Hazine avcılarını düşündüğünüzde aklınıza Karayip Korsanları ve Indiana Jones gelir. Fakat günümüzde de hazine avcıları bulunmakta. Oregon eyaletinde bir kıyı kasabası olan Lincoln City’de enkazcılar çok özel bir hazineyi; “cam şamandıraları” bulmak için sahile akın ediyorlar.

 

Deniz Bilyeleri

Balıkçılar, bazen açık denizde kilometrelerce alanı kaplayan geniş ağlarlarla balık tutar. Ağların batmaması için de farklı boyutlarda, içi boş, küre veya silindir şeklinde şamandıralar kullanırlar. Bugünlerde şamandıralar plastik, alüminyum yahut köpükten yapılsa da bu her zaman böyle değildi. 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ortalarına kadar şamandıralar renkli ve parlak camlardan yapılır ve balıkçılık aletinden çok büyük bilyelere benzerlerdi.

Cam şamandıralar, o zamanlar kullanılıp genelde ıslanınca batan ahşap şamandıraların yerine daha iyisini bulmayı amaçlayan tüccar Christopher Faye ve yerel bir cam şirketi tarafından 1842 yılında, Norveç’te icat edildi. Ahşabın aksine cam daha hafif ve denizde daha uzun ömürlü olduğundan dolayı en iyi seçenekti. Japonya gibi Güneydoğu Asya ülkeleri kısa sürede bu yeni icadı öğrendi ve kendi hareketli balıkçılık sanayilerinde kullanımı için seri üretime başladı. On yıllar boyunca Güneydoğu’da birçok şamandıra denizde kayboldu. Bugünlerde Büyük Okyanus’un akıntılarında takılı kalmış durumdalar ve güçlü fırtınalarla birlikte okyanusun Kuzeybatı kıyılarına vuruyorlar. Enkazcılar bu bölgelere akın edip cam şamandıraları arasa da onları ancak nadiren bulabiliyorlar. Fakat bir istisna olarak Oregon eyaletinin Lincoln şehrinde durum böyle değil.

Her yıl, Ekim ayından Mayıs ayına kadar Lincoln şehrinde “Kim Bulursa Onundur” isimli etkinlik düzenleniyor. Kendilerine “Şamandıra Perileri” diyen şehir sakinleri, başkalarının bulması için yaklaşık 11 kilometrelik plaja 3 binden fazla cam şamandıra saklıyor. Etkinliğin gerçekçi olması için hiç kimse bunların nereye saklandıklarını bilmiyor. Hem günümüzdeki hazine avcıları için hem de eskiden yapılmış olan şamandıralara atıfta bulunmak için bu şamandıraları kentteki sanatçılar kendi elleriyle yapıyorlar. Bunların belirli bir kısmı koleksiyon amaçlı olarak onları yapan sanatçılar tarafından numaralandırılıyor. Buna ek olarak “Periler,” sahile yine sanatçılar tarafından belirli bir sayıda üretilen cam denizyıldızı, deniz kabuğu ve kum doları [Bir deniz canlısı –ed.] gibi sanat eserleri de saklıyorlar. İlk başta sadece bir kez düzenlenmesi planlanan bu nostaljik etkinlik, turizme ve şehrin sanat camiasına destek sağlayarak 20 yıldır sürüyor.

 

Yazar: Ashley Gabriel

Çevirmen: Melik Murat Dere

Kaynak: Curiosity