Eurovision 2021 ve koronavirüs çıkmazı: EBU, B Senaryosunda karar kıldı

Eurovision 2021 ve koronavirüs çıkmazı: EBU, B Senaryosunda karar kıldı

Pandemi sebebiyle 2021 yılının Eurovision Şarkı Yarışması da “eskisi gibi” gerçekleştirilemeyecek gibi görünüyor. Böylece Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) 2021 yılı yarışması için oluşturduğu dört senaryodan ilki, yarışmanın eskisi gibi “normal” olarak gerçekleştirilmesini öngören A Senaryosu seçeneklerin arasından çıkıyor.

Geçtiğimiz eylül ayından beri Eurovision 2021’i gerçekleştirmek için dört senaryo üzerinde çalışan Avrupa Yayın Birliği ve Hollanda Kamu Yayın Kuruluşları NPO, NOS ve AVROTROS, hazılıkların son aşamasına doğru uzanan yolda oldukça yerinde ve gerçekçi bir adım atmaya hazırlanıyor.

Organizatörler, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle Eurovision 2021’in “eskisi gibi” yapılamayacağını, böylece muhtemel dört senaryodan biri olan A Senaryosu’nun devre dışı kaldığını duyurdu. A Senaryosu’nun devre dışı kalmasıyla B Senaryosu, Eurovision 2021’in gerçekleştirilmesindeki en muhtemel senaryo olarak öne çıkıyor.

Eurovision 2021 için oluşturulan dört senaryo ise şu şekilde:

A Senaryosu (Devre dışı)

Eurovision Şarkı Yarışması 2021, normal kurallar ve kararlar çerçevesinde gerçekleşecektir.

Pandemi sebebiyle bu senaryo devre dışı kalmıştır.

B Senaryosu

Eurovision Şarkı Yarışması 2021, sosyal mesafe ve güncel Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın düzenleneceği Rotterdam Ahoy Arena’da bulunacak herkesin sosyal mesafe ve güncel pandemi kuralları çerçevesinde hareket etmesi gerekecektir. Arenada, düzenli olarak koronavirüs testlerinin uygulanmasını da kapsayan sıkı sağlık ve güvenlik tedbirleri öncelikli olarak alınacaktır. Hollanda’ya seyahat kısıtlaması olan delege heyetleri’nin bulunması halinde sanatçılar, performanslarını önceden kaydedilen “montajsız banttan canlı yayın” yöntemiyle gerçekleştirecektir. Seyahat kısıtlaması olmayan sanatçılar performanslarını canlı olarak gerçekleştirecektir.

Arenada 9 ayrı şov (6 kostümlü prova, 2 yarı final ve bir büyük final) gerçekleşecek olup bu şovlar seyircisiz veya sosyal mesafe ve güncel pandemi kurallarına uygun olarak daha az seyircili olarak gerçekleştirilecektir.  Arenada bulunan seyirci sayısına dair son karar Rotterdam yönetimi tarafından verilecektir.

Rotterdam’da, pandemi kurallarına uygun olarak en güvenli şekilde etkinliklerin yapılması mümkün olacaktır.

C Senaryosu

Eurovision Şarkı Yarışması 2021, seyahat kısıtlamalarına bağlı olarak çevrim içi ve canlı olarak gerçekleştirilecektir.

Eurovision 2021 Rotterdam Ahoy Arena’dan yayınlanacak olup hiçbir delege heyeti veya sanatçı arenada bulunmayacaktır. Sunucular arenada bulunacak olup ara gösteriler arenada, canlı olarak gerçekleştirilecektir. Tüm katılımcı kuruluşların performansları “montajsız banttan canlı yayın” yöntemiyle gerçekleştirilecektir. Arenada, düzenli olarak koronavirüs testlerinin uygulanmasını da kapsayan sıkı sağlık ve güvenlik tedbirleri öncelikli olarak alınacaktır. Eurovision yürütme ekibini arena içinde ve dışında korumak için bir protokol uygulanacaktır.

Arenada 9 ayrı şov (6 kostümlü prova, 2 yarı final ve bir büyük final) gerçekleşecek olup bu şovlar seyircisiz veya sosyal mesafe ve güncel pandemi kurallarına uygun olarak daha az seyircili olarak gerçekleştirilecektir.  Arenada bulunan seyirci sayısına dair son karar Rotterdam yönetimi tarafından verilecektir. Rotterdam’da, pandemi kurallarına uygun olarak en güvenli şekilde sayısı azaltılan etkinliklerin yapılması mümkün olacaktır.

D Senaryosu

Eurovision Şarkı Yarışması 2021, karantina kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Eurovision 2021 seyircisiz olarak gerçekleştirilecek olup şovun yürütülmesinde çevrimiçi yöntemler kullanılacaktır. Tüm katılımcı kuruşların performansları “montajsız banttan canlı yayın” yöntemiyle gerçekleştirilecektir.

Arenada ve çevrim içi yöntemlerle 9 ayrı şov (6 kostümlü prova, 2 yarı final ve bir büyük final) seyircisiz olarak gerçekleştirilecektir. Eurovision yönetimi süpervizörü Martin Österdahl içinde bulunulan bu süreci, “Eurovision Şarkı Yarışması, pandemi ve içinde bulunduğumuz güncel durum sebebiyle her ne kadar alıştığımız gibi olmasa da yine de pandemiye rağmen 2021 yılı Mayıs ayında kesinlikle yapılacak. Pandemi sebebiyle gerçekleştirilemeyen Eurovision 2020’deki taahhütlerini 2021 yılında da devam ettiren Rotterdam yönetimine ve üye kuruşlara tüm destekleri ve yardımları için teşekkür ederiz. Gelecek mayıs ayında Rotterdam’da bir araya gelebilmek için önümüzdeki haftalarda elimizden geleni yapacağız. Sürekli değişen pandemi koşulları sebebiyle Eurovision Şarkı Yarışmasını en iyi, güvenli ve sağlıklı şekilde yapabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” şeklinde özetliyor.

Bilet ücretlerinin iadesi

Organizatörler şubat ayında, B ve C Senaryolarındaki şovun “daha az seyircili” olarak gerçekleştirilmesi koşuluna uygun olarak tüm bilet sahiplerine para iadesi yaptı. Ayrıca bilet sahiplerine daha önce bilet almış oldukları şovlar için tekrar bilet satın alma seçeneği de ileride sunulacak.

Her bir şov için seyirci sayısı, dolayısıyla da bilet sayısı Rotterdam yönetimi tarafından güncel pandemi kuralları göz önünde bulundurularak belirlenecek. Organizatörler, güncel durumun el vermesi durumunda şovlar için daha fazla biletin satışa çıkabileceğini özellikle belirtiyor.

Eurovision Baş Şov Yapımcısı Sietse Bakker, “Seyircilerle ilgili kararı en geç Nisan ayı ortasında vermiş olacağız. Temennimiz, bu yılki şovların her birinde Eurovision fanlarını Ahoy Arena’da ağırlamak yönünde.” diyerek bu konuya bir nokta koyuyor.

Kaynak: Eurovision World

Çeviren: Ömer Faruk Telli

Düzenleyen: Aslı Gülenç

Leave a comment