Elon Musk, insanlığın 6 yıl sonra Mars’a ayak basacağını tahmin ediyor

Elon Musk, insanlığın 6 yıl sonra Mars’a ayak basacağını tahmin ediyor

Musk, astronotların yaklaşık 6 yıl içinde Kızıl Gezegene ineceğinden ‘epeyce emin’.

NASA 2024’te yeniden aya gitmek istiyor ancak Elon Musk’ın bundan daha yüksek hedefleri var. Kendisi, insanların 2026’ya kadar Mars’a ayak basabileceğini düşünüyor.

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su olan Musk, salı günü Axel Springer Ödülü’nü aldığında bir konuşma yaptı ve astronotların yaklaşık altı yıl içinde Kızıl Gezegen’e inmesini beklediğini ve bu zaman çizelgesinden “oldukça emin” olduğunu söyledi.

Musk, “Dünya ve Mars’ın senkronizasyonu yaklaşık 26 ayda bir gerçekleşir.” dedi. “En sonuncusu bu yılın yazında oldu ve bu da aşağı yukarı iki yıl sonra bir kez daha gerçekleşeceği anlamına geliyor ve yine yaklaşık iki yıl sonra yeniden gerçekleşecek. Sanırım ‘bundan altı yıl sonra’ deseydiniz, çok eminim derdim ve eğer şansımız yaver giderse belki de dört yıl içinde Mars’a gidilebilir. Musk, “Oraya iki yıl içinde insansız bir araç göndermek istiyoruz” diye ekledi.

Ekim ayında Musk, SpaceX’in Mars’a ilk görevinin 2024 yılına kadar gerçekleşebileceğini düşündüğünü söyledi ancak bunun “sadece bir tahmin” olduğunu da ekledi.

49 yaşındaki Musk’a yörüngeye ilk yolculuğunu ne zaman yapacağı soruldu ve Musk bu soruya “muhtemelen iki veya üç yıl içinde” yanıtını verdi.

Axel Springer SE’nin CEO’su Mathias Döpfner’a verdiği demeçte Musk, “Açıkçası pek çok insanın Mars’a gidebilmesini ve yaşamın pek çok gezegende sürdürülebilir hâle gelmesini sağlayacak teknolojiyi, Ay’da bir üs ya da Mars’ta bir şehir gibi, geliştirmekle ilgileniyorum.” ifadelerini kullandı. “Bana göre Mars’ta mümkün olan en kısa sürede kendi kendine yeten bir şehre sahip olmak için çabalamamız önemli. Dünya’nın geleceği konusunda iyimserim ancak canlı yaşamı için bir hayat sigortası yaptırmanın da önemli olduğunu düşünüyorum.”

Konferansta Musk, geçen ayki SpaceX roket fırlatışına katılmadığı süreç içerisinde birçok kişinin şüphelendiği gibi COVID-19’a yakalandığını doğruladı. 2015 yılında Musk, SpaceX’in gerçekleştirdiği başarılı bir roket inişinden sonra Mars’a bir şehir kurma planlarından bahsetmişti. NASA’nın uzun vadeli hedefi, 2030’lu yıllarda Mars’a insanlı uzay uçuşu gerçekleştirmek.

Musk, 2017 yılının haziran ayında insanlığı birden fazla gezegende yaşayan bir tür haline getirmeyi konu alan bir makale yayınladı ve Mars’a 1 milyon kadar insan yerleştirme planını açıkladı.

Musk, 2016 yılında insanlığı Mars’a yerleştirmek için iddialı bir plan yapmıştı. 2018’de, yani bu plandan iki yıl sonra, SpaceX ve Tesla CEO’su, Mars’a “%70 ihtimal” ile gidilebileceğini ifade etti ancak Kızıl Gezegene giderken “hayati riskin” yüksek olduğu uyarısını da yapmadan geçmedi.

Yazar: Chris Ciaccia

Kaynak: FoxNEWS

Çevirmen: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Zeynep Sena Sökmen

Leave a comment