Dubai o kadar sıcak ki hükümet, bilim insanlarına yağmur yağdırmaları için ödeme yapıyor

Dubai o kadar sıcak ki hükümet, bilim insanlarına yağmur yağdırmaları için ödeme yapıyor

2018’de Dubai’de sağanak yağış esnasında güneş ışığı, dünyanın en uzun binası olan Burj Khalifa’dan yansıyor.

Daha sıcak bir gelecek, azalan su kaynakları ve patlayan bir nüfusla karşı karşıya olan Orta Doğu ülkesindeki bilim insanları yapay yağmur yağdırıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri meteoroloji yetkilileri, bu hafta ülkenin kuzeyindeki Ras al Khaimah’ta sağanak yağışta yol alan arabaların bir videosunu yayınladı. Fırtına, BAE’nin yılda ortalama 10 santimetrelik yağış alan bir çöl ülkesindeki yağışı artırmaya yönelik en yeni çabalarından birinin sonucuydu.

Buna karşılık Washington, D.C’de, son on yılda, yılda ortalama yaklaşık 114 santimetrelik yağmur yağdı.

https://www.instagram.com/p/CRdVQ8eLN5J/?utm_source=ig_web_copy_link

Independent’ın haberine göre bilim insanları, bulutları elektrikle dolduran insansız hava araçları fırlatarak yağmur fırtınalarını yarattı. Araştırmacılar, bulutlardaki sarsıcı damlacıkların bir araya toplanmalarıyla yağmura neden olabileceklerini keşfetmişti. Daha sonra ortaya çıkan daha büyük yağmur damlaları, havanın ortasında buharlaşmak yerine yere düşmüştü. BAE’deki sıcaklıkların nedeni de sıcaklığın yüksek olması ve bulutların yüksekte olmasından dolayı yağmur damlacıklarının küçük olmasıdır.

Meteorolog ve araştırmacı Keri Nicoll, ekibi Dubai yakınlarında insansız hava araçlarının test edilmesine hazırlanırken, Mayıs ayında CNN’e verdiği röportajda, “Yapmaya çalıştığımız şey, bulutların içindeki damlacıkları buluttan düştüklerinde yüzeye kadar hayatta kalabilecekleri kadar büyük hale getirmek” cümlesini kurdu.

Nicoll, araştırmaları bu haftaki insan yapımı yağmur fırtınalarına yol açan İngiltere’deki Reading Üniversitesi’ndeki bilim insanlarından oluşan ekibin bir parçasıydı. 2017 yılında, üniversitenin bilim insanları, son beş yılda en az dokuz farklı araştırma projesine yatırım yapan BAE Yağmur Geliştirme Bilimi Araştırma Programı’ndan üç yıl boyunca kullanabilmek için 1,5 milyon dolarlık bir bütçe aldı.

Araştırmalarını test etmek için Nicoll ve ekibi, yaklaşık 1,9812 m kanat açıklığına sahip dört insansız hava aracı inşa etti. CNN, bir mancınıktan fırlatılan insansız hava araçlarının yaklaşık 40 dakika kadar uçabileceğini bildirdi. Aracın sensörleri, uçuş sırasında bir bulut içindeki sıcaklığı, nemi ve elektrik yükünü ölçerek araştırmacıların ne zaman ve nerede elektrik şokunun verilmesi gerektiğini bilmelerini sağlıyordu.

BAE’de susuzluk büyük bir sorun. Ülke, her yıl mevcut suyun yaklaşık 4 milyar metreküpünü kullanıyor, ancak CIA’e göre yenilenebilir su kaynaklarında yaklaşık yüzde 4’üne erişim sağlanabiliniyor. Hükümetin 2015 “Çevre Durumu” raporuna göre, BAE’de yaşayan insan sayısı son yıllarda fırlayarak 2005 ve 2010 yılları arasında iki katına çıkarak 8,3 milyona ulaştı ve bu da hükümetin 2015 “Çevre Durumu” raporuna göre su talebinin neden o dönemde üçte bir oranında arttığını açıklamaya yardımcı olmuştu. Nüfus, sonraki on yılda artmaya devam etti ve günümüzde de 9,9 milyona ulaştı.

Reading Üniversitesi profesörü ve meteorolog Maarten Ambaum BBC News’e verdiği röportajda, “BAE’de yeraltı su düzeyi sert bir şekilde düşüyor. Yaptığımız projenin amacı yağışlara yardımcı olmaya çalışmaktır” cümlesini kurdu.

BAE’de genellikle yılın sadece birkaç günü yağmur yağar; yaz aylarında ise neredeyse hiç yağış olmaz. Ülkedeki sıcaklıkların son zamanlarda 50 dereceyi aştığı görülüyor.

Son yıllarda, BAE’nin tuzu süzerek, deniz suyunu tatlı suya dönüştüren tuzdan arındırma teknolojisine yönelik büyük çabası, su talebi ile ihtiyaç arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı oldu. BAE hükümetine göre, BAE’nin içilebilir suyunun çoğu ve ülkede kullanılan tüm suyun yüzde 42’si kabaca 70 tuzdan arındırma tesisinden süzme işlemi görerek geliyor.

Yine de hükümetin “su güvenliği planının” bölümünün amacı, önümüzdeki 15 yıl içinde talebi yüzde 21 oranında azaltabilmek.

BAE için daha fazla su elde etme fikirleri hayal gücünden yoksun değil. 2016’da Washington Post, hükümet yetkililerinin yağış sağlamak için bir dağ inşa etmeyi düşündüklerini bildirdi. Nemli hava bir dağa ulaştığında yukarı doğru itilir ve yükseldikçe soğur. Böylece daha sonra hava yoğunlaşabilir ve yağmur olarak yağan sıvıya dönüşebilir.

Hollanda’daki başka bir dağ inşa projesi için gerekli olacak bütçe öngörüleri, 230 milyar dolara kadar çıktı.

BAE’ye daha fazla su getirmek için diğer fikirler arasında, Pakistan’dan bir boru hattı inşa etmek ve Kuzey Kutbu’ndan aşağı yüzen buzdağları yer alıyor.

Yazar: Jonahtan Edwards

Kaynak: The Washington Post

Çeviren: Büşra Ekiz

Düzenleyen: Büşra Sena Abacık

Leave a comment