Henry Fielding’in hayatı (1707-1754)

Henry Fielding’in hayatı (1707-1754)

Henry Fielding: ‘Tom Jones’ ve ‘Amelia’ gibi eserleri ile modern romanın yöntemlerinin kurucusu, 18. Yüzyıl İngiliz yazarı ve sulh yargıcı

Henry Fielding kimdir?

Yazarlık kariyerine oyun yazarı ve hicivsel yayınların editörü olarak başladıktan sonra, Henry Fielding dayanağını Joseph Andrews ve diğer parodileri kaleme alarak buldu. Tom Jones gibi sonraki çalışmaları üzerinden Fielding, modern romanın temellerinin kurulmasında yardımcı olduğu için övgü topladı.

Gençlik yılları ve kariyeri

Henry Fielding, 22 Nisan 1707’de İngiltere, Somerset, Sharpham Park’ta doğdu. Klasik yazarları okuduğu ve edebiyat dünyasını ele almaya hazır hale geldiği Eton Koleji’ne girdi. Fielding, on yıllık bir süre içinde kaleme aldığı iki düzineden fazla oyundan biri olan ilk oyununu 1728’de bitirdi. Daha sonra Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’ne kaydoldu fakat 1729’da Londra’ya dönmek için ayrıldı.

Ehemmiyetli bir iş bulamayan Fielding, Middle Temple’da hukuk okumaya başladı ve avukat oldu. Bu arada, Charlotte Craddock ile evlendi ve hicivsel bir siyasi yayın olan Champion; ya da British Mercury’i düzenledi.

Önde gelen romanları

1740’ta Samuel Richardson, ani bir başarı olan Pamela: ya da, Namusun Ödüllendirilmesi‘ni yayınladı. Her nasılsa, Fielding çalışmayı uygunsuz buldu ve onun Bayan Shamela Andrews’un Hayatı İçin Bir Özür (1741) adını verdiği bir parodisini yazmaya koyuldu. Kitap anonim olarak yayınlanmış olmasına ve Fielding hiçbir zaman ödeme talep etmemesine rağmen, ekseriyetle yazarın kendisi olduğu kabul edilmektedir. O bunu, anonim olarak yayınlanan başka bir parodi olan Joseph Andrews (1742) ve Bay Jonathan Wild the Great’in Yaşam Tarihi (1743) ile takip etti.

Üretkenliğine rağmen, Fielding bu yıllarda önemli kişisel kayıplara dayandı. Babası 1741’de hayatını kaybetti, sonrasında 1742’de kızlarından biri ve 1744’te karısı hayatını kaybetti. Karısının hizmetçisiyle 1747’de bir yas dönemi sırasında yakınlaştıktan sonra evlendi.

Sonraki çalışmaları ve ölümü

Fielding’in hukuk eğitimi nihayet 1740’ların sonlarında, Westminster için barış adaleti ve ardından Middlesex sulh yargıcı olarak atandığında iyi bir şekilde kullanıldı. Fielding, suçla mücadeleye önemli ölçüde enerji vermesine rağmen, İngiliz dilinin ilk büyük romanlarından biri olarak nitelendirilen ünlü Tom Jones’un Tarihi, Bir Buluntu’yu 1749’ta teslim etti. Son romanı olan hüzünlü Amelia 1751’de yayınlandı.

Fielding’in sağlığı bu noktada ciddi bir çöküş içindeydi. 1754 yazında eşi ve kızıyla birlikte deniz yoluyla Portekiz’e gitti, fakat o yılın 8 Ekim’inde Lizbon’da vefat ettiği için İngiltere’ye asla dönmedi.

Çeviren: Zehra Sahilli

Düzenleyen: Bensu Şahin

Kaynak: https://www.biography.com/writer/henry-fielding

Leave a comment