Yaklaşık 50 çalışan, ellerine mikroçip implant yerleştirilmesine gönüllü oldu.

Dünya, cyborg* teknolojisine bir adım daha yaklaştı.

Wisconsin [ABD] merkezli bir şirket olan Three Square Market, Perşembe günü [Ç.N: 20 Temmuz 2017] çalışanlarına mikroçip taktırmaları için bir fırsat sunacaklarını açıkladı. Gönüllülerin ellerine, ofis içerisinde pek çok özelliğe erişmekte kullanabilecekleri RFID** çipleri takılacak.

Şirketin basın açıklamasında konuşan CEO’su Todd Westby; “RFID teknolojisinin kullanımının ofisimizin mola alanı marketinde alışveriş yapmaktan kapı açmaya, fotokopi makinelerini kullanmaktan ofis bilgisayarlarına giriş yapmaya ve telefon tuş kilitlerini açmaya, kartvizit paylaşmaya, tıbbi durum bilgisi depolamaya ve başka RFID terminallerinde ödeme şekli olarak kullanmaya kadar her tür alanda kullanılacağını öngörüyoruz.”, dedi.

Yani kısaca bu, elinizin içinde yer alan bir kredi kartı ve kimlik.

En fazla bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan çip, Apple Pay gibi programlarda bulunan yakın alan iletişimi teknolojisini kullanıyor. Satış otomatlarıyla ofis mola odaları ve mikro-marketler için öz-çıkış makineleri üreten Three Square Market, bu beden çipleri endüstrilerinin bir sonraki adımı olarak görüyor.

Operasyon müdürü Patrick McMullan, basın açıklamasında; “Bunu, sadece kendi marketlerimizde değil, küçük marketlere ve spor salonlarına temin ettiğimiz diğer öz-çıkış ve self servis uygulamalarımızda da kullanılabilecek bir ödeme ve kimlik doğrulama yöntemi olarak görüyoruz.”, dedi.

Three Square Market, uygulamaya 1 Ağustos’ta başlayacak ve yaklaşık 50 kişinin gönüllü olacağını bekliyor***. Şirket, Huffington Post’un yorum talebine hemen cevap vermedi.

Çalışanlara mikroçip yerleştime fikri, İsveç’te yeni kurulmuş bir şirket olan Epicenter Ocak 2015’te bu uygulamaya başladığında dikkat çekti, şirketin 2 bin çalışanından 150’sinde şu an mikroçip takılı. Three Square Company de aygıtların üretimi ve yerleştirilmesi için aynı İsveç merkezli şirketin, Biohax International’ın teknolojisini kullanacak.

“Beden hackerları” denen kişiler, önceden doldurulmuş bir şırınga kullanarak aygıtları baş ve işaret parmakları arasına yerleştiriyor. Wired haber kuruluşundan muhabir Katie Collins, 2015’te kendisine bu çiplerden taktırmış ve acıyı “ortalama bir aşıdan daha fazla değil” şeklinde tarif etmişti.

American Civil Liberties Union [Ç.N: Amerikan İnsan Hakları Birliği], geçmişte bu RFID künyelerine karşı çıkmıştı. ACLU, bir açıklamasında bu aygıtlarla bağlantılı kimliklerin, bireylerin basit bir tarama ile rızaları dışında fişlenip takip edilmesine neden olabileceğini belirtmişti.

Wisconsin ACLU müdürü Chris Ott, Huffington Post’a “Bazı çalışanlar bunu hoş karşılasa da, çalışanların kimliklerini kontrol etmenin ve iş yerinde çerez satın almayı kolaylaştırmanın her bireye mikroçip takmaktan daha iyi ve gizliliği daha az ihlal edecek bir yolu olmalı”, diye belirtti.

Three Square Market CEO’su Westby, ABC haber kuruluşunun yerel bağlantısı KSTP’ye çiplerin şifreli ve güvenli olduğunu ve hiçbir aygıtın GPS takibi olmadığını söyledi. Her çipin maliyeti yaklaşık 300 dolar ve bu ücreti de çalışanlar değil, şirket ödüyor.

 

Çevirmenin Notları:

1- Cyborg: Sibernetik Organizma; biyolojik ve elektronik/mekanik kısımları olan varlıklara verilen isim.

2- RFID: Radyo Frekansı ile Tanımlama; radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemi.

3- Three Square Company, çalışanlarına mikroçip yerleştirme uygulamasına 2017 yılı Ağustos ayında başlamıştır.

Yazar: Doha Madani

Çevirmen: Umut Devrim Çelik

Kaynak: Huffington Post