının farkında olduğumuzdan sözlerine güvenmemiz için tek bir sebep bile yoktur. Ancak bu sabah teslimiyete uygun olarak Alman askerleri silahlarını bırakmaya ve birliklerimize toplu halde teslim olmaya başladı. Bu artık boş bir kâğıt parçası değildir. Bu, Alman birliklerinin fiilen teslim olmasıdır. Evet, Çekoslovakya bölgesindeki bir grup Alman askeri hala teslim olmaya karşı direniyor. Fakat inanıyorum ki Kızıl Ordu onları da yola getirecektir.

Almanya’nın nihai yenilgisinin tarihe geçtiği günün, halkımızın Almanya emperyalizmine karşı büyük zafer gününün geldiğini şimdi haklı olarak söyleyebiliriz.

Topraklarımızda özgürlük ve bağımsızlık adına yaptığımız büyük fedakârlıklar, halkımızın savaş süresince çektiği sayısız acılar ve sıkıntılar, Anayurt uğruna cephede ve gerisinde süren yoğun çabalar, hiçbiri boşa gitmedi ve düşmanımıza karşı mutlak bir zaferle taçlandırıldı. Slav halkının varlıkları ve bağımsızlıkları için yıllar süren çabası, Alman işgalcilere ve zorbalara karşı zaferle sonuçlandı.

Bundan böyle halkların özgürlüğünün ve halklar arasındaki barışın yüce bayrağı Avrupa üzerinde dalgalanacak.

Hitler üç yıl önce, amaçlarının Sovyetler Birliği’ni dağıtmak ve Kafkasya’yı, Ukrayna’yı, Belarus’u, Baltık topraklarını ve diğer bölgeleri ele geçirmek olduğunu söylemişti: “Rusya’yı öylesine mahvedeceğiz ki asla tekrar yükselemeyecek” diyerek açıkça ifade etti. Bu üç yıl önceydi. Ancak Hitler’in çılgınca fikirleri gerçekleşmedi. Savaşın gidişatı onları dört bir yana savurdu. Hitler Almanya’sı saçmalıklarının tam tersinin gerçekleşti. Almanya tamamıyla yenilgiye uğradı. Alman birlikleri teslim oluyor. Sovyetler Birliği zaferini kutluyor, ancak Almanya’yı dağıtmayı ya da yok etmeyi amaçlamıyor.

Yoldaşlar! Büyük Anayurt Savaşı nihai zaferimizle sonuçlandı. Avrupa’da savaş dönemi sona erdi. Barış içerisinde ilerleme dönemi başladı.

Değerli kadın ve erkek yurttaşlarım, zaferinizi kutluyorum!

Anayurdumuzun bağımsızlığını savunan ve düşmana karşı zaferi kazanan kahraman Kızıl Ordumuzun şerefine!

Yüce halkımızın şerefine, muzaffer halkımızın!

Düşman karşısında mücadele eden ve canlarını halkımızın mutluluğu ve özgürlüğü için feda eden kahramanların ebedi şerefine!

Kaynak: Marxists Internet Archive

Çeviren: Muhammed Eroğul

Leave a comment