Hip-hop’tan çok önce, Afrika kültürünün politik hakikatçıları vardı. Batı Afrika’da, griotlar, sözlü tarihi topluma ileten, güncel olayları insanlara aktaran ve siyasi yorumlar sağlayan öykücülerdi. 1960’ların sonlarından itibaren, hip-hop’ın ilk örnekleri ve kurucuları kesinlikle bu rolü üstlendiler.

Örneğin, Last Poets, güçlü bir siyahi milliyetçi yönelimi ve oldukça politik mesajları olan bir grup şair ve müzisyen grubuydu. “Ni***rs are Scared of Revolution” (Zenciler Devrimden Korkuyor) ve “When the Revolution Comes” (Devrim Geldiğinde) gibi bilinç uyandıran şiirlerle, Last Poets, hip-hop hareketinin önünü açtı. Benzer şekilde, 1970’lerde ve 1980’lerde, Gil Scott-Heron, aktivist sözleriyle, “The Revolution Will Not Be Televised” (Devrim Televizyonlarda Gösterilmeyecek) ve “Winter In America” (Amerika’da Kış) şarkılarıyla gelecek nesillerin önünü açtı.

Müzik, aktivist hareketlerle bağlantılı olduğunda özellikle politik hale gelir ve hip-hop bir istisna değildir.

Touré, “Soul müzik, daha sıkça aşk ve ilişkiler hakkında olacaktır; hip-hop’ın ise “hükümetle bir sorunum var” gibi şeyler söylemesi daha muhtemel” dedi.

“Müziğin çoğu, cazdan hip-hop’a hangi tür olduğu önemli değil, aslında apolitik. Halkta siyasi bir şeyler olursa müzik siyasal hale gelir” diyor siyasal eylemci, yazar, girişimci ve Millet Meclisi adayı Kevin Powell. “Her türlü müziği dinliyorum ve hip-hop’ın uzun bir süre politik olmadığını anlamanız gerekiyor. Burada bahsettiğimiz birkaç yıl. Amerikan müziğinin çoğu her zaman apolitik olmuştur, sadece pop kültürüne hakimdi” dedi.

“Dürüst olalım. 1920’lerin cazı günlerinde insanlar cakewalk hakkında konuşuyorlardı. Bu bir danstı, zamanın politik iklimi ile ilgisi yoktu. 10 yıl sonra Billie Holiday, “Strange Fruit” (Tuhaf Meyve) gibi bir şarkı yaptığında, insanlar ‘aman Tanrım, böyle bir şarkı yaptığına inanamıyorum’ dediler’’ diyor Powell.

Reagan yılları, Afrikalı-Amerikalılar, Latinler ve genel olarak fakir insanlar için zor zamanlardı. Bu topluluklardaki sert koşullar, hükümetin yoksullara karşı savaşla eşzamanlı olarak yürüttüğü uyuşturucu savaşı ile birlikte, hip-hop’ın doğması ve gelişmesi için bir kuvöz görevi gördü. Powell, “1980’lerde Bush-Reagan dönemindeydik, taş kokainimiz vardı, bir sürü farklı şey oluyordu, böylece bunlar müzikte yer almaya başladı” dedi.

“Ben birçok yönden Reagan’ın, o zamanki Amerika’daki ekonomik şartları belirlemesinden dolayı, hip-hop’ın ilk etapta ortaya çıkmasının nedeninin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Çünkü hip-hop, halkın haklarından mahrum edildiği, işsiz kaldığı, kendilerine bakamadıkları Güney Bronx’ta bu üzücü koşullardan ortaya çıktı” diyor AllHipHop.com kurucusu Chuck “Jigsaw” Creekmur. “Hip-hop çocuklara savaşmaktan başka yapacakları bir şey sağladı. Sesleri olmadığında onlara ses oldu, bu hareket gerçekten tamamen olumsuzluklardan doğdu ve Reagan’a bu konuda biraz prim vermek istiyorum’’ diye ekliyor.

 

Yazar: David A. Love

Çevirmen: Nilban Bora

Kaynak: The Grio