Çevre aktivistleri, 2014 yılında küresel iklim değişikliği tarafından “öldürülen” ilk Kuzey Atlantik buzulunu anacaklar.*

Bilim insanları ve çevre aktivistleri, 2014 yılında küresel iklim değişikliği sebebiyle yok olan ilk İzlanda buzulu Okjökull’un (Ok) “ölümüne” saygı göstermek için Pazar günü bir anıt yapacak.

Anıtın levhasında “Ok, buzul statüsünü kaybeden ilk İzlanda buzulu. Önümüzdeki 200 yılda, tüm buzullarımızın aynı yolu izlemesi bekleniyor. Bu anıtın amacı ne olduğunu ve ne yapılması gerektiğini bildiğimizi tasdik etmektir. Gerekeni yapıp yapamadığımızı sadece siz bilebilirsiniz. Ağustos 2019, 415 ppmCO2,” yazıyor.

İzlanda Yürüyüş Derneği ve çevre ile ilgilenen diğer vatandaşlar, bir zamanlar Okjökull buzulunun zirvesinin bulunduğu 1400 metre yüksekliğindeki alana ulaşana kadar tırmanacaklar.

Bu anıtın kökeni, jeolog Oddur Sigürsson’un Okjökull buzulunu resmen ölü olarak ilan ettiği 2014 yılına dayanıyor.

“Uzun süredir beklenen bir şeydi. Sağlığı iyi değildi, çok hızlı daralıyordu,” dedi ve buzulun geleneksel sınırlarının çok altında olduğunu tespit etti.

20. yüzyılın başında, buzulun buz tabakası 15 kilometre kare ve 50 metre kalınlığındaydı. Fakat 2014 yılında Okjökull bir kilometreden daha az ve 15 metreden daha az derinliğe sahipti, bu da buzulun jeolog tarafından “ölü buz bloğu” olarak nitelendirilmesine yol açtı.

Günümüzde, bu çevresel felakete atıfta bulunurken, adanın sakinleri sadece “Ok dağı” hakkında konuşuyor.

Anıtın destekçileri “İzlanda’daki pek çok turist, buzulların arasında yürüyüş yapma ya da buralarda kar motosikletlerini sürme fırsatı için heyecanlanıyor. Buzulsuz Turu farklı. Bu, ince buz tabakası tamamen yok olmadan önce Ok dağının zirvesini ve Okjökull’un buzul kalıntılarını görme fırsatı veren rehberli bir yürüyüş,” dedi.

Neler olup bittiğini dünya çapında görünür kılmak için, Rice Üniversitesi’nden (ABD) iki antropolog olan Dominic Boyer ve Cymene Howe, 2018’de Sigurðsson ile irtibata geçti ve “Tamam** değil” belgeselini filme aldı.

Jeolog, “Küçük bir İzlanda buzulunun ortadan kaybolması pek bir fark yaratmıyor; ancak bu, dünyada neler olup bittiğinin bir işareti. Bu, çoğu ülke ve insanlar üzerinde büyük bir etkisi olacak bir şey,” dedi ve küresel sıcaklık her yüzyılda 2 derece artarsa, hayatta kalan 300’den fazla buzulun iki yüz yıl içinde yok olacağını belirtti.

Sigursson, “Bu endişe verici bir gerçek. İzlanda gelecek nesiller için çok farklı olacak,” dedi ve İzlanda’nın şu ana kadar “buz ülkesi” anlamına geldiğini söyledi.

 

*   Anıt Ağustos 2019’da dikilmiş olup, makalenin aslına müdahale etmemek amacıyla gelecek zaman ekleri değiştirilmemiştir.

** Belgeselin adı “Not OK”, dağın tam ismi olan Okjökull’un kısaltmasına (Ok) bir atıftır.

 

Çevirmen: Başak Çetinbülüç

Kaynak: teleSUR