Coca-Cola ilk kâğıt şişeyi deniyor

Coca-Cola ilk kâğıt şişeyi deniyor

Coca-Cola, plastik kullanımını ambalajlarından tamamen kaldırmak için uzun vadeli bir girişimin parçası olarak kâğıt şişeleri test etmeye hazırlanıyor.

Girişimin ilk örneği, seyreltilmiş plastik kaplama içeren ekstra dayanıklı bir kâğıt kullanılarak Danimarkalı bir şirket tarafından üretildi. Fakat asıl amaç, yüzde 100 geri dönüştürülebilen ve gazlı içeceklerden gaz kaçışını önleyebilen plastik içermeyen bir şişe üretmek. Bu bariyer, liflerin sıvıya dökülmemesini de sağlamalıdır. Çünkü bu durum içeceğin tadını değiştirme veya olanak halinde sağlık ve güvenlik kontrollerini bozma riski oluşturur.

Sektörün devleri de bu planı destekliyor. Örneğin Coca-Cola, 2030 yılına kadar sıfır atık üretmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl Coca-Cola, Break Free From Plastic Yardım Kuruluşu tarafından dünyanın bir numaralı plastik kirleticisi seçildi. Pepsi ve Nestle ise onu peşinden takip eden diğer içecek üreticileri.

Basınç altında

Paper Bottle Company ya da diğer adıyla Paboco, kâğıt bazlı şişenin geliştirilmesinin arkasındaki Danimarkalı firmadır.

İşin zorlu yanlarından biri, basınç altında şişelenen kola ve bira gibi gazlı içeceklerin uyguladığı kuvvetlere dayanabilecek bir yapı oluşturmaktı. Üstelik, farklı markaların kullanacağı farklı şişe şekilleri ve ebatları oluşturmak için kâğıdın biçimlendirilebilir olması ve markaların etiketlerini bastırması için mürekkep tutması gerekiyor.

Yedi yılı aşkın süren laboratuvar çalışmalarının ardından firma, Coca-Cola’nın meyveli içeceği Adez ile bu yaz Macaristan’da deneme yapmaya hazırlanıyor. Başlangıç olarak, yerel bir perakende zinciri aracılığıyla 2.000 şişe dağıtılacak.

Ayrıca başka firmalarla da ortaklık yapılıyor. Votka üreticisi Absolut, hazır satılan gazlı ahududulu içeceği için İngiltere ve İsveç’te 2.000 kâğıt şişeyi test edecek. Bira şirketi Carlsberg de kâğıt bira şişesinin ilk örneklerini üretiyor.

Sıfır plastik

Firmanın ticari müdürü Michael Michelsen, şişelerin dayanıklı olması için tek bir kâğıt-lif bazlı malzemeden üretildiğini söylüyor.

İşin sırrının bu olduğunu açıklarken, birleşenlere güvenmek yerine tek bir nesneyi şekillendirmenin lifler arasındaki bağların güçlü kalmasını sağladığını da sözlerine ekliyor. “Ürün tasarımı ve güçlü lif karışımının akıllıca birleşimi, basınç altında parçalanmamayı gerçekten mümkün kılan şeydir.”

Coca-Cola ve Absolut’un denemeleri, teknolojinin, gıda taşımacılığının arbede lojistiğine ayak uydurup uyduramayacağına dair ilk gerçek testi olacak. Bay Michelsen, “Şişeyi dünyaya sunduğumuzda neler olacağına dair iyi bir fikrimiz var. Fakat bunu sadece masanızda oturarak tasarlayamayacağınız bir nokta da var, öyle değil mi? Gerçek dünyaya adım atmanız ve oradan bir geri bildirim almanız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Yine de testler sorunsuz gerçekleşse bile, asıl zorluk plastikten tamamen kurtulmakta yatıyor.

Kâğıt, sıvılarla doğrudan temas edemediğinden, plan, şişenin iç kısmında bitki bazlı bir yüzey kaplama kullanmaktır. Bay Michelsen sözlerine, “Bu aynı zamanda hem yiyecekleri hem ürünü güvende tutan biyo-bazlı küçük bir bariyer olacak. Birkaç farklı seçeneğimiz var. Teknoloji yolunu seçtik gibi, ama bu kesinlikle öncülük etmemiz ve örnek oluşturmamız gereken bir şey.” şeklinde ekliyor.

Şu an için, plastik vidalı kapak kullanmanın avantajlarından biri ilk örneklerin mevcut üretim hatlarında denenebilmesidir. Fakat bunların zamanla tamamen kâğıt kapağa uygun olmaları gerekecek.

Dayanıklılık

Packaging Europe dergisinin dijital editörü Fin Slater’a göre, bu testler olumlu gitse bile kâğıt şişeler “bir süre daha niş pazar ürünü” olmaya devam edecek. “Kâğıt şişeler, paketleme alanında yenilik meraklısı olan bizim gibi insanlar için heyecan verici. Fakat böyle bir deney fikri birkaç yıldır büyük bir gelişme göstermeden ortalıkta dolaşıyor” şeklinde konuşuyor. Plastik şişelerin sektöre yerleştiğini ve birçok ülkede büyük ölçüde geri dönüştürüldüğünü de sözlerine ekliyor.

“Kâğıt şişeyi, bu altyapının yerine geçecek kadar çoğaltmak büyük bir zorluk.” Maliyet sorunu da bulunmaktadır. Plastik şişeler ucuz ve etkilidir ‘ki bu da kâğıt şişenin, başlangıçta niş pazarlamasında katma değer yaratmak için kullanılmasının diğer bir sebebidir.’

Ancak süt ve meyve sularının koyulduğu kâğıt-plastik karton kutu olarak bildiğiniz Tetra Pak*, 20. yüzyılın ortalarında benzer bir başarı elde etmeyi başardı.

Son olarak Bay Slater, “Sürdürülebilirlik itimatnamesi konusunda her zaman bir rekabet olmuştur fakat bu yararlı bir şeydir. Her sürdürülebilir yenilik yalnızca o ambalaj malzemesiyle ilgili sınırları zorlamakla kalmaz, aynı zamanda geri dönüştürülebilirliği artırmak ve karbon ayak izlerini azaltmak için diğer malzemeler üzerindeki baskıyı arttırır.” diyor.

Çevirmenin notu

*Tetra Pak: Gıda paketleme ve işletme şirketi

Kaynak: BBC News

Çeviren: Rumeysa Dilber

Düzenleyen: Berna Kartal

Leave a comment