Tam tutulma gerçekleşmediğinde bile mucizeler olur!

Evet biz genelde buralarda kayalar hakkında konuşuruz, astronomi hakkında değil. Fakat eğer 21 Ağustos tarihinde ABD civarında herhangi bir yerdeyseniz, fark ettiyseniz oldukça büyük bir kaya parçası bizim gezegenimiz ile güneşimizin arasına girdi ve sonuç olarak bayağı havalı şeyler yaşandı.

Tutulmalar biraz jeoloji içerir. Az sonra anlatacağız! Ama bugün size birkaç eğlenceli tutulma fotoğrafı göstermek ve ay bizimle yıldızımız arasına girdiğinde gerçekleşen sıra dışı olayları beraber keşfetmek istedim.

Komşularımızdan biri tutulmayı bir adet kâğıda yansıtmak için dürbün kullandı. Biz, mahallede yürüyorken sönük bir karartı dışında pek bir şey görmemiştik- bu da olmasaydı bir şeylerin gerçekleştiğini zar zor anlardınız! Güneş’in Ay tarafından ne kadarının engellendiğini görebilirsiniz- bu fotoğraf çekilirken maksimum tutulmadan sadece 14 dakika uzaklıktaydık, ki Seattle bölgesinde

bu maksimum %92 civarlarındaydı. Daha önce hilal Güneş hiç görmemiştim ve harikaydı.

Ayrıca aşağı sokaktaki nazik insanların ödünç verdiği tutulma gözlükleri sayesinde tutulmayı direkt olarak izleyebildik ve fantastikti. Fakat bu sade ve nitelikli görüntünün büyüleyici bir özelliği var.

Hala parlak. Kaynak: Dana Hunter

Resimde Güneş maksimum tutulmadan 8 dakika önceki halinde. Bir filtreniz yoksa aslında ayın güneşin neredeyse %90’ını kapattığını anlayamıyorsunuz. Ama ben Güneşi daha önce bu kamerayla fotoğraflamıştım ve size söyleyebilirim ki resmedilmelik ışık hüzmeleri ve lensten parlayan ışınlar olmadan Güneş çok daha büyük bir ışık yuvarlağı olarak görünüyor. Ayrıca yakından bakarsanız gökyüzünün, bulutların ve ağaçların az bir sepya tonunda olduğunu fark edersiniz- bu da zayıflatılmış ışığın etkisi.

Yine de bu bize yıldızımızın ne kadar güçlü olduğu hakkında bir fikir veriyor. Işığının çoğu ay tarafından engellendiği halde hala parlak ve sıcak.

(Merak etmeyin. Bu fotoğrafı bakmadan çektim. Ve eski kameram yıllar boyunda ömrünü doldurmadan güneşi çekmek konusunda iyiydi- üstüne, bu uğurda feda edebileceğim kadar yaşlıydı. Asla bir kamerayı güneşe yöneltip vizöründen bakmamalısınız! Ve bunu onsuz yaşayamayacağınız bir kamerayla da yapmamalısınız çünkü gözlerinizi korusanız bile makinenizin ışık sensörü zarar görebilir.)

Görselde kaldırımda yaprakların gölgesi. Yapraklar seçilmiyor, sadece bazıları kabaca üst üste geçmiş onlarca ve onlarca minik güneş ışığı hilalleri.
Tutulma Yaprak Gölgeleri. Kaynak: Dana Hunter

Tutulmanın en mest edici efektlerinden biri yaprak gölgelerine etkisi. Bunu, yolun gölgeli kısmından yürümeye başladığımız anda fark ettim. Gölgeler dantelimsi görünüyordu bence bu normalinden çok daha havalı! Ağaçların etkisi birbirlerinden farklıydı. Bu fotoğrafı altında çektiğim ağaç hilaller oluşturdu. Anlaşılan o ki yapraklar, hilal güneşini gölgelerinin düştüğü yüzeye yansıtıp iğne deliği kamerası görevi gördü. Normalde güneş ışık halkaları olarak görünür ve bu bizim için o kadar olağandır ki dikkat etmeyiz.

Görselde benim açık elimin ve başımın bir kısmının kaldırımdaki iz düşümü. Koyu siyah olmak yerine gölgem gri ve kenarları gayet bulanık.
Maksimumda Garip Gölgeler. Kaynak: Dana Hunter

Maksimum! Normalde arkamızdaki güçlü güneş sayesinde çetin ve koyu olan gölgelerimiz garipçe sönük ve bulanıktı. Hayalete dönüşüyor gibiydik! Gerçekten ama gerçekten fevkalade bir olaydı, bu yüzden biraz durup eğlendik.

Bunların hiçbiri tam tutulma kadar heyecanlı değildir diye düşünüyorum ancak sadece parçalı tutulmayı deneyimlemek de çok iyiydi. Güneşin sahip olduğu güç dudak uçurtucu- ayın onun %8’i hariç her tarafını kaplamasına rağmen yaydığı ışık miktarı inanılmaz.

Bir sonraki güneş tutulmasına planlarınızı yapın! Tam tutulma için 2024’de bir tane daha şansımız olacak. Orada görüşmek üzere?

 

Yazar: Dana Hunter

Çevirmen: Ayça Sayıoğulları

Kaynak: Scientific American