Tarih öncesi fosilleri taklit eden bir robot; sürüngen, kuş ve memeli soylarından gelen hayvanların eskiden düşünüldüğünden daha etkin yürüme kabiliyeti olabileceğini ortaya atıyor.

Günümüzde en yaygın tetrapodlar, veya dört uzuvlu hayvanlar, amfibiler gibi suya yumurta bırakmak yerine yumurtalarını karaya bırakan ya da karada doğum yapan yaratıklar olan amniyotlardır. Eski araştırmalar amniyotlatın karada yürüme kabiliyetlerinin, vücutlarını zeminden kaldırmalarını sağlayan etkin ve enerjik ayak üstü yürüyüşlerinin evrilmesine yardımı olduğunu öne sürüyordu. Ancak bu daha gelişmiş hareket kabiliyetinin gelişimine ilişkin detaylar, bu döneme ait fosillerin yetersizliğinden ötürü belirsiz kalmıştır.

Bu gizemi çözmek için bilim insanları Orobates pabsti adlı, yaklaşık 85 santimetrelik otçul tetrapodları temel alan bir robot yaptılar. Orobates türü yaklaşık 290 milyon yıl önce, yani dinozorlardan da önce yaşamıştır ve tüm amniyotların son ortak atasının yakın bir akrabası olmaları olasıdır. Eski çalışmalar, bu türün ayak izlerini açığa çıkararak yürüyüş biçimlerine dair ipuçları sağlamıştı.

Bilim insanları OroBOT adını verdikleri bu makine için yüzlerce muhtemel yürüyüş biçimi ile Güney Amerika timsahları, iguanalar, amniyot bir tür olan skinkgiller ve amniyot olmayan semenderler gibi hala yaşayan türlerin yürüyüş biçimlerini karşılaştırdı. Araştırmacılar, Orobates türünün daha dik yürüyüşüne fosiller ve ayak izleri gibi bulgulara en uygun yürüyüş biçiminin, tipik olarak amniyot olmayan tetrapodların yürüyüş biçimleri olduğunu keşfetti.

Bu buluşlar, gelişmiş hareket kabiliyetlerinin önceden sanıldığından daha erken gelişmiş olabileceğini ileri sürdü. Çalışmanın yardımcı yazarlarından, aynı zamanda Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nde evrim biyoloğu olan John Nyakatura, gelecekteki robotlar kuşların atalarının nasıl uçabilecek şekilde evrimleştirkleri, insan soylarının nasıl evrimleşerek dik yürüdükleri ve balinaların nasıl sucul olarak evrildikleri gibi başka büyük evrimsel dönüşüm sorularına ışık tutacağını söylüyor.

Bilim insanları 16 Ocak’ta buluşlarını Nature dergisinde detaylı bir şekilde anlattı. Ayrıca Orobates türünün muhtemel hareketlerini inceleyebileceğiniz bir interaktif internet sitesi de kurdular.

 

Yazar: Charles Choi

Çevirmen: Ata Cengiz Çakır

Kaynak: Discover