Gizemli imza avcısının kitabı açık artırmada

Gizemli imza avcısının kitabı açık artırmada

 Mary Todd Lincoln, Mark Twain ve hatta Oscar Wilde ile bir gizem sürüyor: Lafayette Cornwell bu insanlara kitabını nasıl imzalattırdı?

Tüm kitapta, başkanlar ve birkaç başkanın eşinin, Herman Melville, Harry Houdini ve Thomas A. Edison’un imzası bulunuyor.

 Bu küçük kitap; parmak izi, sosyal güvenlik numaraları veya kredi kartlarından önce kimliğin temel yapı taşı olan imzaların, imza delisi Amerikanlar tarafından toplandığı Amerikan İç Savaşı’ndan sonraki yıllardan kalma bir eser. Lafayette Cornwell isimli bir kuyumcu gençliğinde başlayarak çoğu insandan daha fazla olarak 400 civarı imza topladı.

 Zamanla sekiz başkan ve birkaç başkanın eşi, ayrıca Mark Twain, Harry Houdini ve Thomas A. Edison, Cornwell’in imza albümünü imzaladı. Onlarca yıl boyunca, orta yaşlarının sonlarına kadar, Cornwell tanınmış insanların olduğu yerlerde ortaya çıkıp onları imza atmaya ikna etmeyi başardı. Bazen onlar bundan fazlasını da yaptılar. Herman Melville, Shakespeare’den bir alıntı yazdı. Oscar Wilde kendi şiirinden alıntı yaptı. John Philip Sousa “The Stars and Stripes Forever” marşından üç mısra yazdı. Mary Todd Lincoln koleksiyoncu ve tüccar olan David Lowenherz’in sıra dışı olduğunu belirttiği şekilde “Bayan Abraham Lincoln” olarak imzaladı. Lowenherz’in söylediğine göre kocasının suikastından sonra genellikle sadece “Mary Lincoln” olarak imza atmıştı.

Mary Todd Lincoln’ın imzası, sol alt çeyrekte.

 Lowenherz, Cornwell’in pek çok farklı durumlarda kendisini bir şekilde sevdirdiğini söyledi ve “Bir imzadan fazlasını almak beklenmediktir. ‘Bay Melville, kitabımı imzalar mısınız?’dan daha fazlasını söylemiş olmalı.” diyerek ekledi. Lowenherz, Cornwell’in imza albümünü çarşamba günü çevrim içi bir açık artırmayla satmayı planlıyor. Satış öncesi tahmin ise ortalama 30-35 bin dolar.

 Cornwell oyuncu Sarah Bernhardt’a yaklaştığında, Bernhardt onun razı geldiği bir istekte bulundu: 1911’de Cornwell onun özel vagonuna bindiğinde albümün sayfaları bitmekten uzak olmasına rağmen imzasının albümün en sonuncusu olmasında ısrar etti. 1927’de albüm hakkındaki bir makale için The New York Times’a konuşan Cornwell’e göre, “Sonuncusunu yazdım!” diyerek Bernhardt bunu duyurmuştu. Son sayfaya imzasını attı ve kitabın cildine sayfayı yapıştırdı. “Benden sonra kimse yazmasın.”

Sarah Bernhardt’ın yazısı, sağdaki sayfada.

Albümün imzalanması 1880’lerde başladı ve 1930’larda onu yeğenine vermeden kısa bir süre önce bitti. Cornwell’in bu kadar çok imzayı nasıl topladığı belirsiz kaldığı gibi nasıl düzenlediği de öyle kalıyor, imzalar kronolojik sıraya göre ilerlemiyor. Melville ile petrol ve demiryolu sermayedarı Edward Stiles Stokes aynı gün imzalamalarına rağmen aralarında 12 sayfa var. Başkan James A. Garfield’ın oğlu imzasını en azından 20 yıl sonra annesininkinin hemen altına attı.

 Lowenherz, Cornwell’in seyahatlerini izleyen elektronik tablolar oluşturarak albümün gizemini çözmeye çalıştı. Fakat Cornwell’in karşılaştığı tüm ünlü insanlar için asıl kendisi bir soru işareti olarak kalıyordu. Lowenherz, “Bu adam o kadar tanınmıyor ki, onun ortaya çıkıp bu imzalara sahip olmak için izin alabilme yeteneği daha da şaşırtıcı hale geliyor.” diyor.

 Lowenherz, Cornwell’in izini New York’taki Yonkers’tan, kuyumcu dükkanını işlettiği Colorado’daki Pueblo’ya kadar sürdü. Görünüşe göre asıl uzmanlığı saat işçiliğiydi. 1903’te Colorado’daki çelik üreticisi tarafından yayınlanan bir dergide onun sorgusuz sualsiz Kansas City’nin batısındaki en büyük tamir ticaretini yürüttüğünü yazıyordu. Dergi ayrıca Cornwell’in üç demiryolu hattının başmüfettiş yardımcısı olduğunu da yazmıştı.

Oscar Wilde, sağ üst çeyrekte.

Bu, onun dolaşmasına yardım ediyordu. Cornwell, 1886’da New York’taki Özgürlük Heykeli’nin açılışında oradaydı ve yeni anıtı tasarlayan Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi’ye albümü imzalattı.

 Lowenherz, 1983’te yayınlanan Woody Allen filmindeki sahip olduğu sendrom nedeniyle bukalemun gibi karşılaştığı insanlara benzeyebilen, ne olduğu belirsiz ana karaktere atıfta bulunarak “Cornwell biraz Zelig’e benziyordu” diyor.

 Lowenherz: “Bu yerlere nasıl girebildi? Bunun tek açıklaması onun politikaya olan açık ilgisi ve bu kendi kendine gelişebilen bir şey:

‘Başkan Grant 1880’de imzasını attı. Sakıncası yoksa imzalar mısınız?’

‘Tabi ki genç adam’ diye devam etti Lowenherz “Ama sonuna geldiğimizde o artık genç bir adam değildi”.

Yazar: James Barron

Kaynak: The New York Times

Çeviren: Aslı Dobruca

Düzenleyen: Ece Bölükbaş

Leave a comment