Yeni Türde Bir Bestekar

“Break Free”  Taryn Southern tarafından yayınlanan yeni albümün ilk şarkısı. Şarkıya ve aslında bütün albüme Amper adında bir sanatçı eşlik ediyor fakat sanatçıların yaptığı sıradan bir iş birliği gibi gözüken düet aslında bundan çok daha fazlası.

Taryn müzik ve eğlence sektörüne yabancı değil. Ses sanatçısı ve dijital hikaye anlatıcısı olan Taryn, Youtube’da 500 milyonun üstünde izlenme alan ve 450.000 aboneli bir kanala sahip. Öte yandan Amper ise ilk defa seyirci karşısına çıkıyor ama tek sorun Amper’in insan olmaması…

Amper bestekar, müzik yapımcısı, ve şarkıcı olan bir yapay zeka. Profesyonel müzisyenler ve teknoloji uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilen Amper, bir albümün tamamını besteleyen ve üreten ilk yapay zeka. I AM AI diye adlandırılan albümün çıkış şarkısı”Break Free,” 21  Ağustos 2017’de yayınlanacak.

“Break Free” şarkısına bir göz atın:

Film bestecisi ve Amper’in yaratıcılarından biri olan Drew Silverstein’in TechCurnch’a açıkladığı gibi Amper tamamen kendi başına hareket etmesi için değil diğer insan sanatçılarla iş birliği yapması için tasarlandı: ”Bizim şirket olarak ana düşüncelerimizden biri müziğin geleceğinin yapay zeka ve insanlar arasındaki iş birliğiyle yaratılacağı. Bu ortak çalışmaya dayalı deneyimi, yaratıcı süreci ileriye götürmek için kullanmak istiyoruz.”

Ekip yapay zeka tarafından bestelenen diğer şarkıların aksine ”Break Free’nin,” akor şeması ve enstrümantasyonunun tamamının yapay zeka Amper’in çalışması olduğunu belirtiyor.

Sadece Müzik  Eseri Değil

Sonuç olarak, Amper günümüzün müzik üreten yapay zekalarının takip ettiği modeli yıkıyor. Genelde yapay zekaların yaptığı asıl işin çoğu insanlar tarafından yeniden yorumlanıyor. Bu da aslında ayak işinin çoğunu insanların yaptığı anlamına geliyor. Ekibin basın toplantısında belirttiği üzere, “Yapay zeka müziğinin yayınlanma süreci insanların akorlar ve melodiler dahil olmak üzere yapay zekanın notasyonu üzerinde ciddi değişiklikler yapmasını da içeriyor.”

Amper için ise durum bu değil. Daha önce bahsedildiği gibi akor şeması ve enstürmantasyon tamamen Amper’in işi fakat ritim ve biçim konusunda insan bir sanatçı tarafından el ile girilen verilerle çalışıyor.

En önemlisi de, Amper otomatik öğrenme yoluyla saniyeler içinde müzik üretebiliyor. Amper tarafından yapılan bir şarkı örneği:

Fakat  IAMAI tamamen yapay zeka tarafından bestelenmiş ve üretilmiş ilk albüm olsa dahi bu, yapay zekanın müzik veya diğer sanat türlerinde yaratıcılık gösterdiği ilk sefer değil. Örneğin başka bir yapay zeka Aiva, Deepbach’ın Johann Sebastian Bach’ın eserlerinden ilham alan müzikler yaratmak için geliştirildiği gibi klasik müzik bestelemesi için eğitildi. Bunu baz alırsak, albüm büyük ihtimalle insanlarla yapay zekanın sanatı paylaşacağı, belki de rekabet edeceği yeni bir dönemin sadece ilk adımıdır.

 

Yazar: Dom Galeon

Çeviri: Mert Aydın

Kaynak: Futurism