Boris Johnson “Daha da konuşma yok!” dedi ve Avrupa Birliği Brexit anlaşması için “yalvararak geri gelecek” diye ekledi

Boris Johnson “Daha da konuşma yok!” dedi ve Avrupa Birliği Brexit anlaşması için “yalvararak geri gelecek” diye ekledi

Yeni meclis üyelerinin birinden Boris Johnson’a ısrar: “Avrupa Birliğiyle ticaret anlaşması konuşmalarına son verelim ve Avrupa Birliği’nin bir Brexit anlaşması için “yalvararak geri gelmelerini” bekleyelim!”

Birleşik Krallık ve Brüksel arasındaki müzakereler çıkmaza girmiş durumda ve yakında da bir ilerleme olacak gibi gözükmüyor. Aylarca süren yoğun konuşmalara rağmen, taraflar balıkçılık ve devlet desteği üzerine tatmin edici bir anlaşmaya varabilmiş değil.

Birleşik Krallığın Brüksel kurallarından özgür olacağı AB geçiş döneminin bitmesine ise 10 gün kaldı.

10 güne kadar ticaret anlaşması kabul edilip onaylanmazsa, 1 Ocaktan itibaren Birleşik Krallık ve AB Dünya Ticaret Örgütü’nün koşullarına göre ticaret gerçekleştirecek.

Bir anlaşmayı muhtemel kılmak için kırmızı çizgilerinden vazgeçmeyen inatçı AB yüzünden, Morley ve Outwood Milletvekili Andrea Jenkyns, Birleşik Krallık başbakanı Boris Johnson’dan müzakereden ayrılmayı teklif etti.

Morley ve Outwood Milletvekili Andrea Jenkyns “Daha da konuşmaya ya da süreyi uzatmaya gerek yok. Anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrılalım” dedi.

Boris Johnson’a AB ile müzakereleri bırakması söylendi (Görüntü: PA)

“Avrupa Birliği ise Brexit anlaşması için yalvararak geri gelecek.” diye ekledi.

Brüksel ise anlaşmasız Brexit durumunda sınırlarda sorun yaşamamak için acil durum hazırlıklarını çoktan yapmış durumda.

AB, sorunsuz bir geçiş dönem için şu an geçerli olan kuralların altı ay boyunca devam etmesini teklif etti aksi takdirde AB işletmeleri için kaos söz konusu.

Ancak, Kabine İşleri Bakanı Michael Gove, anlaşmasız Brexit durumunda AB ile müzakerelere tekrar başlamayı reddediyor.

Brexiteer Milletvekili Andrea Jenkyns, AB’nin ocak ayında bir anlaşma için ‘yalvaracağını’ söyledi (Görüntü: PARLIAMENT.TV)

Geçen hafta Parlamento Seçim Komitesinde sorguya tutulan Gove: “AB, 31 Aralık’a kadar Birleşik Krallık ile bir anlaşma yapmalı yoksa anlaşma için çok geç olacak.” dedi.

Gove, Lordlar Kamarasına “Bir ticaret anlaşması sağlamak için tekrardan geri dönmemiz söz konusu dahi değil.” diye de ekledi.

“AB referandum sonucundan dört buçuk yıl geçmesinin ardından bu sürecin gereksiz yere uzatılmaması önem arz ediyor.” diye de tekrar ekledi.

Michael Gove yeni yılda daha fazla görüşmeyi reddetti (Görüntü: PARLIAMENT.TV)

“Her ne kadar iki tarafta süreyi uzatma taraftarı olsa da sürenin de bir sonu olmak zorunda.” diyerek sözünü bitirdi.

Birleşik Krallık Brexit Başmüzakerecisi ve Lordu David Frost ve Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, 11’inci saatte umutsuz bir şekilde bir anlaşma sağlamaya çalışıyor.

Geçen hafta bazı konular üzerine bir ilerleme kat edilse de balıkçılık konusu üzerine anlaşmazlıklar hala devam ediyor.

Geçiş döneminin bitmesine çok az bir zaman kalmış iken, Sayın Barnier anlaşma için konuşmalarda “çok önemli” bir noktaya gelindiği konusunda da uyarıda bulundu.

Brexit oyununun sonu

Brexit anlaşmasının imzalanması için neler yapılması gerek?

  1. Frost ve Barnier

Lord Frost ve Michel Barnier’in bir dizi konu üzerinde bir anlaşmaya varmaları gerek. Bunlardan en çekişmeli olanları ise balıkçılık, eşit şartlar sağlamak ve yönetim.

2. Birleşik Krallık Parlamentosu

Westminster’ın da hükümetin sağladığı anlaşmayı kabul etmesi gerek. Boris Johnson parlamentoda çoğunluğu sağladığından, anlaşma kuvvetle muhtemel kabul edilecek.

3. AB Konseyi Liderleri

Yirmi yedi üye ülkeden oluşan AB’nin liderleri de anlaşmayı incelemeden imzalamalı (buna sıkı Brexit eleştirmenleri ve balıkçılık konusunda muhalif Fransa’da dahil).

4. Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu Üyeleri sonrasında anlaşma için oylarını kullanacak. Bu oylama, Guy Verhofstadt gibi sert Brexit önleyici kişilerin söz sahibi olmasını sağlayacak.

5. Ulusal ve Bölgesel Avrupa Parlamentoları

Eğer ki ulusal güçler anlaşmanın son safhasına zarar verecek olursa, anlaşma Avrupa boyunca bütün parlamentoların son onayına ihtiyacı olacak. Bu parlamentolara, Brexit yüzünden en büyük isyanlardan biriyle yüzleşen İrlanda da dahil.

Barnier, “AB-BK (Birleşik Krallık) müzakerelerinin en önemli noktasında, David Frost ve ekibiyle beraber sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“AB, adil, mütekabil ve dengeli bir anlaşma için kararlı. Birleşik Krallığın egemenlik haklarına saygı duyuyoruz ve biz de aynısını karşı taraftan bekliyoruz.” diye ekledi.

“Hem AB hem Birleşik Krallık kendi yasalarını belirleme ve kendi sularını kontrol etme hakkına sahip olmalıdır.” diye de tekrar ekledi.

“Ve çıkarlarımız söz konusu olduğunda ikimiz de harekete geçebilmeliyiz.” diyerek sözünü bitirdi.

Yazar: Dan Falvey

Kaynak: Express.co.uk

Çeviren: Yusuf Ertürk

Düzenleyen: Serap Demirtaş

Leave a comment