Wizards of the Coast, popüler fantezi oyununu Asyalı hayranlarına kendilerini ifade etmeleri için ilk kez halka açık bir alan sundu.

Rol yapma oyunu olan Dungeons & Dragons’ın arkasındaki şirket olan Wizards of the Coast tarafından geçen hafta sonu düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte, oyuncuları Asya kültürlerini ve hikayelerini hassas bir şekilde tasvir etme konusunda eğitmek için ilk kez bir panel dahil edildi.

D&D Celebration 2020’de “Weaving Asian Stories” panelini yöneten, rol yapma oyunu endüstrisindeki Asyalı içerik oluşturucularının katkılarını öven ve “Asians Represent Podcast” ev sahiplerinden biri olan, Toronto merkezli bir oyun tasarımcısı Daniel Kwan oldu. Podcast’in ortak sunucuları Steve Huynh ve Ammar Ijaz’ın yanı sıra Filipinler’de oyun tasarımcısı Pam Punzalan ve Suudi Arabistan’da yaşayan, D&D materyallerini Arapçaya çeviren Ahmed Aljabry de ona katıldı.

Panelistler, D&D oyuncularını daha önce oyunun gerçek dünyadaki Asya kültürlerinden etkilenen fantezi alemlerinin tasvirlerinde ortaya çıkan, şeref duygularına aşırı bağlılıkları ve basmakalıp aksanlarla konuşan insanlar da dahil olmak üzere, kinayelerden ve kaba genellemelerden kaçınmaya teşvik etti. Ayrıca panelistler, elfler gibi tipik Kafkasyalı fantezi türlerinin çok ırklı tasvirlerle değiştirilerek ve 1978’de Edward Said tarafından yazılan, Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin Batı ülkeleri tarafından egzotikleştirilmesini analiz eden bir metin olan “Orientalism” gibi tavsiye edilen bilimsel çalışmalara yönlendirerek beyaz olmayan oyuncuların kendilerini temsil etmeleri için de teşvik etti.

  • Mevcut D&D “Dungeon Master’s Guide”daki kuralların bir resmi, “nasıl onurlu davranılacağından emin olmadığınızda” ne yapmanız gerektiğine dair öneriler ile birlikte  –

HuffPost ile konuşan panelistlerin hepsi, D&D gibi yaratıcı bir oyundaki saygılı kültürel tasvirlerin eğitici olabileceği konusunda hemfikirdi ve Aljabry, rol yapma deneyimini “insanların merakı ve kültürel engelleri aşma ilgisi için büyük bir fırsat” olarak nitelendirdi.

Ijaz, “Çeşitlilik, oyunları ve oynamayı daha iyi hale getirir. Aynı eskimiş kinayelere yol açan klişelerden uzaklaşmakla beraber daha zengin hikaye anlatımı, daha derin karakterler ve daha fazla eğlence sağlıyor.” diyerek düşüncelerini belirtti.

Hasbro’nun desteği olan Wizards of the Coast, bu yıl D&D içindeki kültür ve ırk tasvirinden dolayı eleştirilere maruz kaldı. Haziran ayında şirket, gelecekteki ürünler için duyarlı okuyucular istihdam edeceğini belirterek, çeşitliliği vurgulayarak devam eden bir girişim sözü verdi.

Şirket ayrıca, renk yaratıcıları için destekleyici olmayan bir çalışma ortamı suçlamalarının ardından özür diledi ve orijinal olarak yayınlanan 80’lerin başlarında ve 90’ların sonlarında Doğu Asya ve Orta Doğu klişeleriyle dolu fantezi krallıklarını konu alarak iki D&D kural kitabı olan “Oriental Adventures” ve “Al-Qadim: Arabian Adventures” gibi ürünlerden kazanç sağlamaya devam ettiği için eleştirildi. “Weaving Asian Stories” panelistlerinin tümü daha önce canlı yayınlarda yer aldı ve şu anda bir hassasiyet feragatnamesi ile birlikte satılan her iki kitabı da eleştirdi ve eleştirilerini reddeden, Asyalı olmayan D&D hayranlarından değişken derecelerde tepki aldı.

Kwan, Wizards of the Coast’ın kapsayıcılık ve akıl sağlığı üzerine panellere de yer veren D&D Celebration 2020 aracılığıyla Asya’nın bakış açılarını kabul etmelerinin şirketin yanlış adımlarını düzeltmeye yönelik “bir çözümden çok ilk adım” olduğunu söyledi. Panel için Wizards of the Coast  ile işbirliği yapmanın olumlu bir deneyim olduğunu, ancak yine de “daha iyi temsil, işe alma uygulamaları ve D&D topluluğundaki kişilere yönelik muamele”yi destekleyeceğini planladığını belirtti.

Huynh, zar atışlarından ve karmaşık kurallarından sıyrılan D & D’nin nihayetinde ortak bir hikaye oluşturmak için bir araya gelen birden fazla insanla ilgili olduğunu vurgulayarak temsilin önemi üzerinde durdu.

Huynh, “Hikayeler, empati kurmamıza, dünya görüşlerimizi genişletmemize ve daha da fazla öğrenmek için iştahımızı kabartmamıza yardımcı olabilir” dedi. “Ne yazık ki, bu faydalar sürekli olarak küçük  bir dizi deneyimden geldiklerinde azalmaya başlıyor. Marjinalleştirilmiş seslerin zaten orada olanlara çok daha fazlasını katabileceği bir noktadayız.”

Punzalan “Bir bütün olarak dünyanın merak uyandıran, çağrıştırıcı, ilgi çekici hikayelere ihtiyacı var, ancak hiçbir hikaye herkesi tam olarak tatmin edemez veya temsil edemez,” diyerek kabul etti. “Bunu çözmenin en iyi yolu, mevcut duruma uymayan daha fazla sesi arttırmak, her zaman var olan ancak nadiren gelişmesine fırsatı verilen yetenekleri sergilemek ve alışılmışın ötesinde var olan bağlamlara ışık tutmak olabilir” dedi.

Kaynak: Huffpost

Yazar: Jeremy Blum

Çeviren: Ceren Berk