Delta mı Delta Plus mı? İşte Avrupa’yı diken üstünde tutan COVID varyantı hakkında bildiklerimiz

Delta mı Delta Plus mı? İşte Avrupa’yı diken üstünde tutan COVID varyantı hakkında bildiklerimiz

Avrupalı liderler, bulaşıcılığı yüksek varyantın yayılmasını önlemek için vatandaşları aşı olmaya çağırıyor.

Birleşik Krallık, önceki haftaya göre yüzde 46’lık bir artışla geçen hafta Delta varyantının 35.204 vakasını daha kaydetti.

Bu, İngiliz sağlık yetkililerine göre toplam Delta vaka sayısının şu anda 111.157 olduğu anlamına geliyor ki bu da Delta’nın ülkedeki açık ara en baskın varyant olduğunu belirtiyor. Vakalar, Birleşik Krallıktaki tüm yeni vakaların yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

Avrupa genelinde liderler, vatandaşlarını yüksek oranda bulaşıcı varyant karşısında “uyanık kalmaya” çağırdı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, perşembe günü uyardı: “Almanya ve Avrupa olarak bizler de hala diken üstünde ilerliyoruz.”

Peki Delta varyantı hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? Ve Delta Plus hakkında neler konuşuluyor?

Delta varyantı nedir?

Bu B.1.617.2 varyantı, ilk olarak Hindistan’da saptanmıştır ve COVID-19 hastalığına neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin bir varyasyonudur.

Adını, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tehlikeli varyantları adlandırma konusundaki rehberliğine göre, Yunan alfabesindeki bir harften almıştır. Çıktığı ülke yerine nötr adların konması, varyantların ilk tanımlandığı yeri çağrıştırmasını ve o ülkelerin damgalanmasını önlemek içindir.

Bu varyant neden bizler için bir endişe kaynağı?

Virüslerin mutasyona uğraması normal olsa da bu değişiklikler bazen virüsün kendi etkilerini değiştirebilir.

Örneğin Delta varyantının, koronavirüsün vücudumuzdaki hücrelere tutunmasını kolaylaştıran mutasyonlar içerdiğine inanılıyor. Bu, varyantın orijinalinden daha kolay yayıldığı ve bu nedenle salgınlara neden olma potansiyelinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Varyantın insanları daha da hasta edip etmediği henüz bilinmese de araştırmalar devam etmektedir.

Alfa varyantından daha bulaşıcı mı?

Evet. İlk olarak İngiltere’nin Kent şehrinde tanımlanan Alpha varyantının SARS-CoV-2’nin orijinal formundan daha bulaşıcı olduğuna inanılıyordu ancak Delta varyantı onu da arkasında bırakarak Alpha’dan yüzde 60 daha fazla bulaşıcı hale geldi.

Avrupa’da ne ölçekte yayıldı?

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yapılan tahminler, Delta varyantının ağustos ayı sonuna kadar kıtadaki tüm COVID-19 vakalarının yüzde 90’ını oluşturabileceğini gösteriyor ki bu da İngiltere’deki mevcut duruma benzer bir tablo.

Stockholm merkezli kuruluş, ayrıca COVID-19 salgını sebebiyle getirilen kısıtlamalarda gevşemeye gidilmesinin tüm yaş gruplarında günlük vaka sayısında hızlı ve ciddi bir artışa sebep olabileceğini de ekledi.

Lizbon

Portekizli yetkililer, Delta varyantının neden olduğu virüs vakalarındaki artışın ardından Lizbon’da hastane başvurularının “endişe verici” bir düzeye ulaştığını söylüyor. Kabine Bakanı Mariana Vieira da Silva bu hafta düzenlediği basın toplantısında durumun “kötüleşmeye devam ettiğini” söyledi.

Semptomlar aynı mı?

Daha önceden bildiğimiz o kötü şöhretli kuru öksürük, tat ve koku kaybı dışında, koronavirüsün Delta varyantı ile gelişen başka semptomlar da var.

İngiltere’de Zoe COVID semptom çalışmasını yürüten Profesör Tim Spector, en belirgin semptomların şimdilik baş ağrısı ve burun akıntısı gibi göründüğünü söyledi.

Spector, bir YouTube videosunda hastalığın “farklı davrandığını” ve bunun daha çok “genç popülasyonda kötü bir soğuk algınlığını” andırdığını söyledi. Daha sonra, bunun bir sorun teşkil ettiğini çünkü insanların buna hazırlıklı olmadığını ekledi.

“Mayıs ayının başından beri uygulama kullanıcılarında görülen en önemli semptomlara bakıyoruz ve bunlar kesinlikle eskisi gibi değil. Bir numaralı semptomu baş ağrısı oluşturuyor, ardından onu boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş takip ediyor.”

Delta Plus nedir?

İnsanlar daha Delta varyantı üzerine kafa yorarken bu hafta Hintli yetkililerden gelen raporlara göre adı Delta Plus olan başka bir varyant daha tanımlandı.

Maharashtra eyaletinde en az 16 vaka bulunurken İngiltere’de ise 42 vaka bulundu.

Delta Plus’ın, orijinal Delta varyantının bir mutasyonu olup daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor. Şimdiye kadar başka etkileri olup olmadığı konusunda çok az şey biliniyor.

Peki ne yapabiliriz?

Varyantlarla ilgili artan tartışma ve endişe, Avrupa’daki liderlerin vatandaşlarını her iki doz aşıyı da almaya teşvik etmelerine yol açtı.

Yapılan bir araştırma, onaylı aşıların Delta varyantı da dâhil olmak üzere tüm Koronavirüs varyantlarına karşı etkili olduğunu gösteriyor.

Araştırma ayrıca, insanların tek doz yerine iki doz aldıktan sonra daha iyi korunduğunu gösteriyor.

Yazan: Euronews

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Büşra Sena Abacık

Kaynak: Euronews

Leave a comment