Polis

İktidarda olanları eleştirmesi ve otoriteye karşı mücadelesi ile hip-hop, polis vahşeti ve resmi hükümetin görevini kötüye kullanması ve yolsuzluğu hakkında çok sayıda tefsir sunar. Bu, yıllarca emniyet güçlerinin zalimce taktiklerine, vahşi polis dayaklarına, vurulmalara ve polis nezaretinde ölümlere maruz kalan siyahi ve kahverengi toplulukların sakinleri için sürpriz değil. Tarihsel olarak, devriye gezen polis, beyaz olmayan insanları korumak ve hizmet etmek için değil, kontrol etmek ve zaptetmek için gönderilen işgalci güçtü.

1960’lı yıllarda Kara Panterler, mahallelerinde polis vahşeti ile mücadele etmek için örgütlendi. Malcolm X polis hakkında “Gestapo taktiklerini kullanıyorlar, suçlu ya da masum ayırt etmeksizin kaldırımda yürüyen herhangi bir siyah adamı durdurabiliyor… Siyahi ve Negro topluluğunun bir üyesi olduğu sürece halk, beyaz polisin oraya gitmekte ve bu siyahi adamın medeni haklarını ve insan haklarını çiğnemekte haklı olduğuna kanaat getiriyor” diyor. Hip-hop; Rodney King, Amadou Diallo, Abner Louima ve diğerlerine uygulanan çağdaş polis şiddeti örnekleriyle donanmış olan Malcolm’un ifadesinde yer alan haklı öfkeyi sahiplendi. Sonuç, öfkeli ve filtre uygulanmamış, karma halkın arasına karışmak için uygun olmayan ırkçı polisler hakkında gerçeği anlatan bir doğrular geçidiydi.

Touré, “Siyahi mahallesinde yaşıyorsanız polis sürekli orada, size sürekli saldırıyor, size kötü muamele ediyor” diyor. “Ve polis herkesin arkasında durabileceği bir düşman. Kimse ayağa kalkıp ‘Hey, polis beni kurtardı, soyulduğumda ya da haksızlığa uğradığımda geldiler ve bana yardım ettiler’ demeyecek… Her siyahi birey ya polis tarafından kötü muamele görmüştür ya da böyle muamele gören birini tanıyordur.”

 

Sansür

Tartışmalı hip-hop denilen şey uzun zamandır sansürün hedefi olmuştur. Örneğin, Ice-T ve grubu Body Count, 1992’deki “Cop Killer” (Polis Katili) adlı şarkılarıyla bir ateş fırtınası yarattı. Parça, o zamanların Los Angeles Polis Departmanı polis şefi Daryl Gates ve Los Angeles Polis Departmanı polis memurları tarafından dövülen siyahi bir sürücü olan Rodney King’den söz ediyordu. Şarkının yayınlanmasından kısa bir süre sonra, King’i darp eden polis memurları beraat etti ve bu da Güney Merkez Los Angeles’ta patlak veren ayaklanmalara neden oldu.

“Cop Killer” o zamanki Cumhurbaşkanı George H.W. Bush, Başkan Yardımcısı Dan Quayle ve Parents Music Resource Center’ın kurucu ortağı Tipper Gore’dan eleştiriler aldı. Bu arada, siyahi eylemci C. Delores Tucker, rap sözlerinde şiddetin, cinselliğin ve kadın düşmanlığının sağlıksız rolü olarak gördüğü şeylerle savaşmak üzere muhafazakar William Bennett ile birlikte çalıştı. Bu sırada New York’lu din adamı Calvin Butts, şiddet içeren ve müstehcen sözleri nedeniyle N.W.A. ve 2 Live Crew gibi sanatçıların yüzlerce CD’sinin üzerinden buldozerle geçmeye teşvik edildi.

Bu, hip-hop şarkı sözlerinin biraz ileri gitmesiyle ilgili bir durum muydu? Yoksa herkese değerlerini dikte eden, kendini beğenmiş bir ahlak polisliği örneği miydi? Belki de hepsi bakanın gözündedir. Bununla birlikte şüphe yok ki, tarih, fatihlerin bakış açısıyla anlatılır. Hip-hop’ın vefat ilanı vaktinden önce defalarca okunmasına rağmen, hip-hop hala ayakta duruyor.

 

Hip Hop’ın Kadınları

Çoğunlukla erkeklerin egemen olmasına rağmen, kadınlar politik hip-hop’ta bir miras bıraktılar. Creekmur, “Kadınlar kesinlikle bizim politik söylemimizin bir parçası ama maalesef hip-hop, birçok yönden erkek egemen bir tarz olduğundan yine birçok anlamda gözden kaçırıldılar” diyor. “Ama eğer rap’teki politik diyalogdan bahsediyorsan, elbette Queen Latifah’nın ‘UNITY’ (Birlik) şarkısı ve hatta MC Lyte’ın ‘Georgy Porgy’ şarkısından bahsetmek gerekir.”

Sister Souljah hip-hop’ta çok politik hale gelen ve siyasetçiler tarafından sözleri politik kazanç için sömürülen bir kadındı. 1992 Los Angeles isyanlarının ardından, Washington Post tarafından “Siyahi insanlar her gün siyahi insanları öldürüyorsa, neden bir haftalığına da beyaz insanları öldürmesinler?” sözleri cımbızlandı. Bill Clinton, Sister Souljah’nın açıklamasını reddetti ve onu beyaz ırkçı bir Ku Klux Klan üyesi olan David Duke ile karşılaştırdı.

 

Yazar: David A. Love

Çevirmen: Nilban Bora

Kaynak: The Grio