İnsanlar gerçekten en fazla kaç yıl yaşayabilir? Cevabı sizi şaşırtabilir

İnsanlar gerçekten en fazla kaç yıl yaşayabilir? Cevabı sizi şaşırtabilir

● Çoğumuz 80 yaşına kadar yaşayacağımızı umsak da bazıları bu beklentilere meydan okuyor ve 100 yaşını deviriyor.

● Dünyanın en yaşlı insanı Fransız Jeanne Calment 122 yıl yaşadı, ama onun doğduğu dönemde ortalama yaşam süresi 43 yıldı.

● Son yapılan çalışma insan ömrünün sınırının yaklaşık 150 yıl olduğunu öne sürdü.

Çoğumuz 80 yaşına kadar yaşayacağımızı beklerken, bazıları bu beklentilere meydan okuyor ve 100 yaşını deviriyor. Okinawa (Japonya) ve Sardinya (İtalya) gibi yerlerde 100 yaşını aşan çok fazla birey bulunur. Dünyanın en yaşlı insanı Fransız Jeanne Calment 122 yıl yaşadı. Onun doğduğu 1875 yılında, ortalama yaşam süresi 43 yıldı.

Ama bir insan en fazla ne kadar yaşayabilir? Bu, insanların yüzyıllardır sorduğu bir soru. Ortalama yaşam süresinin hesaplanması kolayken, maksimum insan ömrünün tahminini yapmak daha zordur. Yapılan bir çalışmada insan ömrünün sınırı 150 olarak belirtilmiştir.

Yaşam süresini hesaplama

Ortalama yaşam süresini hesaplamak için en eski ve hâlâ en yaygın kullanılan yöntem Gompertz denklemine itimat ediyor. 19.yüzyılda ilk kez yapılan bu gözlem, insan ölüm oranlarının zamanla katlanarak hızla artmasıdır.

Yani bu, örneğin kanserden, kalp hastalıklarından ve birçok enfeksiyondan dolayı ölme ihtimalinizin neredeyse her sekiz ila dokuz yılda bir iki katına çıkıyor anlamına geliyor.

Bir nüfus içindeki cinsiyet veya hastalık gibi farklı faktörlerin yaşam süresini nasıl etkilediğini açıklamak için formülü değiştirmenin birçok yolu var. Gompertz hesaplamaları sağlık sigortası primlerini hesaplamak için bile kullanılıyor.

Bu yüzden, bu şirketler sigara içip içmediğinizle, evli olup olmadığınızla ya da hangi yaşta öleceğinizi daha doğru şekilde tespit etmenize izin veren herhangi bir bulgu ile oldukça ilgilenmektedir.

Ne kadar yaşayabileceğimizi anlamaya yönelik başka bir yaklaşım da organlarımızın yaşlanmayla birlikte nasıl gerilediğine bakmak ve bu düşüş oranını çalışmayı bıraktıkları yaşla kıyaslamaktır.

Örneğin, göz fonksiyonu ve egzersiz yaparken kullandığımız oksijen miktarı yaşlanmayla birlikte genel bir gerileme gösteriyor, çoğu hesaplamayla organların sadece ortalama 120 yaşına kadar işlevini yerine getireceğini gösteriyor.

Aynı zamanda bu çalışmalar yaşlanan insanlar arasındaki artan çeşitliliği de ortaya çıkarıyor. Örneğin bazı insanların böbrek işlevleri hızla gerilerken bazılarında herhangi bir değişiklik olmuyor.

Birleşik Milletler, Rusya ve Singapur’daki araştırmacılar maksimum insan ömrünü belirlemek için farklı bir yaklaşım benimsediler. Bir bilgisayar modeli kullanarak maksimum insan ömrünün 150 yıl olduğunu tahmin ediyorlar.

