Ebeveyn teması bebek beyninin acı tepkimesini azaltıyor

Ebeveyn teması bebek beyninin acı tepkimesini azaltıyor

Bilim insanları, European Journal of Pain’de yeni doğan bebeklerin beyinlerinde ebeveynlerinin temasını giysi altından hissettiklerinde, doğrudana kıyasla ağrıya karşı daha fazla tepki olduğunu belirtiyor. 

Kıdemli yazar Dr. Lorenzo Fabrizi (UCL Nörobilim, Fizyoloji & Farmakoloji) şunları söyledi: “Bir bebek ebeveyni tarafından doğrudan teninden tutulduğunda, beyinin ağrıya tepkisinin bir şekilde azaldığını gördük. Ayrıca bebeğin beyni ağrıya verdiği tepkiyi işlemek için de farklı bir yol kullanıyor.

“Bebeğin gerçekten daha az ağrı hissedip hissetmediğini doğrulayamasak da, bulgularımız ebeveynler ile yeni doğan bebekleri arasındaki temasın önemli rolünü pekiştiriyor.”

Çalışma, University College London Hastaneleri’nde 0-96 günlük prematüre veya vaktinde doğan 27 bebeği içeriyordu. Araştırmacılar acı veren ancak klinik olarak gerekli olan topuk iğnelerine (kan testi) verdikleri tepkiyi ölçüyorlardı. Kafa derisine yerleştirilen EEG (elektroensefalografi) elektrotları ile beyin aktivitesi kaydedildi.

Bebekler ya sadece bezle ya giysileriyle annelerinin kucağında tutuldu ya da bir beşiğe veya küvöze yatırıldı (bu bebeklerin çoğu kundaklandı).

Araştırmacılar, acıya verilen beyindeki ilk tepkinin aynı olduğunu buldular, ancak sonraki dört-beş dalgada, tepkiler giyinik olup olmadıklarına göre farklılık gösterdi. Kıdemli yazar Profesör Rebecca Pillai Riddell (Psikoloji Bölümü, York Üniversitesi, Kanada) şunları söyledi: “Anneleriyle cilt teması varsa, yanıt azaldı, bu da ebeveyn dokunuşunun beynin üst düzey fonksiyonunu etkilediğini gösteriyor. Acı aynı olabilir, ancak bebeğin beyninin bu acıyı nasıl işlediği ve buna nasıl tepki verdiği ebeveynleriyle olan temaslarına bağlı. “

“Bulgularımız, yeni doğmuş bir bebeği teninden tutmanın gelişimi için önemli olduğu fikrini destekliyor.” Bebek karyolasında veya kuluçka makinesinde yatann bebeklerin beyinleri de ağrıya giysiyle tutulanlara göre daha az tepki verdi, ancak araştırmacılar bunun nedeninin bebeklerin işlemden önce sarılarak rahatsız edilmemesi veya başka şeyler olabileceğini söylüyor. Doğrudan tenine temas edilen grup yüz ifadesi ve kalp atış hızı açısından biraz azalmış yanıtlar sergilemesine rağmen, bebeklerin davranışları gruplar arasında önemli ölçüde farklı değildi. Diğer çalışmalar, bir ebeveyn ile doğrudan temasının bebek davranışını etkilediğini ve ağrıya verdiği tepkiyi azaltabileceğini buldu, ancak bu çalışmalar beyin tepkisini araştırmadı. Bu çalışmada, temasta bulunan bebeklerin beyin tepkileri sadece azalmakla kalmadı, aynı zamanda farklı bir sinir yolu izledi. İlk yazar Dr Laura Jones (UCL Nörobilim, Fizyoloji & Farmakoloji) şunları söyledi: “Yeni doğan bebeklerin beyinleri, özellikle erken doğanlar, yüksek derecede esnekliğe sahiptir ve gelişimleri büyük ölçüde ebeveynleriyle olan etkileşimlere bağlıdır. Özellikle annelerin işaretlerine duyarlı olduklarından, bebeklerin tehditleri nasıl işlemeyi öğrendiklerine dair bulgularımız yeni olabilir.” Yazar Dr. Judith Meek (University College London Hastaneleri) ise şunları söyledi: “Ebeveynler ve klinisyenler, yeni doğan bebekler için temasın ne kadar önemli olduğunu yıllardır biliyorlar. Şimdi bunun sağlam bir nörofizyolojik temeli olduğunu gösterebildik, bu heyecan verici bir keşif. ” Çalışma, Tıbbî Araştırma

Konseyi (Birleşik Krallık) ve Uluslararası Acı Araştırmaları Topluluğu tarafından finanse edildi.

Kaynak: ScienceDaily

Çeviren: Zeynep Ballı

Düzenleyen: İrem Taşdemir

Leave a comment