İskoçya evrensel ücretsiz regl ürünlerine sahip ilk ülke oldu

İskoçya evrensel ücretsiz regl ürünlerine sahip ilk ülke oldu

İskoçya, bu gece Holyrood’da yeni bir yasanın çıkarılmasının ardından dünyada regl ürünlerine ücretsiz evrensel erişimi tanıtan ilk ülke oldu, Yasanın arkasındaki İskoç Parlamentosu üyeleri, bunun İskoç toplumundaki “mensturasyon ön yargısını” sona erdirmenin sadece ilk adımı olduğunu söyledi.

İskoç Parlamentosu üyeleri, İşçi Sağlığı Sözcüsü Monica Lennon tarafından öne sürülen, tamponlar ve hijyenik pedler gibi ürünlere yasal ve ücretsiz erişim hakkı getiren bir yasa tasarısını oy birliğiyle onayladı.

Lennon’ın tasarısı, İskoç Hükümeti ve Holyrood’daki diğer muhalefet partilerinin desteğini kazandıktan sonra 121’e 0 oy ile geçerlilik sağladı.

Regl ürünlerinin halka açık tuvaletlerde ve iş yerlerinde ücretsiz hale getirilmesi için kampanya yürüten Lennon, Regl Dönemi Ürünleri (Ücretsiz Tedarik) (İskoçya) Yasa Tasarısının koronavirüs pandemisinden dolayı “pratik ve ilerici” bir yasa tasarısı olduğunu söyledi.

“Regl salgın olduğu için durmuyor. Temel tamponlara, pedlere ve yeniden kullanılabilir regl malzemelerine erişimi iyileştirme çalışmaları hiç şimdi olduğu kadar önemli olmamıştı.” dedi.

Sağlık Ürünleri (Ücretsiz Tedarik) (İskoçya) Yasası, okullarda, kolejlerde, üniversitelerde ve diğer kamu binalarında tamponlara ve hijyenik pedlere ücretsiz erişim için yasal bir hak tanıyor.

Ancak Lennon, bu kanunun “dünyada bir ilk” ve “çığır açıcı” olmasıyla birlikte, okulların aynı zamanda “regl ön yargısına son vermek” için tüm öğrencilere “regl eğitimi” vermesi gerektiğini ve reglin itibarını iyileştirmek için sendikalarla birlikte çalışacağını söyledi.

Bu yasa tasarısı, ilk başta oluşan muhalefete ve bakanların maliyetin yıllık tahmini 9,7 milyon pound’u büyük ölçüde aşabileceğini savunmalarına rağmen, yasalaşmanın son aşamasına ulaştı.

Tartışma öncesinde konuşan Lennon, diğer ülkelerin de takip etmesi konusunda iyimser olduğunu söyledi.

“Regl ürünlerine ücretsiz erişim İskoçya’nın birçok yerinde hâlihazırda gerçekleşiyor, ancak bu yasa şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeyi daha da genişletecek” dedi.

“Regl ürünlerine erişim herkes için güvence altına alındığında, sonraki adımlarımız, İskoçya’da genel olarak kadın sağlığının siyasi gündemde üst sıralarda kalmasını ve mensturasyonla ilgili tüm ön yargıların sona erdirilmesini sağlamak olmalıdır. Bu, tüm okullarda adet sağlığı eğitimi ile başlamalıdır.”

“İskoçya en iyi uygulamanın bir örneğidir ve dünyadaki diğer ülkelerin, sadece birkaç yıl içinde regl bilinçsizliği konusunda başardıklarımızdan öğrenmeleri için fırsat var.”

Bu yasa tasarısı, yıllardır süren bilinçsizliği sona erdirmek için kampanya yürüten Lennon tarafından geçen yıl tanıtıldı. Bu, Trussell Trust Scotland gıda bankalarına erişen birçok kadının da sıhhi ürünlere ihtiyaç duyduğunu tespit ettikten sonra vurgulanan bir konu.

Aynı zamanda Ken Loach’un 2016 filmi Ben Daniel Blake’in de temasıydı. Bu yasa ücretsiz regl ürünlerine, okullar, kolejler ve üniversiteler de dahil olmak üzere ihtiyaç duyan herkes tarafından erişilebilmesini sağlayacaktır.

Lennon şunları söyledi: “Uzun bir yolculuğun son aşamalarındayız ve Regl Ürünleri Yasası’na verilen destek beni yüreklendirdi. Bu çığır açan yolculuğu bugün tamamlamız konusunda iyimserim.

“İskoçya, regl bilinçsizliği açısından tarih yazan son ülke olmayacak -ancak şimdi ilk olma şansı var. Bu yasa, hiç kimsenin temel regl ürünleri olmadan yaşamamak zorunda kalmamasını sağlayacaktır.

“Cesur bir halk kampanyası ve taraflar arası destek sayesinde İskoçya, regl ürünlerine erişimi iyileştirmek için şimdiden büyük adımlar attı. Bu yasa, tüm kadınlar ve regl olan insanlar için adet itibarını güvence altına almak konusunda dünya çapında öncül bir fırsattır.”

Ayrıca bu kampanyanın destekçileri olan sendikalar, kadın örgütleri ve hayır kurumlarını içeren geniş bir koalisyona saygılarını sundu ve “Regl bilinçsizliği konusunda deneyimlerini paylaşanlar da dahil olmak üzere binlerce destekçi rol oynadı ve hepsi için minnettarım.” diye ekledi.

Yazar: Gina Davidson

Kaynak: The Scotsman

Çeviren: Sude Serra Özmen

Düzenleyen: Ecem Küçükdere

Leave a comment