Jackson Eyalet Cinayetleri, Jackson Eyalet Yüksekokulu’nda (şimdi Jackson Eyalet Üniversitesi), 15 Mayıs 1970’de Jackson, Mississippi’de meydana geldi. 14 Mayıs’da gece yarısı civarında, şehir ve eyalet polisi bir grup öğrenciyle yüzleşti, onlara ateş açtılar, iki öğrenciyi öldürdüler ve on ikisini yaraladılar. Jackson Eyalet Cinayetleri, on bir gün önce Kent, Ohio’daki daha geniş çapta yayılmakta olan Kent Eyalet Üniversitesi Saldırılarından on bir gün sonra meydana geldi.

14 Mayıs 1970’de, akşam 9:30 civarında, bir grup Afro-Amerikalı lise ve yüksekokul öğrencileri kampüsün dışında toplandılar ve öldürülen Yurttaşlık Hakları eylemcisi Medgar Evers’ın kardeşi olan Fayette, Mississippi Belediye Başkanı Charles Evers, ve eşi Nannie Evers’in suikasta uğradığına dair yanlış bir söylentiye tepki olarak isyan etmeye başladı. Birçok beyaz motorcu Jackson Polis Departmanını Lynch Sokağı’ndaki kampüsün önünden geçerken onlara taş atan Afro-Amerikalı isyancıları şikayet etmek için aradı. Genç protestocular ayrıca yangın çıkardılar ve bir damperli kamyonu ters çevirdiler.

Yetmiş beş polis ve Mississippi Eyalet Polis memuru çağrıya cevap verip kalabalığı kontrol etmek için alana geldiler. Polis, 15 Mayıs 1970’da gece 12:05 civarında topluluğa ateş açtı, dört kişiyi öldürdü ve on ikisini yaraladı. Öldürülenlerden ikisi yirmi bir yaşındaki üçüncü sınıf hukuk öğrencisi ve on sekiz aylık bir erkek çocuk babası babası Phillip Lafayette Gibbs ve Jackson, Mississippi’daki Jim Hill Lisesinde son sınıf öğrencisi on yedi yaşındaki James Earl Green’di.

Polislerin Öğrencilere ateş açmasının arkasındaki sebepler tartışılmaya devam ediyor. Bazı öğrenciler polisin kalabalık dağılmazsa ateş açacağı yönünde bir uyarı yaptığını ve dağılmayınca ateş açtığını söyledi. Diğerleri ise, polisin kalabalığa ve Jackson State yurdu olan Alexander West Hall’a, doğrudan öğrencilerin arkasına ateş açtığını söyledi. Polis, binanın üçüncü katında barut parılaması gördüklerini ve kendinlerini savunmak için yurda ateş açtıklarını iddia etti.

13 Haziran 1970’de, Kampüs Huzursuzluğu Ulusal Komisyonu, Başkan Richard Nixon tarafından Kent State ve Jackson State’deki saldıları araştırmak üzere görevlendirildi. Komisyon 25 Haziran 1970’da Washington’da ilk toplantısını düzenledi ve ardından on üç gün boyunca Jackson, Mississippi, Kent Ohio, ve Los Angeles, Kaliforniya’da halka açık duruşmalar düzenlediler. Duruşmalar sırasında yönetim, öğretim üyeleri, personel ve öğrenciler polisle ve Ulusal Muhafız yetkilileri ile birlikte ifade verdi. Her ne kadar Komisyon, Jackson’daki polisi de Ohio’daki Ulusal Muhafız komutanları da eleştirmiş olsa da her iki olayda da hiçbir tutuklama yapılmadı.

Jackson Kent Konseyi, Lynch Sokağı’nı kapatmaya karar verdi. Alexander West Hall binasına Gibbs-Green Merkezi inşa edildi. Öldürülen öğrenciler için kalıcı bir anıt olan Gibbs-Green Anıtı, Gibbs-Green Merkezi’nde yer alıyor.

Yazar: Samuel Momodu

Çevirmen: Hilal Sönmez

Kaynak: BlackPast.org