“Gitar çalmaya 6 ya da 7, belki 8 yıl öne başladım. O zamanlar her şeyden aynı anda etkilendim, bu yüzden de şimdi bunların hiçbirini bir araya getiremiyorum. “

Jimi Hendrix’i dinlediğinizde, düşündüğünüz en son şeylerden biri, bir gitarist olarak bir şeyleri “bir araya getiremeyeceğidir”. Hendrix, bu mütevazı açıklamayı 1968 yılında, Rolling Stone’un Jann Wenner ve Baron Wolman’ıyla müziğe olan etkileriyle ilgili konuştukları özgür bir tartışmada yaptı. “Buddy Holly’i severdim,” dedi “ve Eddie Cochran ve Muddy Waters ve Elvin James… BB King ve daha fazlası.” Ama Hendrix’in en büyük aşkı “tamamen ve sadece tek bir türde çalan, sadece funk blues çalan” Albert King idi.

Hendrix’in ölümünden ve psikedelik rock gitarın tartışmasız ustası olarak pop kültürde kutsallaştırılmasından beri, bir dizi ölüm sonrası şarkı yayınları, onu sadece hippi sahnesine değil, daha çok hayran olduğu blues geleneğinin de sahnesine koyan bir revizyon gerçekleştirdi ve bir anlamda Hendrix, 60’ların başında bir sürü blues ve R & B sanatçısı için gitarist olarak çaldığı sırada müzik anlamında reşitliğe ulaştı.

1994’te, Allmusic’ten Richie Unterberger’e göre “Hendrix’in kayıtlarının üçte birinden fazlasının blues odaklı olduğu” gerçeğini kutlayan bir derleme albümü olan “Blues” yayınlandı. İçerisinde  “Red House” ve “Hear My Train” gibi orijinallerin yanı sıra Hendrix’in kahramanları olan Albert King ve Muddy Waters’ın şarkılarının coverları da yer alıyordu. Martin Scorsese, belgesel dizisi The Blues’da Hendrix’e bir bölüm ayırdı. 2003’te yayınlanan bir albüm daha Hendrix’in blues orijinallerini bulunduruyordu (blues plaklarını toplama alışkanlıkları hakkında “oldukça havalı” notlar ile). Üretken yönetmen Alex Gibney de Blues ve Hendrix hakkında bir belgesel yapmaktadır.

Hendrix’in blues mirasının güvenli ellerde olduğunu söylemek doğrudur ve onun blues veya klasik müzik ile anılmayı psikedelik müzik ile anılmaya tercih edeceğini söyleyebiliriz. Hendrix’in “Sıfırdan Başlamak” adlı otobiyografisinin Guardian incelemesinden alıntı yapacak olursak, Hendrix “Kimsenin boynuma psikedelik etiketini yapıştırmasını istemiyorum. Bach veya Beethoven olmasını tercih ederim.” demiştir. Hayran olduğu Albert King, Buddy Guy ve B.B. King gibi blues efsanelerinin etiketlerini de tercih edeceğini hayal ediyorum.

Yazının başında, Hendrix’in 12 telli akustik gitarda Delta blues kaslarını esnetmesini görebilirsiniz. Hemen aşağısındaki videoda ise 1968’de Hendrix’ın, Budd Guy’ın seyircileri büyülediğine şahit olduktan sonra onla birlikte çalma şansını yakaladığı anı izleyebilirsiniz. (Hendrix, sahneye 6: 24’te katılır.) Altta ise, Buddy Guy ve B. B. King’in birkaç yıl önce Hendrix’le birlikte çaldıkları günleri anmalarını görebilirsiniz.

Konuşmaları sırasında, Hendrix’in sahne hareketlerinden biri olan gitarı başının arkasında tutarak çalmayı nereden bildiğini öğrenecek ve Guy’ın rock yıldızı Hendrix hakkında ne kadar az şey bildiğini çünkü onu harika bir blues gitaristi olarak tanıdığını göreceksiniz.

Çevirmen: Deniz Tankurt

Kaynak: http://www.openculture.com/2015/11/jimi-hendrix-play-the-delta-blues-on-a-12-string-acoustic-guitar.html