150 yaşına kadar yaşamak

Tahmini olarak, ölme ihtimaliniz ile hastalandığınızda ne kadar çabuk ve tamamen iyileştiğiniz arasında bir ilişki olmalı. Bu parametre, homeostası koruma yeteneğinizin bir ölçüsüdür ve direnç olarak bilinir. Aslında yaşlanma, homeostasyonları koruyabilme yeteneğinin kaybı olarak tanımlanabilir. Genellikle genç bireyler hastalanınca iyileşme konusunda daha iyilerdir.

Modelleme çalışmasını yürütmek için araştırmacılar, 85 yaşındaki 70.000’den fazla katılımcıdan kan örneği aldı ve kan hücresi sayımlarındaki kısa vadeli değişiklikleri inceledi. Kırmızı kan hücrelerinin hacmi, bir kişinin kalp hastalığı, felç riskini veya hafıza kaybı gibi bilişsel bozulma riskini gösterebilirken bir kişinin sahip olduğu beyaz kan hücrelerinin sayısı, vücudundaki iltihaplanma (hastalık) seviyesini gösterebilir. Sonra araştırmacılar bu verileri tek bir parametreye kadar basitleştirdiler, bu parametreyi dinamik organizmaların durumu göstergesi olarak adlandırdılar.

Katılımcılar karşısında Dosi değerlerindeki değişiklikler yaşlanmayla ilgili rahatsızlığa yakalananların nasıl insandan insana farklılık gösterdiği ve yaş ile direncin azalmasına yol açtığına dair tahminde bulundu. Bu hesaplamalar sağlığına ya da genetiğine bakılmaksızın 150 yaşında tamamen direncini kaybeden herkeste öngörüldü, insan ömrü için teorik bir limit verildi.

Ama bu tarz tahminler örneğin yaygın hastalıklara yeni tıbbi tedaviler bulunmayacağı gibi yeni herhangi bir şey yapılmayacağını varsayılır. Ancak bu büyük bir hata, çünkü bir ömür boyu önemli gelişmeler meydana gelir ve bu bazı insanlara diğerlerinden daha çok yarar sağlar.

Örneğin, 85 yaşında biri şu anda hayattayken, mevcut tıbbi teknolojilerle sınırlı kalmış bugün doğan bir bebek, ortalama yaşam sürelerini artırmak için 85 yıllık tıbbi ilerlemelere güvenir.

Bu nedenle, bu araştırmacılar tarafından kullanılan hesaplama, yaşlı insanlar için nispeten doğru olacaktır.

Dosi, maksimum insan ömrünü Jeanne Calmentin yaşadığından %25 daha uzun olarak belirledi. Eğer onu mağlup etmek istiyorsanız üç önemli şeye ihtiyacınız var.

İlki iyi genlere sahip olmaktır, bu da 100 yaşına kadar yardımsız bir şekilde yaşamak için iyi bir avantaj. İkincisi, mükemmel bir diyet ve yaşam ortalamasına 15 yıl daha ekleyebileceğiz egzersiz programı. Ve son olarak, yaşlanmanın biyolojisi hakkındaki bilgimizi, sağlıklı yaşam süresini artırabilecek tedavi ve ilaçlara dönüştürmede bir gelişim.

Şu anda, normal memeli canlılarda sağlıklı yaşam sürelerinin %15-20 ‘sinden fazlasını eklemek oldukça zordur; çünkü yaşlanma biyolojisini algılamada yeterli değiliz. Fakat daha basit organizmaların yaşam süresini 10 kat artıran yuvarlak solucan gibi çok daha basit organizmaların ömrünü artırmak mümkündür.

Şu anki ilerleme hızı göz önüne alındığında, Gompertz 1860’tan beri faaliyet gösterdiği için yaşam süresinin artacağını güvenle bekleyebiliriz. Aslında, bu makaleyi okuyarak harcadığınız yarım saat içinde ortalama yaşam süresi 6 dakika artmış olacak. Ne yazık ki bu oranda ortalama bir insan üç yüz yıl boyunca 150 yıl yaşayamaz.

Yazar: Richard Faragher

Çeviren: Fatma Aytemiz

Düzenleyen: Buse Çalık

Kaynak: World Economic Forum

Leave a comment