En ünlü Yunan mitolojisi tabloları nelerdir?

En ünlü Yunan mitolojisi tabloları nelerdir?

Tarihin en çok bilinen tablolarından bazılarının aslında Yunan mitolojisinin tasvirleri olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Birçok Yunan mitolojisi tablosu bulunsa da en ünlüleri şunlardır:

Pallas ve Centaur (1482)

Pallas, Titan Savaş ve Harp Tanrısıydı ve Sandro Boticelli’nin 1482 tarihli Pallas ve Centaur tablosunda Centaur’a eşlik etmek için seçilen isimdir. Resimdeki kadının adı Camilla’dır ve parmakları Centaur’un saçına dolanmıştır. Centaur’ın ona karşı itaatkâr görünmesi, güzel kadınlara olan iradesiz tutkusunun bir temsilidir.

Camilla elinde gardiyanların taşıdığı, büyük bir silah olan bir teber tutuyor. Camilla’nın tuttuğu bu silah, onun yayına ateş ettiği için Centaur’u esir alan bir gardiyan olduğunu gösteriyor.

Pygmalion ve Galatea (1890)

Yunan mitolojisinde heykeltıraş Pygmalion, fildişinden bir heykel yapar ve ona âşık olur. Afrodit’e yonttuğu heykel gibi bir gelin alması için teklifte bulunur. Pygmalion eve dönüp heykelini öper, heykelin dudaklarının sıcak olduğunu ve onu geri öptüğünü hisseder. Afrodit heykeli hayata döndürmüştür ve Fransız ressam Jean-Leon Jerome’nin bu tablosu Pygmalion ve Galatea arasındaki ilk öpücüğü temsil etmiştir.

Zincire Vurulmuş Prometheus (1611 – 1612)

Peter Paul Rubens, 1611-1612 yılları arasında Zincire Vurulmuş Prometheus’u resmetti. Resmi, karaciğeri açık halde bir kayaya bağlı olan Yunan kahramanı Prometheus’u temsil ediyor. Yunan mitolojisinde Prometheus insanlara ateşi hediye ettiği için Zeus tarafından cezalandırılarak bir kayaya zincirlendi. Zeus, bir kartala her gün onun karaciğerini yemesini emretti. Karaciğeri ise, kartalın tekrar tekrar iştahla yemesi için her gün iyileşirdi.

Bu resim, Prometheus’u açık ve korunmasız bir şekilde bir kartal tarafından yerken gösterir. Kartal ona bakarken Prometheus’un gözüne bir pençe saplamıştır.

Afrodit ve Ares (1485)

Adlarını Romalı karşılıkları Venüs ve Mars’tan alan Afrodit ve Ares, İtalyan ressam Sandro Botticelli tarafından resmedilmiş bir diğer başyapıttır.

Resim, ayaklarının dibinde yan yana bebek satirler oynarken aşk tanrıçası ve savaş tanrısının uzanmasını gösteriyor. Afrodit, satirlerin Ares’in zırhı ve mızrağıyla oynamasını izlerken Ares uyumaktadır. Bir diğer satir ise, Ares’in kulağına bir deniz kabuğu üfler ve bu da resme mizahi bir dokunuş eklemektedir.

Sandro Botticelli’nin bu tablosu Londra’da Ulusal Galeri’de yer almaktadır.

Samanyolu’nun Kökeni (1575 – 1580)

The Origin of the Milky Way (1575 – 1580)

Yunan mitolojisine göre, Samanyolu, Hera Herkül’ü emzirirken yaratıldı. Herkül ulvi bir güce sahip olduğundan, emerken Hera’ya acı çektirdi, bu da Hera’nın Herkül’ü itmesine sebep oldu. Herkül’ü ittiğinde, Hera’nın sütü tüm gökyüzüne yayıldı ve Samanyolu olarak bilinen galaksiyi oluşturdu.

Şu an Londra’da Ulusal Galeri’de bulunan bu tasviri İtalyan ressam Jacopo Tintoretto resmetti.

Achilles’in Öfkesi (1819)

Jacques-Louis David tarafından çizilen Achilles’in Öfkesi, Iphigenia’nın gelin olarak değil de Tanrıça Artemis’i sakinleştirmek için kurban edilmek üzere getirildiğini öğrenen Achilles’in kılıcına uzandığını gösterir.

Resim ayrıca eli kızının omzunda, keder içinde duran Agamemnon’un karısı Clytemnestra’yı da gösteriyor.

Tablo, Teksas, Fort Worth’taki Kimbell Sanat Galerisi’nde yer almaktadır.

Perseus Andromeda’yı Serbest Bırakıyor (Perseus Freeing Andromeda) (1622)

metin, farklı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Peter Paul Rubens’in bir başka tablosu, Andromeda bir kayaya zincirlenmiş haldeyken onu serbest bırakan, tamamen zırhla kaplı olan Perseus’u gösteriyor. Resmin sol köşesinde üç çocuk bir atla gösterilirken, diğer yanda Perseus’a yardım ediyor gibi gözüken iki tombul, küçük çocuk bulunuyor.

Resim, Almanya’nın Berlin kentindeki Alman Sanat Galerisi Gemaldegalerie’de bulunuyor.

Ganymede’in Kaçırılması (1635)

Yunan Ganymede efsanesi, Zeus’un Ganymede’nin güzelliğine nasıl kapıldığını ve onu kaçırmak için bir kartal şeklini aldığını anlatır. Ünlü ressam Rembrandt, bu illüstrasyonu yağlı boya tablosu Ganymede’in Kaçırılması’nda tasvirliyor.

Resim, bir kartalın ağzından alınırken korku içinde ağlayan çocuksu Ganymede’i gösterir. Rembrandt’ın bu tablosu Almanya’da Dresden’de bir kültür kurumu olan Staatliche Kunstammlungen Dresden’de yer almaktadır.

Tepegöz

metin, resim içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Odysseus’un eve dönüş yolculuğunda düşmanlardan biri olan Tepegöz, içinde yaşadıları uygarlıkları alt üst eden tek gözlü bir canavardı.

Odilon Redon’un resmi, çıplak bir naiad* çimenlerde uzanırken kayalık bir dağ sırası arkasındaki bir Tepegöz’ü gösteriyor. Tepelerin arkasına sığınırken, önünde uzanan naiad ile yüzleşmek istemeyen Tepegöz utangaç ve çekingen gözüküyor.

Tepegöz tablosu, Hollanda’daki Kroller-Muller Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ek Tablolar

Yunan tanrılarını, efsanelerini ve kahramanlarını resmeden ekstra tablolar da bulunmaktadır. Bazı tablolar bu karakterlerin Yunan adlarını kullanmaktansa, Roma adlarını kullanır. Örneğin Afrodit ve Ares tablosu genelde Roma adları olan Venüs ve Mars olarak anılır.

Yunan mitolojisi yüzyıllarca sanatçılar arasında bir ilham kaynağı olmuştur ve başyapıtları dünyanın her yerinde sergilenmiştir.

*Naiad: Kaynakların, çeşmelerin, derelerin perileri.

Yazar: Madeleine

Çeviren: Selin Senen

Düzenleyen: Beyzanur Sarıcaoğlu

Kaynak: https://www.theoi.com/articles/what-are-the-most-famous-greek-mythology-paintings/

Leave a comment