Buzda yüzme, havanın -40 °C olduğu günlerde bile halkın kışa meydan okurcasına yaptığı bir aktivitedir. Yüzücüler, buz deliklerine daldıktan sonra santralden gelen buharla ısıtılan küçük banyalarda (saunalar) ısınırlar.

Anaokulunda, rüzgârın hızını ve sıcaklığını hesaplamak için özel bir tablo kullanılır. Değer çok düşükse, çocukların dışarıya çıkmasına müsaade edilmez. Hatta bazen çocuklar içeride birkaç ay geçirmek zorunda kalırlar.

Çocukların aylarca içeride mahsur kalma durumunu göz önüne alan okullar, çocukların bisiklet sürme ve koşu yapma gibi aktivitelerle zaman geçirebilecekleri geniş kapalı alanlara sahip.

Norilsk’te böylesine zorlu koşullarda sağlıklı kalmanın en iyi yolu olduğu için spor oldukça popülerdir. Norilsk, birçok Rus jimnastik, artistik patinaj, kayak ve yüzme şampiyonunun çıktığı şehirdir. Bu şehir, yüzme havuzları, spor salonları, kapalı futbol sahaları, buz pateni pisti gibi birçok spora olanak sağlıyor.

”Aktirovka” Norilsk öğrencileri için sihirli bir kelimedir. Bu kelime, hava koşulları nedeniyle çocukların okula gitmemesi ve evde kalması gerektiği anlamına geliyor. Ödevler öğrencilere öğretmenleri tarafından mesaj olarak gönderiliyor. ”Aktirovka” günleri bir hafta veya daha uzun sürebilmektedir.

Norilsk’teki zor yaşam koşullarına rağmen, doğum oranı Rusya’nın diğer bölgelerinden daha fazladır. Fakat, iklimin ve çevrenin kadınların sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır. Norilsk’te doğan kadınların yanı sıra hamilelik sürecini orada geçirenlerin de çoğunluğunun sezaryen doğum yapması şiddetle öneriliyor.

Ayda bir kez ”Mechanika”, yani ”gerçek disko” şehirde bir grup gönüllü tarafından düzenleniyor. Bu, halka açık bir ortamda yeni şarkılar dinlemek için tek fırsattır.

Shrovetide bayramı için Rusların geleneği bir korkuluk yakmaktır. Bu, kışın bitişini ve baharın başlangıcını temsil eder. Norilsk’te kış 9 ay sürer, Bundan dolayı bu gelenek güneşe ve sıcak havaya olan özlemin umut sembolü haline gelmiştir. Halkın nihai bahar için 2-3 ay daha beklemesi gerekiyor.

Yaz aylarında, güneşin ufkun altına hiç inmediği bir dönem vardır. Bu, mayısın sonundan temmuzun sonuna kadar devam eder. Bu döneme güzel havalar ve iç açıcı sıcaklıklar eşlik eder. Gece 3 civarında, şehirdeki herkes uyurken, güneş etrafı hala aydınlatıyor. Şehir sanki sakinlerinden arındırılmış da bir hayalet kasabaya dönüşmüş gibi görünüyor.

Havanın sürekli aydınlık olması uyku düzensizliğine sebep olur. Ancak Norilsk sakinleri, işten sonra yeterince yorgun oldukları için bu durumun onları rahatsız etmediğini söylüyorlar. Hatta, binalarda havanın aydınlığını örtmek için panjur kullanılmıyor ve yatak odalarına dışarıdaki ışığın girmesine müsaade ediliyor. Öte yandan sadece birkaç dairede kalın perde kullanılıyor.

Yaz aylarında, güneşin ufkun altına hiç inmediği bir dönem vardır. Bu, mayısın sonundan temmuzun sonuna kadar devam eder. Bu döneme güzel havalar ve iç açıcı sıcaklıklar eşlik eder. Norilsk sakinleri dışarıda zaman geçirmek için her imkanı kullanırlar, genelde gece yarısına kadar yürüyüş yaparlar. Sıcak bir senede sıcaklıklar 25 °C hatta 30 C°’ye ulaşabilir.

Norilsk’in kötü yanlarından biri şehirden uzaklaşmak istediğinizde gidebileceğiniz yeşil alanların olmamasıdır. Şehir sakinleri azıcık yeşil alan için bile otobüsle 30 km yol katetmeleri gerekmekte. Fakat kısıtlı zamana sahip olduklarından dolayı, sakinler kentsel alanlarda güneşlenmeye çalışıyorlar.

Yaz aylarında, anaokulundaki çocuklar fiziksel egzersizleri kıyafetsiz yaparlar. Bu onlara soğuğa daha iyi uyum sağlamayı öğretiyor.

Metal işi bulamayan gençler çaresiz bir şekilde şehri terk etmek istiyorlar. Bulundukları yerde iş bulmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Memleketlerinin zor yaşam koşullarını, ciddi soyutlanma hissini ve gidecek bir yerleri olmamalarını şöyle ifade ediyorlar:

“Haftasonları fikir alışverişi yapıp farklı insanlarla tanışmak için başka bir şehre gitme şansımız bile yok.”

Dolgoe Gölü, Norilsk’in eteğinde yer alıp sanayi bölgesini şehirden ayırıyor. Şehir inşa edilmeye başlandığı ilk zamanlarda, mimarların göl kenarına büyük bir park ve eğlenme alanı kurma hayalleri vardı. Ancak hiçbir gelişme katedilmedi ve buna karşılık şehir sakinleri  sanayi bölgelerini boş zamanlarında vakit geçirdikleri yerler haline getirip oraları sahiplendiler.

Dolgoe Gölü, Norilsk’in eteğinde yer alıp sanayi bölgesini şehirden ayırıyor. Şehir inşa edilmeye başlandığı ilk zamanlarda, mimarların göl kenarına büyük bir park ve eğlenme alanı kurma hayalleri vardı. Ancak hiçbir gelişme katedilmedi ve buna karşılık şehir sakinleri  sanayi bölgelerini boş zamanlarında vakit geçirdikleri yerler haline getirip oraları sahiplendiler

Her yıl, Norilsk sakinleri yazın gelişini sevinçle kutluyorlar. Tundra iklimli Norilsk’te üç gün süren bir organizasyon düzenleniyor ve bu süre boyuca kano sürme ve tırmanma gibi yarışmalar sergileniyor. Her takımın kendi sloganı, marşı ve kıyafeti vardır. Örneğin “Pioneer of our Era” adlı bir takım yarışmadan bir gün önce kahvaltı yapar.

Yetişkinler genellikle hafta sonları tatil köylerinde toplanıyorlar. Norilsk’e 30 km uzaklıkta bulunan küçük daçalarda (kır evlerinde) ya da efsanevi Lama gölünün kıyısında toplanıyorlar. Ayrıca yaz boyunca mangallar ve partiler düzenleniyor.

9 ay boyunca kapalı alanlarda kaldıktan sonra, Norilsk halkı yaz boyunca uzun yürüyüş gezileri yaparlar. Norilsk halkıyla doğa arasında özel bir ilişki vardır: kış boyunca soğukla cebelleştikten sonra yazın doğada ayak basılmamış yerleri keşfetmek onların en büyük hakkıdır.

Yazar: Elena Chernyshova

Kaynak: lensculture

Çeviren: Yasin Günaydın

Düzenleyen: Muhammed Eroğul