Cyberpunk 2077’nin uzun süredir çabalayan geliştiricileri her şeye rağmen kâr paylarını alabilecek

Cyberpunk 2077’nin uzun süredir çabalayan geliştiricileri her şeye rağmen kâr paylarını alabilecek

Kâr payları, oyunun kritik tepkisine bağlı olmayacak

CD Projekt Red’in en yeni oyunu Cyberpunk 2077, neredeyse on yıldır geliştirilmekteydi. İlk defa Mayıs 2012’de duyuruldu ve sayısız ertelenmeyle birlikte yapımının son aşamasında zorunlu altı günlük çalışma haftasıyla zorlu bir geliştirilme döngüsü geçirdi. Ancak uzun geliştirilme dönemine rağmen, oyun CPDR’nin istediği kadar iyi görülmedi, yani yıllardır uğraşan geliştiriciler inceleme skorlarına bağlı olan performans kâr paylarını kaybetmenin eşiğine gelmiş olabilirlerdi.

Stüdyonun geliştiricilerinin artık inceleme puanları için endişelenmesine gerek kalmayacak: Bloomberg’e göre, CDPR artık oyunun kritik kabulünden bağımsız olarak tam performans kâr payları ödeyecek.

Cyberpunk 2077 stüdyo başkanı ve yaratıcılık yönetmeni Adam Badowski, Bloomberg’deki bir personelin aldığı bir e-postada dedi ki: “Biz başta oyunun değerlendirilmesine ve çıkış tarihine odaklı bir kâr payı sistemine sahiptik, ancak değerlendirdikten sonra inanıyoruz ki bu ölçüm bu şartlar altında gerçekten adil değil.”

“Biz bunu gerçeğe dönüştürmek için gereken uzunlukları ve karmaşıklığı hafife aldık ve siz yine de iddialı, özel bir oyun sunmak için elinizden gelen her şeyi yaptınız.”

Cyberpunk 2077 bu hafta olumlu eleştiriler aldı. Şu anda 100 üzerinden 90 Metacritic puanı var, bu da genellikle oyunun çok iyi olduğunu gösterir. Buna karşın, bu senenin en iyi oyunlarından bazıları, kıl payı 90’ın üstünde Metacritic puanlara sahip.

Ancak söylenene göre eleştirmenlere oyunun konsol sürümleri için inceleme kodu verilmedi ve eski konsollarda Cyberpunk 2077 oynarken sayısız hata ve sorun rapor edilmeye başlandı. Oyuncuların bulduğu mevcut problemler göz önüne alındığında Cyberpunk 2077’nin Metacritic puanı daha fazla inceleme yayınlandıkça 90’ın altına rahatça düşebilir. Bloomberg’e göre, eğer ki bu puanın altına düşseydi, eski sisteme göre geliştiriciler kâr paylarını alamazdı.

Rapora göre, CDPR liderleri her ay üstüne ve daha fazlasına çıkan personele jeton dağıtıyordu ve bu jetonların, oyunun “eleştirel beğeni ve zamanında yayın gibi belirli kriterleri karşılaması” durumunda kâr paylarına aktarılabiliyor olması gerekiyordu. Fakat şu anda, inceleme skorları ne olursa olsun, tüm çalışanlar performans kâr paylarını alacak gibi görünüyor.

CDPR, açıklama talebine hemen yanıt vermedi.

İncelemelere ve hatalarla çıkışına rağmen, Cyberpunk 2077 büyük bir satış başarısıydı. 8 milyondan fazla ön sipariş aldı. CDPR’a göre, birinci günde tüm geliştirme ve pazarlama bütçesini karşıladı. Ayrıca perşembe günü bir milyondan fazla eş zamanlı oyuncuyla tek oyunculu bir PC oyunu için Steam’in eş zamanlı oyuncu rekorunu kırdı.

Yazar: Jay Peters

Kaynak: The Verge

Çeviren: Eren Esen

Düzenleyen: Sude Naz Titiz

Leave a comment