J.R.R. Tolkien’in Hayatı

J.R.R. Tolkien’in Hayatı

Popülerliği, İngiliz fantezi ikonu J.R.R. Tolkien ile karşılaştırılabilecek fazla 20.yüzyıl yazarı yoktur (1892-1973). Yüzüklerin Efendisi’nin ve Orta Dünya’da geçen diğer çeşitli eserlerin arkasındaki akıl, nesiller boyu kuruculara ilham vermiştir ve yüksek fantezi türünün bugün piyasadaki en güçlü türlerden biri olarak kabul görmesine katkıda bulunmuştur. Onlarca yıl boyunca hayranlardan oluşan ordular kazanmış, birçok taklitçisi olmuştur, fakat pek azı onun başarılarıyla rekabet etmeyi başarmıştır. Tolkien’in zorlu yaşamı ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

 1. J.R.R. Tolkien I. Dünya Savaşı’nda askerdi.

yatak, eski, yığın, yatak odası içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak 1892’de Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ailesi, 1896’da babasının ölümünden sonra Birmingham, İngiltere’ye taşındı. Tolkien’in annesi bundan birkaç yıl sonra vefat etti. Sonra, Tolkien akrabalarıyla ve bir rahibin gözetiminde pansiyonlarda yaşamaya başladı. 1915’te Exeter Koleji’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyarak bölümünü birincilikle tamamladı. Daha sonra, İngiliz Ordusu’nda göreve başladı ve I. Dünya Savaşı sırasında 1916’da Somme Muharebesi’ne katıldığı Lancashire Fusiliers piyade alayına yerleştirildi. Tolkien, ateşe, kas ağrısına, baş ağrısına ve dalak ile karaciğerde büyümelere neden olan ve bitler aracılığıyla bulaşan bakteriyel hastalık “siper humması”na yakalandıktan sonra askerlikten muaf tutuldu. Savaşa girmeden önce Tolkien, 16 yaşından beri tanıdığı Edith Bratt ile evlendi.

 1. J.R.R. Tolkien ve C.S. Lewis Oxford Üniversitesi’nde tanıştı.

bina, açık hava, gök, cadde içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

1925’te 33 yaşındaki Tolkien, Oxford Üniversitesi’nde Anglo-Sakson profesörü oldu ve özellikle Beowulf gibi eserler üzerine dersler verdi. Orada Tolkien, daha sonra C.S. Lewis ile arkadaş olduğu The Inklings adlı bir yazar grubu kurdu. Gelecekteki Narnia Günlükleri (The Chronicles of Narnia) yazarı aynı zamanda bir profesördü, aralarında bir dostluk kurmak için başlangıçtaki birtakım anlaşmazlıkları düzelttiler. Her iki profesör de İskandinav mitolojisinden etkilenmişti ve The Inklings buluşmalarını birbirlerini kurgu çalışmalarını sürdürmeye teşvik etmek için kullandılar.

 1. J.R.R. Tolkien Hobbit’i bir çocuk kitabı olarak tasarlamadı.

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tolkien Oxford’dayken Orta Dünya efsanesini başlatacak olan, bir cüce topluluğu ve büyücü Gandalf ile birlikte bir dizi maceraya atılan küçük kahraman Bilbo Baggins’i merkez alan Hobbit adlı kitap üzerinde çalışmaya başladı. Kitap 1937’de yayınlandığında, Tolkien niyetinin bu olmadığını söylese de bazıları tarafından çocuklar için yazıldığı düşünülüyordu. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi efsanesi için resimli haritalar sunan geleceğe yönelik hedeflerine bir selam vererek, ilk romanına boyut kazandırmak adına 100’den fazla çizim de yapmıştır.

 1. J.R.R. Tolkien’in eşi, onun karakterlerinin ilham kaynağı oldu.

harita içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tolkien, Yüzüklerin Efendisi serisi için şüphesiz mitoloji ve fantastik kurgu çalışmalarından esinlendi. Ancak ilham perisini, karısı Edith Tolkien’de de buldu. Newsweek’teki bir habere göre, bir gün Tolkien, Edith’i Yorkshire’daki ormanlık bir alanda dans ederken izliyordu. Savaş devam ederken, Tolkien karısının ricası üzerine sakinliğini koruyabildi. Güzelliği ve zarifliğinden etkilenen Tolkien, Lúthien adında bir Elf prensesi ve aşkı Beren hakkında bir hikâye yazmaya başladı. Hikâye, çift için o kadar önemliydi ki karakterlerin isimleri ortak mezar taşlarına kazınmıştı.

