Boudica

Boudica

Britanya, özgürlüğünü sürdürmek için çağlar boyunca savaşmış azılı, asil savaşçılar yetiştirdi; ancak tarihte adı hiçbir zaman unutulmayacak zorlu bir kadın vardı – Kraliçe Boudica ya da daha yaygın bilinen ismi ile Boadicea.

Güney Britanya’nın Roma fethi sırasında Kraliçe Boudica, kocası Kral Prasutagus ile birlikte Doğu Anglia’nın Iceni kabilesini yönetiyordu. Boudica göz alıcı güzellikte bir kadındı. “Çok uzundu ve keskin bakışları vardı; sesi ise kalındı. Kızılımsı saçları kalçasına kadar uzanıyordu. Görünüşü dehşet vericiydi.” – Kesinlikle fark edilmeye değer bir kadındı!

Sorun, Romalılara yaranmaya çalışan Prasutagus’un, Roma İmparatoru Nero’yu kızlarıyla beraber hatırı sayılır krallığına ve servetine ortak mirasçısı yapmasıyla başladı. Bu numarayla, krallığını ve mülkünü saldırılardan uzak tutmayı umuyordu.

Ama hayır! Ne yazık ki o zamanın Britanya’sındaki Roma valisi, topraklardaki vatandaşlar ve mülkiyet hakkında başka fikirleri olan Suetonius Paulinus’tu. Prasutagus’un ölümünden sonra, toprakları ve mülkü Roma subayları ve onların köleleri tarafından yağmalandı.

Tüm mülkleri ve toprakları almakla yetinmeyen Suetonius, Prasutagus’un dul eşi Boudica’yı halkın önünde kırbaçladı ve Romalı köleler kızlarına tecavüz etti!

Diğer Iceni şefleri de benzer şekilde eziyet gördü ve ailelerine köle muamelesi yapıldı.

Beklendiği gibi bu zorbalıklar Iceni, Trinobantes ve diğer kabilelerin Romalılara karşı isyan etmesine sebep oldu.

Iceni battle against the Romans HUK

Britanyalılar ilk başta büyük başarılar elde ettiler, nefret edilen Roma yerleşimi Camulodunum’u (Colchester) ele geçirdiler ve oradaki Roma bölgesi bozguna uğratıldı. İmparatorluk temsilcisi Galya’ya kaçtı.

Boudica ve müttefikleri zaferlerinde ara vermediler ve Londinium (Londra) ve Verulamium (Aziz Albans) saldırıya uğradığında, savunucular kaçtı ve kasabalar yağmalanıp yakıldı! İsyancı Britanyalılar, Roma mezarlıklarına bile saygısızlık ettiler, heykelleri parçaladılar ve mezar taşlarını kırdılar. Hasar görmüş bu heykellerden bazıları bugün Colchester Müzesi’nde görülebilir.

Nihayetinde, birlikleriyle beraber Roma askeri bölgesinin göreceli güvenliğine taktiksel bir geri çekilme (kaçış) yapan Suetonius, Boudica’ya meydan okumaya karar verdi. 14. Lejyon’dan oluşan 10.000 düzenli ve yardımcının bulunduğu bir ordu topladı.

Romalı tarihçi Tacitus, “Roma Yıllıkları” (“Annals of Rome”) adlı eserinde, milattan sonra 61’de İngiltere’nin Midlands’ında muhtemelen Nuneaton yakınlarındaki Mancetter adı verilen yerde yapılan son savaşı çok etkili bir şekilde anlatır.

Boudica HUK

Boudica ve kızları, savaş öncesi savaş arabasıyla bütün kabileyi gezerek onları cesur olmaya teşvik etti. Güçlü bir soydan geldiğini fakat kaybolmuş özgürlüğü ve zulüm gören kızları için yaralı bedeniyle normal biri olarak savaştığını haykırarak anlattı.

Belki de kendi safındaki erkekleri azarlayarak, onlardan şöyle düşünmelerini istediği söylenir: “Kazanın ya da ölün: bir kadının yapacağı şeyi ben yaptım; Siz erkekler, eğer istediğiniz buysa kölelik içinde yaşamaya devam edebilirsiniz.”

Britanyalılar, Roma savunma hattındaki kalabalığa saldırdı. Emir verildi ve ilerleyen Britanyalılara, birkaç bin ağırlıkta Roma ciritinden bir yaylım ateşi fırlatıldı ardından hızla ikinci bir yaylım ateşi daha geldi. Hafif silahlarla donatılmış Britanyalılar savaşın ilk dakikalarında büyük kayıplar vermiş olmalılar. Romalılar öldürmek için hareketlendi, sıkı bir düzenle saldırarak kısa kılıçlarıyla bıçakladılar.

Britanyalıların artık çok az şansı vardı, büyük olasılıkla birçoğunun savaşa katılmasıyla beraber kalabalık safları hareketlerini kısıtlayarak onlara karşı çalıştı, böylece uzun kılıçlarını etkili bir şekilde kullanamadılar. Başarıyı garantilemek için, hızla düşmanı kuşatan ve katliamlarına arkadan başlayan Roma süvarileri serbest bırakıldı. Görünüşe göre kan şehvetiyle delirmiş olan Tacitus, 80.000 Britanyalı; erkeği, kadını ve çocuğu, öldürüldüğünü kaydetti. Romalıların kaybı 400 ölü idi; yaralı sayısı ise bundan biraz fazlaydı.

Boudica savaşta öldürülmedi fakat Romalılar tarafından canlı ele geçirilmektense zehir içti.

Boudica, İngiliz halk tarihinde cesaretiyle anılan kendine özgü bir yer edindi; Roma kuvvetine karşı savaşan Savaşçı Kraliçe. Ve bir bakıma da intikamını aldı, 1902’de Thomas Thorneycroft tarafından tasarlanan arabasıyla yükseğe sürdüğü bronz bir heykel, Britanya’nın eski Roma başkenti Londinium’daki Parlamento Binası’nın yanındaki Thames setine yerleştirildi. Kadın gücünün zirvesi!

Yazar: Ben Johnson

Çeviren: Aslı Işık

Düzenleyen: Ruhan Çoban

Kaynak: Historic UK

Leave a comment