Cannes Film Festivali, pandemi yüzünden temmuza ertelendi

Cannes Film Festivali, pandemi yüzünden temmuza ertelendi

Geçen yıl ertelenen organizasyonun 2021 ayağı, planlanandan iki ay sonra gerçekleşecek.

Sinema dünyasının en ünlü organizasyonlarından biri olan Cannes Film Festivali, koronavirüs salgınının devam eden etkisini yansıtarak ertelendi.

Organizatörlerin çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, festivalin 11-22 Mayıs arasında yapılması planlanmıştı. Ama tarih şu sıralarda 6-17 Temmuz olarak değiştirildi. Bildiride, “Geçen sonbahar açıklandığı üzere Festival de Cannes, küresel sağlık durumunun değişimine göre, yapılacağı tarihleri değiştirme hakkını koruyor.” ifadesi yer aldı.

Bu karar zaten bekleniyordu. Festival sözcüsü Aida Belloulid; geçen ay The New York Times’a, o sıralarda Avrupa’da vakaların artış göstermesi yüzünden etkinlikte pandemi dolayısıyla değişiklikler yapılabileceğini söylemişti. Belloulid; festival ne zaman yapılırsa yapılsın, Croisette yıldızları da dahil olmak üzere “klasik bir Cannes” olacağını ifade etmişti.

O zamandan bu yana, işler Avrupa’da yalnızca daha da karmaşık bir hal aldı. Bazı ülkelerde vaka sayıları azalıyor ancak ölü sayıları artıyor ve kısıtlamaların kapsamı genişletiliyor.

Fransa’da 18.00’den sonra ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve sinemalar da dahil olmak üzere kültürel aktivite mekanları bir yeniden açılış tarihi belirtilmeden kapatıldı. Günlük koronavirüs vakalarının istikrar kazanmış gibi görünmesine rağmen çarşamba günü 22.000’den fazla vaka ve 612 ölüm olduğu açıklandı.

Pandemi başlangıcından beri, ülkede yaklaşık 74.000 kişi koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti.

Fransız hükümeti aşıların dağıtımını yapmaya devam ediyor, ama gayretini üretimdeki gecikmeler ile birlikte AstraZenca, Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki az sayılı kaynak üzerine büyüyen gerginlik vurdu. Aynı zamanda, ülke genelinde aşı üzerine şüpheler de var.

 Bu, Cannes’ın etkilendiği ikinci yıl. Geleneksel mayıs festivali, geçen yıl iptal edilmişti. Wes Anderson’dan “The French Dispatch”ın ve Pixar’dan “Soul”un ön gösterimlerinin, Spike Lee başkanlığındaki jüriyle festivale dahil edilmesi amaçlanmıştı. (Anderson’ın filmi henüz gösterime girmedi, ancak “Soul” aralık ayında Disney+’ta yayınlandı.) Sonuç olarak Cannes, her zamanki kırmızı halı büyüsünün bir kısmı ve yalnızca az sayıdaki filmin “özel” versiyonu ile ekim ayında yapılabildi. Etkinlik neredeyse hiç medya ilgisi toplamadı.

Sinemaseverler, özellikle aşıların piyasaya sürülmesiyle bu bahar geniş çaplı festivallerin yapılabileceğini ummuştu. Ancak Cannes, pandeminin etkilerinin yıl boyunca sanat dünyasında hissedileceğini göstererek Avrupa genelinde iptal edilen ya da ertelenen etkinliklerden yalnızca biri. Aralık ayında; 11 Şubat’ta başlaması planlanan Berlin Film Festivali ertelendi ve organizatörler hazirana kadar halka açık gösterim yapmayacaklarını söyledi.

Geçen hafta, haziranda yapılması planlanan ve İngiltere’nin en büyük pop müzik etkinliği olan Glastonbury Festivali’nin iptal edildiği açıklandı. Aynı gün Art Besel, uluslararası sanat ticaretine büyük bir darbe vurarak, İsviçre’deki amiral gemisi ticaret fuarını eylüle kadar ertelediğini duyurdu.

Cannes, gelecek temmuzdaki tarihlerin mümkün olup olmadığını bekleyip görmek zorunda kalacak. Festival temsilcisi Belloulid bir E-postasında “Eğer festival yapılırsa, bu küresel sağlık durumunun izin verdiği anlamına gelecek ve insanlar yeniden seyahat edebilecek.” dedi ve ekledi “Endüstri, film ekipleri, gazeteciler; hepsi gelmek istiyor.”

Yazar: Alex Marshall

Kaynak: The New York Times

Çeviren: Lusena Yılmaz

Düzenleyen: Yaren Kardelen Budun

Leave a comment