II. Sultan Bayezid Külliyesi UNESCO Kalıcı Kültür Mirası Listesi’nde olacak

II. Sultan Bayezid Külliyesi UNESCO Kalıcı Kültür Mirası Listesi’nde olacak

Yapılışı 15. yüzyıla dayanan Edirne’deki Sultan Bayezid Külliyesi, Osmanlı külliyeleri için önemli bir örnektir.

Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun mimari ve kültürel mirası göz önüne alındığında en önemli şehirlerden biri olarak kabul edilir. Örnek vermek gerekirse 15.yüzyıldan kalma geleneksel Eski Cami ve Mimar Sinan’ın dünyaca ünlü eseri Selimiye Camii de Edirne’de yer alıyor.

Fakat asıl ilgi çekici olan, 1484-1488 yılları arasında inşa edilen Sultan Bayezid Külliyesidir. Sosyo-kültürel toplum merkezleri olarak da adlandırılan, bir caminin etrafına toplum yaşamının dini merkezi olarak inşa edilen en uygun Külliye örneğidir. Külliye adını, 1447’den 1512’ye kadar hüküm sürmüş II. Sultan Bayezid’den almıştır. Şimdilerde Külliye’nin tamamı UNESCO Kalıcı Kültür Mirası Listesi’ne dahi edilme yolunda.

Ruh ve sinir hastaları musiki ve güzel kokularla tedavi ediliyordu

Külliyenin bir kısmı da Osmanlı döneminde dört asrı geçkin bir süre hizmet veren Darüşşifa hastanesidir. Hastane, ruh ve sinir hastalarını musiki, güzel koku ve su sesi içeren terapilerle tedavi etmesiyle biliniyordu.

UNESCO, Külliye’nin 1997’de sağlık müzesine dönüştürülen hastane kısmını 2016’da Dünya Kültür Mirası Aday Listesine dâhil etti. Müze, diğer şeylerin yanı sıra, hastaların o dönemde nasıl tedavi edildiğini 3 boyutlu filmler kullanarak göstermeye çalışıyor. Su sesleri ve musiki resitallerinin ziyaretçilere sunulmasıyla, ziyaretçiler bu terapi yaklaşımlarını duyusal olarak deneyimleyebilmekteler.

Sultan Bayezid Külliyesi Müze Müdürü Ruhi Pehlivancık, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada inşa ve restorasyon çalışmalarını hayata geçirmek için korona salgınından kaynaklanan bu sakin dönemden faydalandıklarını ifade etti. Aksi takdirde müzeyi yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turist ziyaret edeceği için, böylesine geniş kapsamlı bir çalışma mümkün olmazdı.

Avrupa Müze Ödülü ile Mükemmellik Ödülü

Pehlivancık, Avrupa Konseyi’nin, Külliye’ye 2004 yılında “Avrupa Müze Ödülü” verdiğine dikkat çekerken, bu ödülü üç yıl sonra “Kültür Mirasındaki En İyiler ve Mükemmellik Kulübü” tarafından verilen “En İyi Sunum Ödülü” takip etti. O zamandan itibaren Külliye, UNESCO Kalıcı Kültür Mirası Listesi kabul şartlarını sağlamaya yöneldi.

Pehlivancık, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, bu süreç boyunca çevre düzenlemesini tamamladıklarını ifade ederken restorasyon, drenaj ve inşaat çalışmaları yaptıklarını da ekledi. Ayrıca sürekli bakım gerektiren 533 yıllık eski bir yapı ile uğraştıklarını ve bu bir yıl içinde kritik atılımlar yaptıklarını da dile getirdi.

Pehlivancık, Külliye’nin Edirne-Trakya Üniversitesine bağlanmasının Külliyeyi yeniden canlandırdığını ve bu süreçte hayata geçirilen Sağlık Müzesi’nin Osmanlı tıbbına geniş çapta ışık tuttuğunun da altını çizdi.

Karar zamanı yaklaşıyor

Pehlivancık ayrıca ziyaretçilerin Külliye içinde en fazla temas halinde bulundukları alanları değerlendirmek için gerekli çalışmaları yaptıklarını ve yeniden tasarlanıp o şekilde ziyaretçilerin kullanımına açacaklarını belirtti. Bu çalışmaların kapsamlı ve nitelikli bir değerlendirmesinden sonra, süreci başarılı bir şekilde tamamlamak için gerekli uygulamalar da yapılacak.

Müze müdürü, amaçlarının UNESCO Kalıcı Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmek olduğunu ve bu bağlamda Külliyeyi sadece mimari ve çevre ölçütleri ile değil, aynı zamanda kültürel organizasyonlarla da geliştirmek istediklerini söyledi.

Kaynak: TRT Deutsch

Çeviren: İsmail Çiçek

Düzenleyen: Seda Nur Çifçi

Leave a comment