Neticede, Beren ve Lúthien’in hikayesi Orta Dünya’ya daha fazla ayrıntı sunan bir masal koleksiyonu olan Silmarillion’da yer edindi. Basitçe Beren ve Lúthien olarak isimlendirilen genişletilmiş versiyon, Tolkien’in ölümünden 40 yıl sonra 2017’de, bağımsız bir kitap olarak yayımlandı.

 1. J.R.R. Tolkien’in sürücülük deneyimi.

1932’de Tolkien, bir Morris Crowley otomobili satın aldı. Arabaların kullanımı epey yeni olduğu için, Tolkien’in aracı kullanmak için pratik yapma fırsatı pek olmamıştı. Söylenenlere göre, patlak lastiklerle araba süren, taş duvarlara çarpan ve kavşaklardan hızla geçen bir acemiydi.

 1. J.R.R. Tolkien’in oğlu, babasının mirasını devam ettirdi.

metin, kitap, raf içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

1924 doğumlu Christopher Tolkien’in, babasının işlerine çok erken yaşta yardım etmeye başladığı söyleniyordu. Çocukken, yatmadan önce hikayelerdeki yanlışları işaretlerdi, ayrıca olası yanlışları gözden geçirmesi için Hobbit’i görevlendirdi. Daha sonra Christopher, Yüzüklerin Efendisi için esas olan Orta Dünya haritasını çizdi. J.R.R. Tolkien 1973’te hayata gözlerini yumduğunda, Christopher babasının mülkünün vasisi oldu ve Silmarillion gibi yayımlanmamış eserlerin ortaya çıkmasını sağladı. Christopher, 2020 yılında 95 yaşında iken yaşama veda etti.

 1. J.R.R. Tolkien’in hayatını anlatan film The J.R.R. Tolkien, kendi ev halkı tarafından reddedildi.

metin, kişi, poz içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

2019’da Fox Searchlight, X-Men serisinden Nicholas Hoult’un J.R.R. Tolkien olarak ve Lily Collins’in eşi Edith olarak rol aldığı, yazarın hayatına dayanan biyografik film Tolkien’i yayımladı. Film, Tolkien’in savaş zamanı deneyimlerini ve kendi kurgusal dünyalarını oluşturma çabalarını konu ediyor. Ancak Tolkien’in ailesi, filmi onaylamadıklarını, izin vermediklerini ve prodüksiyona dahil olmadıklarını söyleyerek bu durumdan memnun olmadıklarına dair açıklama yaptılar.

J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya Hakkındaki Okuma Listesi:

Tolkien’in kalıcı mirası, hobbitler Frodo, Sam ve diğerlerinin Karanlık Lord Sauron’la yüzleşme ve Frodo’nun, tüm dünyanın hakimiyetini verecek olan Tek Yüzüğü elde etmesini Lord’un engelleme çabalarına yoğun bir şekilde odaklanan Orta Dünya hikayesidir. Efsane, Yüzüklerin Efendisi’nin ötesinde birkaç başlığı kapsayacak şekilde gelişti, yayınlandıkları sırayla okunabilir:

 • The Hobbit (1937)
 • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (1954)
 • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (1954)
 • Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü (1955)
 • Tom Bombadil’in Maceraları ve Kırmızı Kitap’tan Diğer Şiirler (1962)
 • The Silmarrilion (1977, ölümünden sonra yayınlanan)
 • Bitmemiş Öyküler (1980, ölümünden sonra yayınlanan)
 • Orta Dünya Tarihi (1983-1996, ölümünden sonra yayınlanan)
 • Hurin’in Çocukları (2007, ölümünden sonra yayınlanan)
 • Beren ve Luthien (2017, ölümünden sonra yayınlanan)
 • Gondolin’in Düşüşü (2018, ölümünden sonra yayınlanan)

En Unutulmaz J.R.R. Tolkien Alıntıları:

 • “Orta Dünya’nın tam olarak neye dayandığını bilmek istiyorsanız, mesela, benim merakım ve tutkum günümüz dünyasının olduğu halinedir”
 • “Derin köklere buz salınmaz.” (Yüzük Kardeşliği’nden)
 • “Cesaret, beklenmedik yerlerde bulunur.” (Yüzük Kardeşliği’nden)
 • “Yolu şaşıran herkes kaybolmuş değildir.” (Yüzük Kardeşliği’nden)
 • “Kısa yollar uzun gecikmeler meydana getirir.” (Yüzük Kardeşliği’nden)
 • “Savaş, dünyanın güzelliklerini görmemi sağladı.”

Yazar: Jake Rossen

Çeviren: Erva Aksoy

Düzenleyen: Ruhan Çoban

Kaynak: Mentalfloss

Leave a comment