İnsanlar teorik olarak kara deliklerden enerji kullanabilir

İnsanlar teorik olarak kara deliklerden enerji kullanabilir

-İnsanlar bir gün son derece verimli bir enerji kaynağı olarak dönen kara deliklerden faydalanabilir.

-Önemli olan nokta ise enerjinin onu serbest bırakan ve yeniden bağlayan manyetik alanlar tarafından nasıl saçıldığıdır.

-Bu kara delikler hakkındaki araştırma, kara delikleri inceleyen ve ölçen diğer kişilere yardımcı olabilir.

Bilim insanları, yeni araştırmalarla kara deliklerin muazzam enerji potansiyelinden yararlanmanın yeni bir yolunu bulduklarını söylüyorlar.

İç görüleri, elbette uzak gelecekteki bir enerji kullanımı için geçerli olabilir. Ancak aynı zamanda günümüzde kara delikler üzerinde çalışan diğer bilim insanlarının kara delikleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Enerji damgası, zıt yönlerde çeken kuvvetler büyük enerji patlamaları yaydıklarında serbest bırakılır.

Columbia Üniversitesi’nde fizikçi olan baş yazar Luca Comisso yaptığı açıklamada, “Kara delikler genellikle manyetik bir alan taşıyan sıcak bir plazma parçacıkları ‘çorbasıyla’ çevrilidir” dedi. “Teorimiz, manyetik alan çizgileri ayrılıp yeniden bağlandığında, tam doğru şekilde, plazma parçacıklarını negatif enerjilere hızlandırabileceklerini ve büyük miktarda kara delik enerjisinin çıkarılabileceğini gösteriyor.”

Bir dakika, plazma parçacıklarını hızlandırabilirler. . . peki ya negatif enerji? Doğru. Bilim adamları bunu, yediğiniz zaman kalori almak yerine kalori kaybettiğiniz bir tür şeker yemeye benzetiyorlar. Kara delikler negatif enerjili parçacıklarını “yiyip” ve ardından bir enerji deşarjı ortaya çıkarıyorlar. Bu benzetmeden yola çıkarsak, Kara delikler, yedikleri halde enerji formunda “ağırlık” kaybediyorlar.

Normal buzdolabı mıknatıslarının akıl almaz derecede büyük bir kozmik versiyonu gibi, manyetik alanlar ayrılıp yeniden bağlandıkça, enerji birikir ve hem kara deliğin dönüşüne karşı hem de onunla birlikte parçalanır. Kara deliğin dönüşü ile birlikte hareket eden enerji hızlanır ve bazı keskin gözlü müstakbel inşaatçılar tarafından toplanacak olan kara deliği temizleyebilen bu enerji kısmıdır.

Comisso, tüm bunların, dönen bir kara deliğin dışındaki “uzay-zaman sürekliliğinin o kadar hızlı döndüğü ki, her nesnenin kara delik ile aynı yönde döndüğü” ergosfer adı verilen özel bir alanda gerçekleştiğini söylüyor. Bir havaalanındaki hızlı “yürüyen bant” gibi bir ortam hızı artışıyla, bu enerjinin zaten yüksek olan göreli hızı neredeyse ışık hızına ulaşır.

Bilim adamları, verimli bir varsayımsal enerji kaynağının eşiğine geldiğimizi söylüyorlar.

Şili’deki Adolfo Ibáñez Üniversitesinden araştırmacı Felipe Asenjo yaptığı açıklamada, “Yüzde 100’ün üzerinde bir verim elde etmek mümkün, çünkü kara delikler, kara delikten kaçan plazmaya ücretsiz olarak verilen enerjiyi sızdırıyor” dedi. “Plazma enerjilendirme sürecinin, Dünya’da faaliyet gösteren herhangi bir enerji santralinden çok daha yüksek, yüzde 150’lik bir verimliliğe ulaşabileceğini hesapladık.”

Bu enerji fenomeninden yararlanmaya çalışacaklar, muhtemelen tanıyamacağımız uzak bir gelecekte yaşayacaklar, fakat kara deliklerin incelenmesi, diğer birçok bilim insanının araştırmasına ulaşan dokunaçlara sahiptir. Bu tür bir enerji imzasının herhangi bir spesifik tespiti, araştırmacıların farklı türdeki kara deliklerle ilgili çalışmalarını daraltmaya devam etmelerine yardımcı olur. Dönen kara deliklerin ergosferinin incelenmesi sadece 1970’lere kadar uzanıyor.

Kara deliklerden gelen “patlamalı” plazma akışları, onu gözlemleyenler için, kozmostan gelen yıldırımlar gibi uzak gökyüzünü şimdiden aydınlatıyor. Gerçekten de bu bilim adamları, fırtınaya hangi uçurtmayı uçurmaları gerektiğini merak eden ve hesaplayan astrofizikçi yeni bir Benjamin Franklin gibidir.

Yazar: Caroline Delbert

Çeviren: Resul Bekdemir

Düzenleyen: Mustafa Erkaya

Kaynak: Popular Mechanics

Leave a comment