Hip-hop ve siyaset uzun zamandır bir arada ve yakın zamanda birbirlerinden ayrılacaklarına dair hiçbir işaret yok. Her ne kadar bir zamanlar hip-hop’ı geçici bir moda olarak reddeden ve zamanından önce ölümünü öngören karşıt fikirliler olmuş olsa da, hip-hop kalıcı bir sanat formu, bir kültür ve bir siyasi hareket.

Hem getto’nun CNN’i, hem de haklarından mahrum bırakılmış bir topluluğun umutlarını ve hayal kırıklıklarını ifade etmek için bir araç olarak ortaya çıkan hip-hop, işe ana akımın kapısını çalmakla başlayıp, zamanla ana akımın kendisi haline geldi. Yıllar geçtikçe hip-hop, cumhurbaşkanından nefret etmekle işe başlayıp cumhurbaşkanıyla yemek yemeye kadar gelişti. Birkaç yıl önce, cumhurbaşkanının iPod’unda hip-hop parçalar olacağını, hatta onun bir iPod’unun olacağı kimin aklına gelirdi?

“Hip-hop uzun yıllardır siyasetle ilişkilidir; hip-hop neredeyse politik bir hareket olarak başlamıştır” diyor gazeteci ve kültürel eleştirmen Touré. “Sokaktaki insanların bir sese ihtiyacı var, bir sesimiz yok. Bu yüzden söyleyecek bir şeyimiz olmalı.” Touré, hip-hop’ın ezilen kişiler için konuştuğuna inanıyor.

“Afrika diasporası sebebiyle dünyanın dört bir yanına yayılan siyahi insanlar hep ezilen insanlar olma eğilimindedir. Sanatçılarımızı, müzisyenlerimizi ve yazarlarımızı, özellikle çalkantılı zamanlarda, seslerini yükseltmek ve toplumu eğitmek için seslerini kullanmaktan sorumlu tuttuk” diyor RAHM Nation Plak Şirketi Genel Başkanı, ayrıca şirketin kurum içi danışmanı ve Miami Üniversitesi İngilizce öğretim görevlisi olan Giovanni “G.” Turner.

“Bunu en son Haiti depremi sırasında gördük. Siyahi toplum bu trajediyle karşı karşıya kaldığında, hepimiz Jay-Z’ye döndük, ki kendisi politize olmuş bir sanatçı değildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapması, bir anma şarkısı kaydetmesi ve para bağışı yapması bekleniyordu; bana göre sessiz kaldığı halde dışlanacaktı.”

Def Jam ve Hip-Hop Zirvesi Eylem Ağı’nın kurucularından Russell Simmons “Her şey politiktir” diyor. Simmons’a göre hip-hop “bir sonraki jenerasyonun Amerika’sı ile konuşuyor ve onlara neyin önemli olduğunu hatırlatıyor, işte bu yüzden politik”. Simmons ayrıca hip-hop camiasının ihtiyacı olanlara ihtiyaçları olanı vermeye ve insanları yoksulluktan kurtarmaya inanan çok ilerici bir topluluk olduğuna inanıyor. Hip-hop öncülerine göre bu günlerde her hip-hop sanatçısı hayırseverliğe karışmış gibi görünüyor: “Hayırsever olan politikacıların isimleri aklınıza gelmez, ancak her rapçi bir yardım kuruluşuna sahiptir.”