Hubble teleskobu Cadılar Bayramı için uzayda bir ‘Büyük Balkabağı’ görüyor

Hubble teleskobu Cadılar Bayramı için uzayda bir ‘Büyük Balkabağı’ görüyor

‘’Bunu görmek için balkabağı yamasına gerek yok, Linus ve Charlie Brown.’’

Aileler Charlie Brown’ın; arkadaşı Linus’ın bu Cadılar Bayramı’nda Büyük Balkabağını beklemesine yardım edişini izlemek için kanepelerine gömülürken, NASA’nın çoktan “daha büyük bir balkabağı” keşfettiğini duyunca şaşırabilirler.

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobundan alınan görüntüler, gökyüzündeki dev bir kabaktan yapılmış fener gibi olağanüstü görünen şeyi gösteriyor. “Balkabağı” aslında iki galaksi arasındaki çarpışmanın ilk aşamalarının bir resmi.

Balkabağının yüzü; gözleri oluşturan ve bölgeye turuncumsu bir ışıltı veren iki yaşlanan kırmızı yıldızdan ve yeni doğan yıldız kümelerinden oluşan çarpık, mavi bir gülümsemeden oluşuyor. Ön planda mavi yıldızların saçılmasıyla, Cadılar Bayramı için parıltılı giyinmiş bir balkabağı gibi görünüyor.

Hubble’ın kaydettiği iki galaksi arasında erken aşamadaki bir çarpışmanın anlık görüntü, dikkat çekici bir şekilde gökyüzündeki dev bir kriko fenerine benziyor. (Resim kaynağı: NASA, ESA ve W. Keel (Alabama Üniversitesi)

Bu “büyük balkabağı” elbette Charlie Brown’un balkabağından çok daha büyük. NASA’ya göre tüm bu görüntü, Samanyolu galaksimizin çapı kadar olan yaklaşık 109.000 ışık yılı genişliğe yayılıyor.

Bölge şu anda gözümüze bir Cadılar Bayramı balkabağı gibi görünse de çarpışan galaksi çifti iç içe geçtikçe şekil dağılacak. NASA, Canis Major takımyıldızında 120 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bu galaksi çiftinin dev bir sarmal galaksi olabileceğini tahmin ediyor. Araştırmacılar, NASA’nın görüntüyle ilgili açıklamasında “gülümsemenin” bu spiralin yeniden inşa edilmesi sürecinin başlangıcı olabileceğini söylüyor. Gülümsemenin kolu her iki galaksiyi de kucaklıyor ve büyük olasılıkla galaksiler birleşmeye başladığında yıldızlararası gaz sıkıştırıldığında oluştu.

NASA, çoğu zaman iki galaksi çarpıştığında tipik düzleştirilmiş disk şeklini kaybettiklerini ve her galaksideki yıldızların futbol topu şeklinde yeni bir alana karıştığını söylüyor. Eninde sonunda, eliptik bir galaksi oluşturuyorlar.

“Büyük balkabağı” dev bir sarmal galaksi haline gelirse, bu nadir bir başarı olacak. Astronomlar NASA’nın açıklamasında, evrende Rubin’in Gökadası da dahil olmak üzere buna benzer yalnızca birkaç örnek olduğunu söylüyor.

Bu iki çarpışan galaksinin ne tür bir galaksiyi ortaya çıkaracağını çevreleyen gizem ve entrika, “büyük balkabağı” olarak ününe uyuyor. “Bu Büyük Balkabağı, Charlie Brown”da zavallı Linus, görmek için çok heyecanlandığı gizemli büyük balkabağına bir an bile göz atamamıştı.

Yazar: Kasandra Brabaw- Space.com Contributor

Çeviren: Başak Çetinbülüç

Düzenleyen: Zeynep Özsaraç

Kaynak: Livescience

Leave a comment