Depresif hissettiğinde daha iyi hissettirecek küçük yollar

Depresif hissettiğinde daha iyi hissettirecek küçük yollar

Depresyon, çoğu insanın düşündüğünden daha karmaşıktır. Depresyon sadece üzgün olmakla ilgili değildir, kesinlikle tembel olmakla da ilgili değildir. Ancak bunlar, bazen insanların tedaviye başvurmasını ve daha iyi hissetmek için ihtiyaç duydukları yardımı almasını engelleyen yaygın yanlış anlaşılmalardır.

Depresyonda olduğunuzu hissettiğinizde, neler hissettiğinizi belirlemek ve o anki ruh halinizi ve bakış açınızı iyileştirmek için adımlar atmak zor olabilir.

Duygularınızı anlamak

Bazı insanlar depresyondayken üzüntüden daha fazla agresiflik yaşar, bazıları ise suçluluk ve umutsuzluk duygularını yaşar. Bazı insanlar duygularının oldukça sabit kaldığını söylerken, diğerleri depresyonlarının duygularının oldukça hızlı değişmesine neden olduğunu söylüyor.

Depresyonla en iyi nasıl başa çıkacağınıza veya ne tür tedavileri denemek istediğinize karar vermeden önce, yaşadığınız ve deneyimlediğiniz duyguları daha iyi anlamak önemlidir.

Sonra, karşılaştığınız bu duyguların her biriyle başa çıkmak için bir plan geliştirebilirsiniz. Gergin hissettiğinizde sizi sakinleştirmeye yarayan şey, takdir edilmediğinizde yardımcı olmayabilir.

Karşılaştığınız bu duygusal öğeleri tanımlamayı öğrenmek, daha iyi hissetmeniz için stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir. Herkesin depresif semptomlarla ilgili deneyimi farklı olsa da, karşılaştığınız duyguları daha iyi anlarsanız hangi başa çıkma becerisinin sizin için en uygun olduğunu belirlemeniz daha kolay olur.

Küçük adımlar atmak

Depresyonunuz kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak hiçbir şeyin işe yaramayacağına sizi ikna etmeye çalışacaktır. Herhangi bir resmi tedaviyi denemenin bir faydası olmadığını ve duygusal durumunuzu iyileştirmek için attığınız her adımın faydasız olacağını söyleyecektir.

İlaç almanın bir anlamı olmadığını çünkü işe yaramayacağını söyleyebilir. Ya da depresyonunuz sizi bir terapistle konuşmanızın gereksiz olduğuna ikna etmeye çalışabilir çünkü depresyona göre konuşmak yardımcı olmaz. Sonuç olarak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak herhangi bir eylemde bulunamayabilirsiniz.

Depresyonun beyninize yaptığı şey budur, gerçekçi olmayan olumsuz düşünceler düşünmenizi sağlar.

Ama gerçek şu ki, çeşitli stratejilerin işe yarayıp yaramadığını onları deneyene kadar bilemeyeceksiniz. Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak herhangi bir büyük adım atmanıza gerek yok(depresyonda olduğunuzda bunalmış hissedebilirsiniz). Bunun yerine, belirli stratejilerin daha iyi hissetmenize yardımcı olup olmadığını görmek için küçük adımlar atarak stratejileri deneyebilirsiniz.

Ancak bunu yapmak için beyninizin size söylediklerine karşı gelmeniz gerekir. Örneğin, depresyon sizi bütün gün yatakta kalmaya ikna etmeye çalışabilir. Ancak yatakta kalmak büyük ihtimalle sizi iyice depresif bir ruh haline sokacaktır.

Ayağa kalkmak, giyinmek, yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşınızı aramak için kendinizi zorlamanız gerekebilir. Hiçbir şeyin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmayacağını düşünseniz de (veya sizi daha kötü hissettireceğini bile düşünebilirsiniz), eğer denemek isterseniz aktif olmak belirtilerinizi biraz azaltabilir.

Çeşitli başa çıkma stratejilerini deneyler olarak düşünün. Bazıları daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve bazıları da sizin üzerinizde işe yaramaz. Ancak ne kadar çok deney denerseniz, semptomlarınızı en iyi şekilde azaltan stratejileri belirleme konusunda o kadar donanımlı olursunuz.

Yazar: Amy Morin

Kaynak: VerywellMind

Çeviren: Çağla Dağıtmaç

Düzenleyen: Ceren Berk

Leave a comment