Cinsel İstismar Farkındalık Ayı Günümüzde Neden Hiç Olmadığı Kadar Önemli

Cinsel İstismar Farkındalık Ayı Günümüzde Neden Hiç Olmadığı Kadar Önemli

Nisan ayı, Cinsel Saldırı Farkındalık Ayıdır. Toplumumuzda cinsel şiddetin nasıl göründüğünün gerçeklerine dikkat çekmek için tasarlanmış ulusal bir kampanyadır. Amaç, cinsel istismarın ne olduğu, nasıl önleneceği ve daha önceden bunu yaşamış kişilere nasıl destek olunacağıyla ilgili konuşmaları başlatmaktır. Neredeyse her 2 kadından 1’i (% 44.6) ve 5 erkekten 1’i (% 22.2) hayatları boyunca tecavüz dışında cinsel şiddet yaşamıştır. Cinsel istismar, bu olayları yaşayanların bu konuda konuşmaktan utandığı, konuştuklarında ise yaşadıklarından dolayı dışlandığı ve daha kötüsü ayıplandığı bir suçtur. Bu nedenle, Cinsel Saldırı Farkındalık Ayı bu damgalamaya meydan okuyan bir araçtır.

Ayrıca bu bilinçlendirme kampanyası, toplulukların bu cinsel şiddet konusundaki konuşmalarını yapılandırmak adına ortak bir temaya sahip olmaları için fırsatlar sunmaktadır. İnsanların bir araya gelmeleri, soru sormaları, cinsel şiddetin onlar için ne anlama geldiği hakkında dürüstçe konuşmaları ve ayrıca insanların hikayelerini paylaşmaları için bir fırsat sunuyor. “Cinsel Saldırıya Karşı Haykır” birçok üniversite kampüsünde bu tür olayları yaşamış insanların bir araya gelmesi ve yaşadıklarını dinleyicilere anlatmaları için düzenlenen yaygın bir etkinliktir. Topluluğunuzun desteğine sahip olmak ve bu kadar çok sevgi ve desteği hissetmek, halka açık bir şekilde, rahatça yaşadıklarını anlatan bazı insanlar için inanılmaz bir deneyim olabilir.

Dünyada, maruz kaldıkları şiddetle ilgili hiç destek görmeden, hatta toplum tarafından cezalandırılma korkusundan ötürü yaşadıklarını hiç kimseye anlatamayan başka pek çok kişi vardır. Son zamanlarda kamusal söylemde gördüğümüze dayanarak, bu karşılıklı şiddet korkusunun son derece gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Ünlülerin  cinsel şiddet ile nasıl suçlandıklarını gördük ve bu iddialar sadece “Şakacıktan bir an” ya da abartılacak bir şey değil denerek göz ardı edildi çünkü ünlü biri olduğunuzda “bunu yapmanıza izin veriyorlar”. Son zamanlarda, cinsel tacizle suçlanan genç bir adam hoşgörüyle karşılandı çünkü hakim “fail bundan zevk almazsa” cinsel saldırı olarak sayılmadığı kararını verdi. Üstelik Brock Turner vakasında savunma avukatı, hayatta kalanın yaşamının Turner’ın eylemlerinden dolayı tamamen değişmiş olduğu gerçeğini göz ardı ederek, 6 aylık hapis cezasının Turner’ın yaşamının üzerinde “ciddi bir etkisi” olacağını ileri sürdü. Tekrar tekrar görüyoruz, olayı yaşayanlar başlarına gelenden dolayı suçlanıyor, faillerinin suçları ise ya en aza indiriliyor ya da görmezden geliniyor ve bunları yaşayanlar ise daha da fazla utandırılıp sessizleştiriliyorlar.

Cinsel Saldırı Farkındalık Ayı her yıl önemli olmakla birlikte, politikacıların ve ünlülerin cinsel saldırıyı nasıl gördükleriyle ilgili son haberlerde (yukarıda da belirtildiği gibi) gördüğümüz mesaj selinden dolayı bu yıl daha da önemlidir. Her şeyin sorgulanabilir olduğu, gerçeğin geçerli olmadığı ve iktidardakilerin dogmalarına aykırı gerçekleri sunmanın bir küfür olduğu “alternatif gerçekler” ve yarı-gerçekler zamanında yaşıyoruz. Bu nedenlerden ötürü, bu yaşananları paylaşmak ve bu anlatılara karşı koymak adına bu olayları yaşayan herkes için bir buluşma alanı yaratmak her zamankinden daha önemlidir. Gerçekleri konuşan kişilerin hepsinin seslerini yükseltmeliyiz.

Sonuç olarak, bu ay ve önümüzdeki her ayda da, bu tür olayları yaşamış insanların gerçeklerini konuşabilmelerine yer verebilmek için yollar aramanızı istiyorum. Cinsel saldırının ne olduğu ve rızanın nasıl göründüğü hakkında kendinizi eğitin. Arkadaşlarınızla, meslektaşlarınızla, akrabalarınız, aileniz ve medyanın cinsel saldırı sonrası hayatta kalanlar hakkında ne söylediğini dinleyecek başka kişilerle konuşun. Özellikle mağdur-suçlamalarında, hayatta kalanlara zarar verici ve aşağılayıcı davranışlara meydan okuyun. Ve en önemlisi, tükettiğiniz tüm bilgileri eleştirel olarak analiz edin. Toplumun, cehalet ve ön yargıdan kaynaklanan mitler ve klişelerden ziyade, uyanık olması ve hayatta kalanların gerçekleri için bir alan yaratması bizim görevimizdir. Ve bu ihtiyatla, ben, cinsel saldırıya maruz kalmış olanların her zaman desteklendikleri ve seçtikleri iyileşme yolunda ilerlemelerine izin verildiği bir dünyaya doğru hareket edebileceğimize inanıyorum.

 

Yazar: Johanna DeBari

Çevirmen: Ali Ekber Kaban

Kaynak: Medium

Leave a comment